Dobročinný koncert souboru „Russkaja duša“ se konal v RSVK v Praze

Dobročinný koncert souboru  „Russkaja duša“ se konal v RSVK v Praze

Dne 11. dubna 2019 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal dobročinný koncert na pomoc třináctileté Veronice Kuzinové, která trpí idiopatickou skoliózou na provedení operace. Akce byla připravena souborem

„Russkaja duša“ a neziskovou organizací pro pomoc cizincům „InBáze“, z.s., za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Večer zahájil ochotnický soubor „Russkaja duša“, který byl založen před dvěma lety v Praze. V podání ženské části souboru zazněly ruské lidové a lyrické písně a rovněž česká píseň „Kdepak ty ptáčku hnízdo máš“.

Poté vystoupil český interpret, jenž se představil jako „Nikolaj – kozák z Novohradských hor“. Je velkým přívržencem ruské kultury a dokonce si nechal ze Sibiře přivézt pravou harmoniku, aby mohl hrát ruské písně. V jeho podání zazněla kozácká lidová píseň „Rusko. Nebe nad vodou“ a vlastní skladba „Harmonika“.

Mladí účastníci koncertu M. Chižňakov a A. Kulakovskaja přednesli píseň z opery G. Verdi „Traviata“. V podání T. Stěpanovové zazněly „Vieni, vieni“ A. Vivaldiho, „Lotos“ R. Schumanna aj.

Na koncertě vystoupil i sólista Státní opery Praha N. Marčenko s písní M. Magomajeva „Maritana“. Následovala polka J. Strausse v podání S. Cimbalistové a tanec na ázerbájdžánskou lidovou píseň „Sary gjalin“ (Nevěsta ve žlutém), který předvedla K. Azgarovová.

Bard a organizátor skupiny „Kytara v Praze“ zazpíval tři písně od B. Borisova, O. Mitjajeva a J. Vizbora.

Následovalo několik písní v podání souboru „Russkaja duša“. Všechna vystoupení byla odměněna potleskem. Květiny, jež obdrželi vystupující, byly předány Veronice a její mamince. Na závěr všichni účastníci spolu s diváky zazpívali píseň „My želajem ščastia vam“ S. Namina.

Poté organizátoři poděkovali neziskové organizaci pro pomoc cizincům „InBáze“, Ruskému středisku vědy a kultury v Praze a všem divákům, kteří přišli podpořit Veroniku a její rodinu.

Tento článek je dostupný v: Russian