Kosmonauté z Ruska a USA vystoupili v Planetáriu Praha

Kosmonauté z Ruska a USA vystoupili v Planetáriu Praha

Dne 26. září 2017 se v rámci akcí, věnovaných 60. výročí letu první umělé družice Země, konalo v Planetáriu Praha mezinárodní setkání ruských kosmonautů a americké astronautky s českými žáky a studenty. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Planetáriem Praha a Americkým centrem v Praze.

Rekordman světa v celkovém pobytu ve vesmíru, Hrdina RF S. Avdějev, který uskutečnil 10 výstupů do otevřeného kosmického prostoru, informoval o své činnosti na palubě vesmírné stanice „Mir“. Podrobně popsal konané zde experimenty a pokusy: vytváření krystalů, pokusy s vodou ve stavu beztíže, inkubační pěstování kuřat, pozorování chování čolků aj.  Pověděl rovněž o složení mezinárodní vesmírné stanice (MVS), názorně na schématu ukázal účast různých zemí na stavbě modulů a dodávání zařízení na stanici.

Kosmonaut ve druhém pokolení, Hrdina RF Roman Romaněnko pověděl o své cestě k letu od rozhodnutí stát se kosmonautem, do zařazení do oddílu kosmonautů, práce na palubě mezinárodní vesmírné stanice (MVS) a výstupu do otevřeného kosmického prostoru. Zvlášť zdůraznil, že jeho otec, Jurij Romaněnko, uvítal na palubě vesmírné stanice „Saljut – 6“ posádku ve složení A. Gubarev a československý kosmonaut V. Remek. Připomněl, že 26. září je dnem narození Vladimíra Remka a srdečně českému kosmonautovi poblahopřál. Všichni přítomní v sále se k němu připojili.

Americká astronautka NASA Dorothy Metcalf-Lindenburgerová, která se zúčastnila mise STS-131 v raketoplánu „Discovery“ v roce 2010, představila svoji prezentaci „Jak jsem se stala astronautkou“.

Po prezentaci ruští kosmonauté a americká astronautka odpověděli na četné dotazy diváků, které týkaly různých témat. Od otázky nejmladšího účastníka, proč není ve vesmíru vzduch, do otázky, jestli skutečně americká kosmická loď přistála na Měsíci.

Kosmonauté podrobně pověděli, jak se lidský organismus přizpůsobuje stavu beztíže. Podtrhli, že přizpůsobení organismu ke stavu beztíže a poté k zemské tíži si vyžaduje stejnou dobu. S.Avdějev sdělil, že dnes se pokládá za maximální období pobytu kosmonauta na oběžné dráze 6 měsíců.  Podělil se o způsoby a metody tréninku na MVS, zvláštnosti a podrobnosti práce v otevřeném kosmickém prostoru a o tradice, které kosmonauté dodržují před startem.

Mnoho otázek bylo věnováno nebezpečí a risku, spojených s povoláním kosmonauta. R. Romaněnko řekl, že v současnosti není vesmír menší hrozbou pro člověka, než jak tomu bylo u prvního pokolení kosmonautů a astronautů.  Proto se na MVS stále provádí trénink ohledně chování posádky v případě porušení hermetizace či při požáru na palubě lodi. Činnost kosmonautů v otevřeném kosmickém prostoru je přísně kontrolována pomocí televizních kamer kolegy i ze Země, aby neproběhlo náhodné oddělení od stanice. S.Avdějev uvedl, že dnes existují prostředky a  způsoby likvidace i těch nejmenších trhlin v trupu stanice, jehož tloušťka činí 3-4 mm. Při vzniku trhliny větší než 1 cm2 se počítá s evakuací posádky ze stanice.

Všichni kosmonauté zvlášť zdůraznili, že oblast kosmického výzkumu a spolupráce na MVS je krásným příkladem vzájemné spolupráce vně politiky, na základě společných úkolů a zájmů celého světa. Právě v kosmické oblasti je třeba pamatovat na bezpečnost každého kroku a na partnerskou podporu.

Po setkání se kosmonauté podepsali všem zájemcům, každý se mohl s nimi vyfotografovat a neformálně pobesedovat.

Na akci bylo přítomno více než 300 diváků, kteří se zajímají o historii i současnost kosmického výzkumu, především z řad žáků a studentů, ruských krajanů, Čechů a rovněž novinářů.

Všichni účastníci obdrželi od pražského planetária jako dárek vzorek jídla, které jedí ve vesmíru ruští kosmonauté.

Před výše uvedenou akcí se v planetáriu v tentýž den konala tisková konference ruských kosmonautů pro české a ruské novináře.

Zástupce ředitele pro vědeckou činnost J. Šifner seznámil hosty s expozicí planetária a předal kosmonautům pamětní stříbrné medaile Planetária Praha, věnované jeho 55. výročí.

Po setkání ruští kosmonauté a americká astronautka poskytli interview české televizi.

Tento článek je dostupný v: Russian