Večer vzpomínek na českého spisovatele Karla Čapka v RSVK v Praze

Večer vzpomínek na českého spisovatele Karla Čapka v RSVK v Praze

Dne 20. ledna 2015 se Ruském středisku vědy a kultury v Praze konal literární večer, věnovaný tvorbě významného českého spisovatele, dramatika a publicisty Karla Čapka. Akce byla organizována Evropským kongresem literátů a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Karel Čapek se narodil 9. ledna 1890. Už za života se stal známým nejen v Československu, ale i v jiných zemích. V roce 1936 byl nominován na Nobelovu cenu za literaturu, založil Československý Pen-klub, byl členem výboru Ligy národů pro literaturu a umění. Karel Čapek zemřel 25. prosince 1938 zanedlouho do fašistické okupace Československa. Jeho vdova zachránila archiv spisovatele tím, že jej zakopala na předměstí Prahy.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza přivítal hosty a účastníky večera. Zdůraznil, že tvorba Karla Čapka je známa v Rusku i jiných zemích. Poděkoval Muzeu Karla Čapka a jeho ředitelce Kristině Váňové za materiály, jež byly na večer poskytnuty.

Předsedkyně vedení Evropského kongresu literátů v ČR Irina Sileckaja poblahopřála všem k významnému datu v historii české a světové literatury a představila hlavní účastníky večera.

Poté byl promítnut dokumentární film „Život a dílo Karla Čapka“.

Spoluzakladatel Společnosti bratří Čapků Jiří Pešička pověděl o muzeu a jeho sbírkách. Podrobně povyprávěl o životě a tvorbě českého spisovatele. Zdůraznil, že Karel Čapek a jeho bratr a spoluautor Josef vynalezli slovo „robot“, které bylo poprvé uvedeno ve hře „R.U.R.“.

Doktor filozofie Anatolij Šitov podrobně povyprávěl o tvorbě Čapka v oblasti dramaturgie.  Podtrhnul, že ve svých dílech si nejednou  nápaditě dělal legraci z krátkozrakosti politiků a vedoucích korporací té doby.

Členové Evropského kongresu literátů v ČR Leila Begim Džafarová, Jelena Žarovová a členka uměleckého sdružení krajanů „Mir iskusstva“ Anna Skarková přednesly krátké humoristické povídky českého spisovatele.

Večer byl ukončen tanečním číslem „Robot“ v podání umělecké vedoucí studia „Nautilus“ Natalie Bartovové.

Na literárním večeru Jiří Pešička zahrál na klavír několik písní a skladeb z období života K. Čapka.

V Křišťálovém sále RSVK bylo přítomno více než 50 milovníků tvorby K. Čapka.z řad ruských krajanů i místního obyvatelstva.

Tento článek je dostupný v: Russian