Výstava „Symboly nebes“ v RSVK v Praze
Dne 8. dubna 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnilo zahájení personální výstavy moskevského malíře Alexeje Djačkova „Symboly nebes“. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.
Na výstavě je představeno více než 20 obrazů člena Moskevského svazu malířů Alexeje Djačkova, který pracuje ve stylu transpersonálního symbolismu.
Výstavu zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza.
Poté autor obrazů Alexej Djačkov pověděl o dílech, vystavených v Křišťálovém sále, i o tom, jak vznikl směr, ve kterém pracuje. Podle slov malíře je transpersonální symbolismus blízký k umění starobylých národů a jeho elementy se dochovaly do současnosti. Téměř však ztratily svůj původní smysl. Zdůraznil, že dříve se celistvost světa uchovávala a podporovala spojením s bohy a duchy pomocí magických znaků a symbolů, což člověku pomáhalo cítit spřízněnost s vesmírem.
Na výstavě byla představena série obrazů, nakreslená malířem během jeho cesty do Ferapontov Bělozerského kláštera narození Bohorodičky, ve kterém se dodnes zachovaly malby představitele moskevského ikonopisné školy přelomu XV. – XVI. století Dionýsije. Moskevský malíř odrazil ve svých obrazech velkolepou krásu a nekonečný klid severské přírody, která od věky věků upoutávala lidi, kteří se snažili uhádnout tajemství vesmíru.
Část děl malíř nakreslil pod dojmem ze záhadných maleb, které byly shrnuty v albu „Vogulskije risunki“ (Vogulské kresby), které bylo vydáno podle výsledků expedice na Sibiř začátkem minulého století známého antropologa, geografa a etnografa, profesora Moskevské university Vasilije Nalimova. V obrazech na výstavě se odráží symboly vogulských kmenů, které získaly nový život v umělecké interpretaci Alexeje Djačkova.
Poté vystoupil český přítel malíře Michal Straka, který se s Alexejem Djačkovem seznámil před 46 lety během školního výměnného zájezdu do Ruska. Pověděl o mnohaletém přátelství a podělil se o některé historické vzpomínky.
Neobyčejný a tajemný způsob kreslení moskevského malíře zainteresoval místní veřejnost i ruské krajany.
Zvláštní atmosféru akci dodalo vystoupení českých hudebníků, kteří na akordeonu a flétně zahráli ruské a české melodie.
Výstava bude pro návštěvníky otevřena do 15. dubna.
Tento článek je dostupný v: Russian