Setkání s českým cestovatelem Jiřím Moučkou v RSVK v Praze

Setkání s českým cestovatelem Jiřím Moučkou v RSVK v Praze

Dne 26. června 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze konalo setkání členů Permsko-uralského krajanského spolku s českým hydrologem Jiřím Moučkou, který povyprávěl o svém půlročním cestování po západní Sibiři. Akce byla připravena členy Permsko-uralského krajanského spolku za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.
Setkání zahájila redaktorka časopisu „Čechia segodňa“ Olga Kondrašinová, která se rovněž narodila v Permu a je jednou z organizátorů festivalu „Permské období 2“. Představila hostům RSVK českého hydrologa Jiřího Moučku, který jako člen mezinárodní skupiny v letech 2012-2013 pracoval v západní Sibiři a se zájmem prostudoval tento kraj.
Jiří Moučka podrobně pověděl o flóře a fauně západní Sibiře a rovněž se podělil o své dojmy ze setkání s obyvateli Sibiře. Cestovatel se přiznal, že krása a velikost řeky Ob jej ohromily. Svoje cestování začal ve městě Njagaň, odkud plul po řece na malé loďce. Zvláště na něho zapůsobil „Pěregrebnoj mys“, který dělí řeku na Malý a Velký Ob.
Cestovatel mnoho besedoval s místními obyvateli, kteří se s ním ochotně dělili o informace z oblasti kultury a historie kraje, prozradili mu též recepty místních jídel. Pohostinnost a upřímnost prostých ruských lidí na českého cestovatele udělaly velký dojem.
Své vystoupení Jiří Moučka doprovodil promítáním na velkém plátně fotografií, které sám pořídil během svého putování.
Ruští krajané a Češi, kteří se setkání zúčastnili, s velkým zájmem sledovali povídání českého cestovatele a zadali mu mnoho otázek. Někteří z přítomných byli původem z těch míst, o kterých vyprávěl Jiří Moučka a s potěšením doplnili jeho vystoupení svými vzpomínkami.
.

Tento článek je dostupný v: Russian