Finále celostátní soutěže „Ars Poetika. Puškinův památník“

Finále celostátní soutěže „Ars Poetika. Puškinův památník“

Dne 6. června 2017 v den narození A.S. Puškina se v rámci oslav Dne ruského jazyka v Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnilo finále 51. ročníku celostátní soutěže uměleckých kolektivů „Ars Poetika. Puškinův památník“. Akce byla organizována Českou asociací rusistů, Česko-ruskou společností a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Na finále soutěže do RSVK přijelo více než 200 účastníků – žáků a studentů základních, středních a vysokých škol z 30 míst ČR, kde se vyučuje ruský jazyk. Jednalo se o vítěze regionálních kol, která se uskutečnila již dříve.

Účastníky a hosty jubilejní soutěže pozdravil mimořádný a zplnomocněný velvyslanec RF v ČR Alexandr Zmejevskij. Poblahopřál všem přítomným ke Dni ruského jazyka a zdůraznil, že Ars Poetika. Puškinův památník je nejstarší soutěží mladých rusistů – žáků a studentů, nejen v Česku, ale i v celé Evropě. Popřál účastníkům hodně úspěchů ve studiu ruského jazyka – jazyka mezinárodní komunikace, protože toto studium je vkladem v upevňování dobrých vztahů mezi ČR a RF.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza všem poblahopřál k narozeninám Alexandra Sergejeviče Puškina, poděkoval za zájem o studium ruského jazyka a popřál hodně úspěchů finalistům.

Předseda České asociace rusistů Jiří Klapka poté soutěžícím představil členy poroty a seznámil je s programem.

Vystoupení jednotlivců, duetů a skupin hodnotili tři porotci ve třech nominacích: Poetický salon. Sólový projev, Hudební čísla, Kolektivní vystoupení. Členy poroty byli zástupci České asociace rusistů, Česko-ruské společnosti a vyučující českých vysokých škol.

V tento den ve Velkém a Křišťálovém sále RSVK v Praze bylo možné zhlédnout dramatická, hudební a poetická představení v ruském jazyce. Ze scény zazněla díla ruských klasiků A. S. Puškina, S. A. Jesenina, A. P. Čechova a rovněž současných spisovatelů a básníků B. Achmadulinové, B. Okudžavy, A. Vozněsenského, S. Michalkova, D. Charmse, ale i ruské národní a estrádní písně. Všechna vystoupení byla něčím originální. Některá uměleckým podáním, jiná dobrou znalostí jazyka, další hereckým uměním.

Vítězi soutěže se stali žáci ZDŠ z Chomutova, Příbrami, Litoměřic a Ostravy a kolektivy z gymnázií z Prahy, Brna, Chrudimi a Frýdku Místku, Havířova a Žatce.

Všichni vítězové i účastníci jubilejního svátku ruského jazyka a literatury obdrželi diplomy. Byli rovněž odměněni speciálními cenami od RSVK v Praze – knihami známých ruských spisovatelů.

Po soutěži se všichni zájemci mohli zúčastnit dílny historického psaní husími brky a kovovými pery, kterou připravily zaměstnankyně muzea – rezervace A.S. Puškina „Michajlovskoje“ O. Lyžovová a J. Fjodorovová.

Účastníci, členové poroty a čestní hosté soutěže položili květiny k památníku A.S. Puškina, který se nachází na Puškinově náměstí v Praze. Předseda České asociace rusistů Jiří Klapka a předsedkyně Koordinační rady ruských krajanů v Česku Ljubov Vondroušková přednesli verše básníka v českém jazyce.

Tento článek je dostupný v: Russian