XI. mezinárodní letní škola českého a ruského jazyka skončila

XI. mezinárodní letní škola českého a ruského jazyka skončila

Dne 9. srpna 2017 byla v Březnici ukončena XI. mezinárodní letní škola s výukou ruského a českého jazyka. Školu organizuje každý rok Česko-ruská společnost a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR za podpory Velvyslanectví RF v ČR. Již třetím rokem probíhá ve Vyšší a střední odborné škole v Březnici a má všestrannou podporu vedení Středočeského kraje a města Březnice.

Letos tradičně proběhly 3 turnusy: ve dnech 2. – 14. července, 14. – 28. července a od 28. července do 11. srpna. Zúčastnilo se jich více než 80 ruských žáků a studentů z Petrohradu, Nižního Novgorodu, Voroněže, Saratova, Rostova, Ljuberců, dětí ruských krajanů z Německa a asi 50 žáků a studentů českých škol.

Výuka českého a ruského jazyka probíhala ve 30 vyučovacích hodinách. Lektoři Kurzů ruského jazyka při RSVK v Praze a jejich čeští kolegové využívali učebnice, interaktivní materiály Centra kolektivního přístupu při RSVK, internetu a jinou literaturu. Na hodinách seznamovali studenty se současností Ruska a Česka, životem mládeže v obou zemích.

Mladí lidé navštívili Prahu a seznámili se s památkami České republiky. Zúčastnili se též sportovních akcí, seznamovali se s kulturou a tradicemi Ruska a Česka. Učili se písničky, básně a tance, připravovali kulturní programy v českém a ruském jazyce, které poté demonstrovali na závěrečných koncertech každého turnusu.

Letní školu pravidelně navštěvovali hosté – poslanec Parlamentu ČR J. Vondrášek, obchodní zastupitel RF v ČR S. Stupar, ataman Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska M. Dzjuba a jiní političtí a veřejní činitelé.

Závěrečný večer, věnovaný ukončení XI. mezinárodní letní školy s výukou ruského a českého jazyka, začal českou a ruskou hymnou v podání mládeže. Poté ruští žáci zahráli několik scének a zazpívali písně v češtině a čeští žáci v ruštině. Hlavní událostí večera byla veselá inscenace pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků ve dvou jazycích.

Tento článek je dostupný v: Russian