Zástupci korporace „Roskosmos“ se setkali s českými studenty v Liberci

Zástupci korporace „Roskosmos“ se setkali s českými studenty v Liberci

Dne 18. září 2017 před blížícími se oslavami 60. výročí vypuštění první umělé družice Země se v Oblastní knihovně města Liberec konalo setkání zástupců státní korporace pro vesmírnou činnost „Roskosmos“ s českými studenty. Vystoupil výkonný ředitel pro komunikaci I. Burenkov a výkonný ředitel pro pilotované vesmírné programy letec-kosmonaut SSSR a RF, Hrdina SSSR a RF S. Krikaljov. Akce byla připravena státní korporací „Roskosmos“, českou společností «Essential Communications» a Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Čeští studenti zhlédli dva dokumentární filmy, věnované činnosti korporace „Roskosmos“. Poté I. Burenkov pověděl o současném stavu korporace a jejích plánech. Podrobně se pozastavil na perspektivě nyní tak projednávaného letu expedice na Mars. Domnívá se, že takový let se může uskutečnit nejdříve v roce 2050 kvůli vesmírné radiaci, jejíž dlouhodobé působení je velmi škodlivé pro lidský organismus. Nejbližší perspektivu vidí v plánovaném postupném ovládnutí Měsíce: nejprve provedení výzkumů, poté zpracování výstupu a pobytu zde a poté vytvoření základny na Měsíci, kde se budou neustále nacházet lidé. Myslí si, že právě na Měsíci se podaří vypracovat metody a technologie ovládnutí jiných objektů Sluneční soustavy. Zdůraznil, že pro let na Mars je třeba buď zvýšit rychlost kosmických lodí, nebo vypracovat efektivní metody ochrany před vesmírnou radiací. V současnosti se tím vědci na celém světě intenzivně zabývají.

Poté představil S. Krikaljova a podtrhnul, že kosmonaut byl dlouhou dobu rekordmanem v souhrnném pobytu ve vesmíru (803 dnů), osmkrát pobýval v otevřeném vesmíru a právě on jako první získal titul Hrdina RF.

S. Krikaljov odpověděl na řadu otázek a podrobně pověděl o tom, jak se dostal k výběru své profese. Sdělil: „Zdálo se mi, že je to ta nejzajímavější práce na světě a ukázalo se, že jsem se nespletl.“ Povyprávěl o zvláštnostech přípravy kosmonautů a podtrhl, že během studia musel dělat více než stovku různých zkoušek. V institutu jich složil jen 50. Domnívá se, že taková příprava umožňuje klidně reagovat na různé druhy situací, které vznikají při každém letu. Doplnil, že strach je přirozeným stavem člověka. Když se člověk ničeho nebojí, téměř jistě se dostane do složité situace. Sám pocítil velký strach dvakrát. Když poprvé skákal padákem z výšky 1000 m a když poprvé vstupoval do otevřeného vesmíru.

O perspektivách rusko-české vesmírné spolupráce a letu ještě jednoho českého kosmonauta řekl, že „šance je vždy“. Současně při tom zdůraznil, že pro start kosmonauta je třeba seriózní společný výzkumný program.

Ohledně perspektiv letů mnohanásobných pilotovaných lodí odpověděl, že vypuštění jednorázových raket je levnější a spolehlivější. Ocenil rovněž správnost sovětských vesmírných programů, které v určité etapě rozvíjely obě linie paralelně.

Na setkání bylo přítomno více než 200 studentů středních škol. Mnohé otázky studenti zadávali v dobrém ruském jazyce, což představitelé „Roskosmosu“ náležitě ocenili.

Tento článek je dostupný v: Russian