Zasedání členů Evropského kongresu literátů

Zasedání členů Evropského kongresu literátů

Dne 21. ledna 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnilo další zasedání členů Evropského kongresu literátů. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Večer „Anna Achmatovová. Život a dílo“ byl věnován 125. výročí narození velké ruské básnířky XX.století. Akci zahájila členka Svazu spisovatelů Ruska, prozaička a básnířka Irina Sileckaja, která hosty seznámila se životem a dílem Anny Andrejevny – jedné z nejvýznamnějších představitelek Stříbrného století ruské poezie.

Sileckaja zvlášť podtrhla, že osud Achmatovové – to je život ruské básnířky, která prošla všechny zkoušky, jež byly souzeny zemi, ve které žila. Mnohé si vytrpěla, a proto máme plné právo tvrdit, že nejen talent, ale i ušlechtilost a odvaha jsou překrásnými rysy této mimořádné ženy. Právě její verše měly tu moc pozvedat a upevňovat ducha jejích krajanů. Její poezie se odráží i v srdcích  našich současníků.

O posledních letech života básnířky pověděl ruský student jedné z pražských středních škol Kirill Sorokin, který je velkým ctitelem tvorby Anny Achmatovové. V jeho podání zazněly verše Achmatovové a rovněž jiných básníků, kteří jí věnovali své básně.

Setkání ruských krajanů a českých hostů se uskutečnilo v Literárním salonu RSVK formou besedy mezi stejně smýšlejícími lidmi a bylo ukončeno přátelským šálkem čaje.

Tento článek je dostupný v: Russian