Zahájení výstavy fotografií „Chráněná místa“ v RSVK v Praze

Zahájení výstavy fotografií „Chráněná místa“ v RSVK v Praze

Dne 13. března 2017 byla v rámci Roku ekologie v Rusku v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze zahájena výstava uralské fotografky Natalie Bělencovové z Čeljabinsku. Výstava byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Výstavu zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který přivítal hosty a představil autorku fotografií. Bělencovová je umělecká fotografka, spisovatelka a členka Svazu uměleckých fotografů. Je rovněž vítězkou národních fotografických soutěží „Nejlepší fotograf 2010“ a „Divoká příroda Ruska 2012“, jež byly pořádány ve spolupráci s „National Geographic“ Ruska a Ruskou geografickou společností, a rovněž vítězkou mezinárodní fotosoutěže „Sony World Photography Awards“ 2012.

Natalie Bělencovová pověděla o projektu „Chráněná místa“, který realizují spolu s manželem Andrejem. Zdůraznila, že výstava probíhá za podpory administrace Čeljabinské oblasti v rámci Roku ekologie v Rusku. Jejím úkolem je ukázat krásy přírody ve všech koutech světa a vyzvat lidi k šetrnému zacházení s unikátním dědictvím přírody.

Fotografka podtrhla důležitost uchování přírodního bohatství pro budoucí generace a pověděla přítomným jednu z legend, spojenou s druhou nejvyšší horou Jižního Uralu Iremel. Hlavní myšlenkou legendy je, že největší bohatství musí každý člověk hledat především sám v sobě a teprve tehdy pocítí skutečné štěstí. Tuto myšlenku se fotografka snažila předat ve svých dílech.

Na výstavě je představeno více než 50 unikátních snímků horské krajiny Jižního Uralu. Na snímcích jsou vrcholky hor a údolí Uralu, fantastické západy slunce a svítání, jež se střídají ve věčném koloběhu ročních období. Při seznamování diváků s Jižním Uralem jim fotografie předávají zvláštní, s ničím nesrovnatelnou atmosféru tohoto místa.

Kromě fotografií se návštěvníci výstavy mohli seznámit s knihou Natalie a Andreje Bělencovových, která obsahuje i vystavené fotografie.

Výstava potrvá do 26. března.

Tento článek je dostupný v: Russian