Podzimní výstava – veletrh „Vzdělání a volný čas“ v RSVK v Praze

Podzimní výstava – veletrh „Vzdělání a volný čas“ v RSVK v Praze

Dne 16. září 2017 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnila výstava – veletrh „Vzdělání a volný čas 2017“, jíž se zúčastnily ruskojazyčné společnosti a organizace, které působí v Praze. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Letos se výstavy – veletrhu se zúčastnilo 33 organizací krajanů, z nichž většinu tvořily vzdělávací dětská střediska, umělecká studia pro děti i dospělé, školy, gymnázia a mateřské školy. Pořádaly volně přístupné vyučovací hodiny, dílny pro děti a jejich rodiče a jiné akce.

Ve stánku mezinárodního projektu „Mir dlja dětej“ proběhly umělecké dílny studia dětského výtvarného rozvoje „Lukáš“ (ČR) a designérky z Milána Natalie Sjasinové, která přivezla do Prahy novou kolekci dětských oděvů, jež byla vytvořena v Itálii v rámci realizace mezinárodního projektu „Angely mira“.

Mezinárodní vzdělávací středisko „Russkaja gymnazija“, které úspěšně funguje v Londýně, Paříži a Tel Avivu, letos otevřelo svoji pobočku v Praze. Zaměstnanci střediska organizovali pro děti různé akce a pověděli rodičům o své práci.

Na výstavě byly rovněž představeny mateřské školy „Maleňkij dom“, „Dětskaja planěta“, „Zvjozdočka“, rusko- české gymnázium „Věda“ a mnohé jiné. Dětské středisko „Koj“ zaujalo hosty japonskou metodikou individuálního rozvoje „Kumon“, podle které předškolní děti začínají rozvíjet drobnou motoriku, připravují ruku ke psaní, trénují myšlení a seznamují se s matematikou podle metodiky individuálního rozvoje.

Žáci tří choreografických studií „Sen“, „Benefit Dance“ a „InFitDance“ předvedli hostům své taneční umění v různých žánrech.

V koncertní části akce vystoupili žáci studia estrádního zpěvu “MIX“ pod vedením N. Progoninové a vokálního studia „Cantabile“ pod vedením L. Zakirovové.  Populární estrádní písně zazněly v podání profesionálního dua N. Mrazovové (klavír) a S. Uvarovové  (zpěv). Hosté výstavy byli potěšeni vystoupením souboru „Russkaja duša“, který zazpíval ruské lidové písně.

Divadelní studio Art-centr „Most“ organizovalo dílnu hereckého umění pro děti a mládež. Tenisový trenér a zakladatel tenisové školy P. Kuzněcov připravil zajímavá sportovní cvičení s tenisovou raketou a míčkem.

Zvláštní pozornost hostů upoutal stánek vědeckého střediska „Robik“, kde si návštěvníci mohli vyzkoušet naprogramování robotů k výkonu jednoduchých úkolů.  Ve středisku se vyučuje roboto-technika pro děti od 6 let a ve speciální laboratoři probíhá výuka chemie a fyziky.

Dětský knižní klub – obchod „Světljačok“ informoval malé diváky o vzniku divadelních loutek a uvedl tři představení „Těremok“, „Kolobok“ a „Zajuškina izbuška“.

V rámci mezinárodní akce „Golub mira“ před blížícím se Mezinárodním dnem míru, který připadá na 21. září, děti a jejich rodiče vlastnoručně vyrobili a vypustili do nebe papírové holuby – vyslance míru.

Na veletrhu bylo pro návštěvníky otevřeno několik pražských kaváren, které představily jídla ruské a gruzínské kuchyně a rovněž hodně cukrářských výrobků a sladkostí.

Podzimní veletrh „Vzdělání a volný čas 2017“ byl ukončen přednáškou známé ruské vědkyně, psycholožky a fyzioložky, laureátky Ceny prezidenta RF v oblasti vzdělání, doktorky biologických věd, akademičky RAV, ředitelky Institutu fyziologie Ruské akademie školství Marjany Bezrukich, která pověděla rodičům a učitelům o problémech výuky a výchovy dětí.

Nehledě na studené podzimní počasí akci v RSVK v Praze navštívilo asi 800 hostů z řad ruských krajanů a Čechů.