Koncert „Cestování do světa pohádek“ v RSVK v Praze

Koncert „Cestování do světa pohádek“ v RSVK v Praze

Dne 11. října 2014 se v Křišťálovém sále Ruského středisku vědy a kultury v Praze v rámci cyklu „Klasika pro děti“ uskutečnil koncert s názvem „Cestování do světa pohádek“ v podání žáků hudební školy při RSVK v Praze „Gradus ad Parnassum“. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Vedoucí hudební školy „Gradus ad Parnassum“ – ruský hudebník Filipp Subbotin a jeho manželka Jana pověděli divákům o ruských, norských a francouzských klasických dílech, jejichž základem jsou pohádky těchto zemí.

Na začátku koncertu Filipp a Jana Subbotinovi zahráli skladbu „Utro“, „Princessa Anita“ a „V peščere gornogo korolja“ ze suity „Peer Gynt“ E. Griega. Zazněly rovněž lyrické skladby  E. Griega „Taněc elfov“ a „Šestvije gnomov“.

V podání Jany Subbotinové zazněly skladby z dětského alba P. Čajkovského „Žavoronok“ a „Baba Jaga“ na motivy ruských pohádek.

V duetu vedoucí školy představili skladbu M. Ravela „Rozgovor krasavicy a čudovišča“. Základem této francouzské hudby jsou „Skazki matuški gusyni”.

Na závěr koncertu zazněl „Marš Černomora“ z opery „Ruslan a Ludmila“ M. Glinky.

Děti se aktivně účastnily koncertu. Odpovídaly na dotazy vedoucích a dokazovaly své znalosti pohádek a pohádkových bytostí.

Na akci byli přítomni rodiče a děti, mnozí z nichž jsou žáky  hudební školy „Gradus ad Parnassum“. Mezi diváky byli rovněž ruští krajané a místní obyvatelé, kteří podporovali vystupující bouřlivým aplausem.

 

Tento článek je dostupný v: Russian