Koncert na počest Fryderyka Chopina v RSVK v Praze

Koncert na počest Fryderyka Chopina v RSVK v Praze

Dne 28. února 2015 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil  koncert, věnovaný památce velkého polského skladatele Fryderyka Chopina (1810 – 1849). Akce byla organizována hudební agenturou „Art Duo Prague“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Koncert zahájil   přivítáním ve třech jazycích – ruském, českém a anglickém – ředitel klavírní školy „Gradus ad Parnassum“, laureát mezinárodních soutěží, ruský klavírista Filipp Subbotin. Poblahopřál hostům a účastníkům koncertu k 205. výročí narození Fryderyka Chopina, pověděl o životě a díle  velkého polského skladatele a popřál všem přítomným příjemnou zábavu.

Tento večer se hosté RSVK dozvěděli, že Fryderyk Chopin vytvořil nové klavírní žánry: polonézu,baladu a mazurku. Předehra a scherzo u něho získaly vlastní význam. Rozvíjel v těchto formách národní kolorit, romantickou stylistiku. Zvláštností hudby Chopina se staly rozsah a krása melodického zpracování. Jeho tvorba měla velký vliv na mnoho skladatelů epochy romantismu.

V podání Filippa Subbotina zazněly „Polonéza“(op. 44), „Balada“ “(op. 38) a rovněž nokturna, mazurky a valčíky.

Na koncertě též vystoupili žáci klavírní školy „Gradus ad Parnassum“ při RSVK Alexis Chaitiramani, Alisa Golubickaja, Sofia Golubencevová, Mira Baraš a Alexandra Subbotinová. Zahráli  skladby Jaroslava Filipa, Karla Alberta Leštorna aj.

Na koncertě v Křišťálovém sále RSVK bylo přítomno okolo 60 hostů, kteří náležitě ocenili umění vystupujících.

Tento článek je dostupný v: Russian