Vystoupení permského divadla „U mostu“ v RSVK v Praze

Vystoupení permského divadla „U mostu“ v RSVK v Praze

Ve dnech 3. a 4. dubna 2015 se ve Velkém sále RSVK v Praze uskutečnila dvě představení permského divadla „U mostu“ pod vedením zasloužilého umělce Ruska, laureáta Ceny Alfréda Radoka Sergeje Fedotova. Na scéně RSVK proběhla dvě představení „Zvěr“ (Zvíře) a „Kaleka iz Inišmana“ (Invalida z Inišmanu). Akce se konala za organizační podpory Velvyslanectví RF v ČR a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Při zahájení v hlavním městě Česka umělecký vedoucí a režisér Sergej Fedotov přivítal četné diváky, mezi kterými byl velký počet milovníků mystického autorského divadla z Permu. Poděkoval přítomným v sále představitelům české kultury, především řediteli jednoho z nejlepších pražských divadel  „Bez zábradlí“ Karlu Heřmánkovi, za zájem o přivezená představení. Zdůraznil, že divadlo „U mostu“, které je laureátem nejvýznamnější ceny v Česku Zlatá maska, za léta své existence navštívilo mnoho zemí, hostovalo 134krát a se zvláštními pocity se vždy navrací do Česka. Přesně před dvaceti lety  divadlo „U mostu“ poprvé hostovalo na scéně RSVK v Praze. Režisér vyjádřil upřímný dík Velvyslanectví RF v ČR a Ruskému středisku vědy a kultury  v Praze za pomoc a podporu při organizaci vystoupení divadla v Česku. V rámci hostování divadlo vystoupilo i v Berlíně, Vídni, Bratislavě a Budapešti.

Divadelní představení „Zvěr“ (Zvíře) podle hry Michaila Gindina a Vladimira Sinakeviče se uskutečnilo 3. dubna. Groteskní, metaforické představení – jinotaj o životě poslední rodiny na troskách zmizelé civilizace – to je nejen znepokojující a velmi aktuální upozornění na to, že život na Zemi je velmi křehký, ale i výstižné odhalení psychologie vztahů a nezničitelných lidských předsudků.

Druhým divadelním představením, které získalo v roce 2010 národní cenu Zlatá maska, byla komedie irského dramatika Martina McDonaga „Kaleka iz Inišmana“ (Invalida z Inišmanu). V tomto představení, které se uskutečnilo 4. dubna, se promíchaly smích, slzy i hořkost nesplněné touhy. V cizím dalekém životě Bohem zapomenutého ostrůvku divák nečekaně odhaluje  svůj život, plný  protikladů a nevyřešených otázek.

Vynikající hra herců divadla „U mostu“ si získala srdce diváků. Přívrženci hlubokého vnitřního ztělesnění se do obrazu podle metodiky Michaila Čechova,  ani nehráli, jen prožívali život svých excentrických hrdinů na scéně. Za to byli odměněni bouřlivým aplausem.

Divadelní představení „Zvěr“ a „Kaleka iz Inišmana“ permského divadla „U mostu“ zhlédlo okolo 800 diváků. O hostování divadla obšírně informovaly hromadné sdělovací prostředky.

Tento článek je dostupný v: Russian