Den rodiny, lásky a věrnosti se slavil v RSVK v Praze

Den rodiny, lásky a věrnosti se slavil v RSVK v Praze

Dne 9. července 2013 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnil slavnostní večer, věnovaný ruskému svátku – Dnu rodiny, lásky a věrnosti.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza přivítal všechny přítomné a popřál hostům, aby si uchovali lásku, která je základem rodinného štěstí.

Večer byl zahájen slavnostním ceremoniálem předání medailí „Za lásku a věrnost“ těm, kdo prožili v manželství 25 a více let a získali tak autoritu pevností svých manželských vztahů, vychovali děti jako důstojné členy společnosti. Letos byla tato medaile předána sedmi manželským párům ruských krajanů, kteří žijí v Praze.

Poté se uskutečnil slavnostní koncert. V první části vystoupily prezidentka Společnosti S. Rachmaninova z Petrohradu Ludmila Kovalevová-Ogorodnovová a zasloužilá umělkyně Ruska, sólistka Divadla opery a baletu Komi Olga Sosnovskaja, v jejichž podání zazněly  známé a populární romance významného ruského skladatele Sergeje Rachmaninova.

Zasloužilý umělec Ruska Nikolaj Marčenko zazpíval romance, ruské národní a lyrické písně.

V závěrečné části koncertu jménem mladých krajanů vystoupil prezident českého mládežnického klubu „PRAGmatiki“ Igor Rubinovič, který za doprovodu kytary zazpíval dvě vlastní lyrické písně o lásce.

Český pár Blanka Fialová a Štefan Radačevský zatančili pro hosty argentinské tance, jež vyjadřují volnost a upřímnost lidských citů.

Nakonec se hosté i vystupující zúčastnili volné hodiny tanců, kterou vedl Valerij Stěpanov.

U příležitosti svátku byla v Křišťálovém sále  RSVK nainstalována výstava „Patroni rodiny a manželství svatí Petr a Fevronije Muromští“, která byla připravena Rossotrudničestvom  a Státním historickým muzeem Ruska.

Večera v Křišťálovém sále  se zúčastnili ruští krajané, zástupci české veřejnosti a hosté z jiných zemí. V sále bylo rovněž přítomno mnoho mladých lidí. Program slavnostního večera, mistrovství umělců a srdečné prostředí nenechaly lhostejnými nikoho z hostů, kteří přišli do RSVK oslavit Den rodiny, lásky a věrnosti.

Tento článek je dostupný v: Russian