Výstava Kaliningradského muzea „Cesta do vesmíru“ byla zahájena v RSVK v Praze

Výstava Kaliningradského muzea „Cesta do vesmíru“ byla zahájena v RSVK v Praze

Dne 25. září 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo zahájení výstavy Kaliningradského oblastního historicko-uměleckého muzea „Cesta do vesmíru“, věnované 60. výročí letu první umělé družice Země. Akce byla připravena Kaliningradským oblastním historicko-uměleckým muzeem za podpory Ministerstva kultury a turismu Kaliningradské oblasti a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Na výstavě „Cesta do vesmíru“ jsou představeny unikátní materiály z fondů Kaliningradského oblastního historicko-uměleckého muzea, které vypovídají o osvojování a průzkumu vesmíru.

Značná část expozice je věnována kaliningradským kosmonautům, Hrdinům SSSR Alexeji Leonovovi, Juriji Romaněnkovi, Viktoru Pacajevovi a Alexandru Viktorenkovi.  Část výstavy je věnována prvnímu československému kosmonautovi Vladimíru Remkovi, který v březnu 1978 letěl do vesmíru v kosmické lodi „Sojuz-28“. Na výstavě se rovněž nacházejí vzorky potravin pro kosmonauty.

Na zahájení výstavy „Cesta do vesmíru“ bylo přítomno asi 100 hostů. Mezi nimi byli: velvyslanec RF v ČR A. Zmejevskij, velvyslanec Běloruska v ČR V. Kurdjukov, 2. tajemník Velvyslanectví Ázerbájdžánu v ČR F. Karimli a 1. tajemnice Velvyslanectví Kazachstánu v ČR M. Muratbekovová.

Výstavu zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který přivítal organizátory a hosty. Zdůraznil, že na výstavu do Prahy přijela delegace Kaliningradské oblasti, jejímiž členy jsou Roman Romaněnko (ruský letec-kosmonaut, Hrdina RF),  poslanec Státní dumy RF A.N. Silanov (člen Výboru pro vzdělávání a vědu), zástupkyně ředitele muzea S.A. Kondratěvová a zaměstnanci muzea.

Zástupkyně ředitele muzea S.A. Kondratěvová informovala o činnosti muzea a přípravě výstavy. Sdělila, že jsou zde shromážděny unikátní fotografie skutečných exponátů a materiály ze sbírek muzea.

Ruský kosmonaut, Hrdina RF Roman Romaněnko poblahopřál přítomným k blížícímu se jubileu letu první umělé družice Země, jenž byl začátkem kosmické éry. Podělil se o vzpomínky na svůj první let do vesmíru a práci na MVS.

Poslanec Státní dumy RF A.N. Silanov, člen Výboru pro vzdělávání a vědu, zdůraznil důležitou úlohu  mezinárodní humanitární spolupráce  pro upevňování přátelských vztahů mezi našimi zeměmi.

Vědecká pracovnice muzea L. Verdjanová organizovala pro hosty komentovanou prohlídku výstavy a informovala, že v březnu 1978 československý kosmonaut Vladimír Remek letěl do vesmíru v kosmické lodi „Sojuz-28“. Během letu se loď „Sojuz-28“ spojila s orbitální stanicí „Saljut – 6“ a V. Remek a A. Gubarev spolu s posádkou stanice J. Romaněnkem a G. Grečkem provedli řadu společných experimentů.

Před zahájením a po ukončení oficiální části vystoupili sólisté Kaliningradského oblastního orchestru ruských lidových nástrojů, v jejichž podání zazněla píseň o prvním kosmonautovi J. Gagarinovi „Znajetě, kakim on parněm byl!“ a mnohé jiné známé písně a melodie.

Po výstavě mohli všichni zájemci získat podpis ruského kosmonauta Romana Romaněnka, přihlásit se do elektronické knihovny LitRes“ a získat tak možnost číst ojedinělé a unikátní knihy o letu člověka do vesmíru.

Návštěvníci výstavy se rovněž mohli seznámit s průvodci po památkách, turistických a obchodních možnostech Kaliningradu a Kaliningradské oblasti.

Tento článek je dostupný v: Russian