II. mezinárodní festival „Vitamín radosti“ v RSVK v Praze

II. mezinárodní festival „Vitamín radosti“ v RSVK v Praze

Ve dnech 16 .- 18. května 2017 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konal II. mezinárodní festival „Vitamín radosti“, organizovaný „Ligoj voschoďaščego iskusstva“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

„Liga voschoďaščego iskusstva“ (Liga vycházejícího umění) je umělecké hnutí, které vzniklo v roce 2004 v Literárním institutu M. Gorkého na semináři ruského spisovatele Anatolije Pristavkina. I. mezinárodní festival „Vitamín radosti“ se konal v Bělehradu v roce 2014. II. mezinárodní festival „Vitamín radosti“ proběhl v Ruském středisku vědy a kultury v Praze, kde byly představeny: výtvarné umění, výstava fotografií, divadelní inscenace, dokumentární filmy, literatura, všechny hudební žánry – od klasiky do bardské písně a rovněž válečné písně.

Na zahájení festivalu vystoupila básnířka, prozaička, dramaturgyně a prezidentka ligy G. Baryšnikovová, která pověděla o hlavní myšlence festivalu a o tom, jak liga vznikla. Zdůraznila, že všechny akce, které liga organizuje, neprobíhají na komerční bázi, ale na základě mravního výběru a profesionální kvality.

Pražský festival byl zahájen hned dvěma výstavami. N. Toskinová, malířka z Moskvy, představila výstavu fotografií „Kouzlo světelného štětce“ a S. Murzinová z Nižního Novgorodu a A. Ko z Itálie nabídly společný projekt „Dvě řeky“, vytvořený smíšenou uměleckou technikou. Poté vystoupil protojerej A. Iljašenko – vedoucí portálu „Nevymyšlené povídky o válce“, člen Svazu spisovatelů Ruska a Svazu novinářů Moskvy, který své vystoupení věnoval osudu lidí během Velké vlastenecké války. Dále vystoupily dvě zpěvačky bardských písní z Moskvy V. Rajevová a L. Katajevová.

Zahájení festivalu bylo ukončeno vystoupením francouzského klavíristy Nicolase Celoro, který zahrál tři své předehry a 3 předehry S. Rachmaninova.

Festival pokračoval filmovým programem. Svůj dokumentární film „Tři písně o perle“ prezentovala režisérka J. Cvětkovová (Vladimir). Tři osudy, tři příběhy, které jsou mezi sebou spojeny tématem hledání a nacházení smyslu života. Následovalo vystoupení zasloužilé umělkyně Litvy O. Děmičevové, laureátek mezinárodních a ruských soutěží pěvkyně L. Kosarevové (Moskva) a klavíristky V. Jarovenkové (Moskva). V jejich podání zazněly: kompozice, věnovaná životu a dílu M. Cvětajevové, romance a písně na verše básnířky, úryvky z představení „Čet – nečet, nečet – čet. . . . „.

Festival byl ukončen vystoupením prezidentky ligy G. Baryšnikovové, která přednesla úryvky ze svých děl za doprovodu projekce ilustrací malířky S. Murzinové.

Všichni účastníci projektu „Liga voschoďaščego iskusstva“ – II. mezinárodního festivalu „Vitamín radosti“ obdrželi diplomy, sošky a jiné dárky na památku.

 

Tento článek je dostupný v: Russian