Koncert VIII. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka v RSVK v Praze

Koncert VIII. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka v RSVK v Praze

Dne 29. května 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal koncert vážné hudby v rámci VIII. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka. Akce byla připravena organizačním výborem festivalu ve spolupráci se Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Již 8 let tento hudební festival těší posluchače zajímavými koncerty a vystoupeními talentovaných umělců z různých zemí. Koncerty festivalu probíhají v Česku, Německu a na Slovensku. V roce 2019 u příležitosti 180. výročí Eduarda Nápravníka organizační výbor plánuje speciální koncert v Petrohradě.

Večer zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který přivítal hosty a účinkující. Zdůraznil vysokou profesionální úroveň účastníků festivalu, jenž probíhá v stěnách RSVK v Praze již 5 let .

Ředitel festivalu Vjačeslav Grochovskij poděkoval Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR za podporu, představil umělce a oznámil program večera.

V první části koncertu hudebníci českého tria „Maestrio piano trio“ zahráli skladbu pro housle, violoncello a klavír A. Dvořáka.

Na začátku druhé části Vjačeslav Grochovskij pověděl o českém skladateli a dirigentovi Eduardu Nápravníkovi a jeho velkém přínosu pro rozvoj hudební kultury Ruska a Česka. Za 50 let svého působení v Marijinském divadle v Petrohradu Nápravník dirigoval minimálně ve 3000 operních představení.

Kociánovo kvarteto představilo skladbu Eduarda Nápravníka Kvarteto op. 42 pro housle, violu, violoncello a klavír, jež zní v Česku jen velmi zřídka.

Posluchači náležitě ocenili vysokou úroveň interpretace a odměnili umělce bouřlivým potleskem.

Tento článek je dostupný v: Russian