Dílna „Etiketa pro děti“ v RSVK v Praze

Dílna „Etiketa pro děti“ v RSVK v Praze

Dne 13. května 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala dílna „Etiketa pro děti“ organizovaná Školou etikety J. Ševčenkové za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Metodika zakladatelky Školy etikety J. Ševčenkové spočívá v tom, že dítě je od raného věku zapojováno do komunikace formou hry, která je zaměřena na vytváření správných zvyků a způsobů chování.

Kurz má 19 témat – prototypů životních situací, se kterými se děti nejčastěji setkávají v reálném životě. Výuka je vedena jménem „Úsměvu“, který vládne ve městě „Etiketija“ či pedagoga, již zvou děti navštívit ulice tohoto kouzelného městečka, seznamují je s jeho zvláštními obyvateli a jejich zvyky. Každé téma odpovídá jedné ulici, která nese tematický název. Kurz je napsán formou hry a obsahuje hodně elementů hry, které odpovídají věkové kategorii od 3 do 7 let. Jsou to: vybarvování, křížovky, hádanky, nálepky, hry, básničky, besedy atd. Kurz rovněž obsahuje mapu města „Etiketija“ a když dítě prochází ulicí, nalepí na mapu odpovídající nálepku.

Získané poznatky a zvyky si děti vštěpují pomocí her a tematických akcí, které zahrnují manipulaci s potřebným materiálem a atributy.

Během dvou hodin organizátorka školy z Moskvy spolu s odbornicí na etiketu a komunikaci Annou Dijevou z Prahy formou hry učily děti pravidla společenského chování. Účastníci dílny – děti různého věku, hráli hry „Etiketa stolování“, „Komunikujeme – usmíváme se“ a rovněž „Vzory lady a gentlemana“.

„Plánujeme rozvíjet a rozšiřovat nový program nejen v Praze, ale i v jiných evropských městech“, prohlásily organizátorky akce J. Ševčenková a A. Dijeva. Celkem se dílny zúčastnilo více než 50 dětí. Každé z nich dostalo učební materiály a magnety o etiketě.

 

Tento článek je dostupný v: Russian