Mládežnický večer tjurkských národů v RSVK v Praze

Mládežnický večer tjurkských národů v RSVK v Praze

Dne 7. února 2015 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil mládežnický večer kultury tjurkských národů. Akce byla připravena  Asociací tatarské kultury v Praze za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.   

S bohatým kulturním programem vystoupili mládežníci z Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Tatarstánu, Kirgizie a Turecka, již představili na scéně pestrost a osobitost kultur svých národů.

Každý národ byl představen krátkou video-prezentací a povídáním o jeho historii, přírodě, zvycích a tradicích. Na koncertě zazněly jak národní písně a tance v doprovodu tradičních lidových nástrojů, tak i moderní hudební díla – především písně.

Během koncertu vystupující aktivně jeden druhému pomáhali – turečtí hudebníci doprovázeli kazašskou tanečnici a kazašský zpěvák zazpíval píseň v duetu s tatarskou zpěvačkou. Při vystoupení představitelů Ázerbájdžánu zazněla i temperamentní gruzínská „lezginka“.

Příjemným překvapením pro hosty bylo vystoupení představitelky tatarské diaspory, sólistky Státní opery, profesorky Pražské konzervatoře Tachiry Menaždinovové, která zazpívala tatarské národní písně. Velkou pozornost rovněž vyvolalo vystoupení kirgizského umělce, který zazpíval píseň ve stylu „rap“ ve svém rodném jazyce.

Kaleidoskop pestrých kostýmů, rytmus moderních tanců i pomalých národních tanců, tradičních i moderních melodií – to vše natolik zaujalo diváky, že ani nevnímali, jak uplynuly 2,5 hodiny koncertu. Vystoupení byla často přerušována bouřlivým potleskem a výkřiky „Bravo!“.

Večer byl ukončen přátelským šálkem čaje a ochutnávkou pokrmů národní kuchyně.

Na mládežnickém večeru v RSVK v Praze bylo přítomno okolo 300 hostů. Mezi nimi byl i velvyslanec Turecka  v ČR Ahmed Necati Bigali a zaměstnanci velvyslanectví řady zemí SNS.

 

Tento článek je dostupný v: Russian