Setkání se spisovatelem Valentinem Kurbatovem a ředitelem Státního muzea – rezervace A.S. Puškina Georgijem Vasilevičem v RSVK v Praze

Setkání se spisovatelem Valentinem Kurbatovem a ředitelem Státního muzea – rezervace A.S. Puškina Georgijem Vasilevičem v RSVK v Praze

Dne 23. prosince 2013 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnilo setkání s významným ruským spisovatelem Valentinem Kurbatovem a ředitelem Státního muzea – rezervace A.S. Puškina Georgijem Vasilevičem. Na setkání byl přítomen i představený chrámu sv. Anastázie v Pskově otec Jevgenij. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Setkání proběhlo formou diskuze za kulatým stolem. Spolu s hosty z Ruska se jí zúčastnili členové Svazu ruskojazyčných spisovatelů ČR, Evropského kongresu literátů a všichni ti, kdo se zájmem projednali aktuální otázky, týkající se stavu ruské literatury a kultury.

Valentin Kurbatov je nejen známým spisovatelem a literárním kritikem, ale i významným veřejným činitelem. Je členem Rady pro kulturu při prezidentovi Ruska, zakladatelem  Literárních setkání v Irkutsku, členem poroty Jasnopoljanské literární ceny  L.N. Tolstého, členem organizačního výboru nejstarší literární slavnosti „Puškinskij zapovědnik“ v Michajlovském (od roku 1966). S přítomnými se podělil o své literární zájmy, dojmy ze svých setkání s milovanými spisovateli Viktorem Astafjevem, Viktorem Vampilovem a Valentinem Rasputinem. Vyjádřil velké znepokojení ohledně stavu kultury a role literatury ve světě totální vlády televize a internetu.

Ředitel Státního muzea – rezervace A.S. Puškina Georgij Vasilevič pověděl o zvláštním léčivém efektu vsi Michajlovskoje na duši každého ruského člověka, který přijede na návštěvu k velkému básníkovi. Každoročně muzeum navštíví více než 300 000 lidí.

Představený chrámu sv. Anastázie v Pskově otec Jevgenij, v minulosti lékař, pověděl o svém chrámu poblíž usedlosti Puškina a o svém chápání úlohy představeného v dnešní době.

Během následné diskuze  přítomní se zájmem projednali státní program kulturního obrození Ruska, dotkli se problémů literárního vzdělání mládeže, úlohy knihoven, moderních knižních vydání a jiných otázek. Setkání proběhlo v přátelské a srdečné atmosféře.

 

Tento článek je dostupný v: Russian