Koncert folklorního souboru „Altaj“ v RSVK v Praze

Koncert folklorního souboru „Altaj“ v RSVK v Praze

Dne 8. prosince 2014 se ve Velkém sále RSVK v Praze uskutečnil koncert Státního folklorního souboru „Altaj“ (Gorno-Altajsk) pod vedením zasloužilého umělce Republiky Altaj Jurije Čendyjeva. Akce byla organizována Ministerstvem kultury Republiky Altaj a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Tento večer neobvyklý kolektiv ruských umělců z dalekého a co se týče krásy neopakovatelného altajského kraje divákům představil svéráznou hudbu, kostýmy a tradice rodné země. Lidija Karpovová, Světlana Majčikovová, Ajas Čendyevová, Mergen Teldenov, Alan Samojev, Vasilij Telženov a vedoucí souboru Jurij Čendyjev začali své vystoupení tradiční uvítací písní „Ezen“. Umělci rovněž předvedli zvuk lidových hudebních nástrojů – „komuse“, „topšuury“, „domry“ a bubnu. Během ukázek Jurij Čendyjev a ostatní hudebníci, zamilovaní do Altaje, pověděli mnoho zajímavého o starodávné kultuře a přírodě Altajského kraje. Jednotlivá čísla byla doprovázena  poutavým videoprogramem.

Koncert byl ukončen  tancem s pásky „Janar“, kterého se mohli zúčastnit i sami diváci. Podle altajského zvyku zavazování pásku určitým způsobem bez jediného uzlu jinému člověku znamená úctu. Je to projev přátelství a přání štěstí. Po tomto tanci skutečně  roztála srdce diváků a ti se spřátelili s neobvyklým altajským kolektivem. Velký dojem na přítomné  udělal zajímavý hrdelní  zpěv „kaj“ Mergena Teldenova, který získal Grand Prix na mezinárodní soutěži interpretů hrdelního  zpěvu.

Po koncertě diváci dlouze besedovali s altajskými umělci a udělali mnoho fotografií na památku. Někteří z nich si dokonce vyzkoušeli hru na některém z hudebních nástrojů.

Na koncertě bylo přítomno více než 100 hostů, mezi nimiž byli ruští krajané a čeští občané, především z řad mládeže.

Tento článek je dostupný v: Russian