Dílna o historickém psaní v RSVK v Praze

Dílna o historickém psaní v RSVK v Praze

Dne 5. června 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnila dílna historického psaní husími brky a kovovými pery. Akce byla připravena zaměstnanci muzea – rezervace A.S. Puškina „Michajlovskoje“ (Pskovská obl.) za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Dílnu vedly zaměstnankyně muzea – rezervace A.S. Puškina „Michajlovskoje“ O. Lyžovová a J. Fjodorovová, které hosty seznámily s výstavou v Křišťálovém sále „Skazočnyje chudožniki“ (Pohádkoví malíři. Knižní grafika Jurije a Jelizavěty Vasněcovových).

Poté hosty seznámily s historií psaní husím brkem, procesem tvorby takových per, které se hojně užívaly jako psací nástroj od VII. do XIX. století, kdy bylo objeveno kovové pero. Zdůraznily, že většina děl významného ruského básníka A. Puškina byla napsána právě takovými brky. Poté měl každý možnost si psaní vyzkoušet. Dílny se rovněž zúčastnilo 20 studentů a učitelů ruského jazyka z Jižní metodistické univerzity z Dallasu.

Americké studenty před začátkem dílny učitelé Kurzů ruského jazyka při RSVK v Praze provedli po středisku a pověděli jim o činnosti RSVK a konaných akcích.

Část studentů se letos v červnu zúčastní letních intenzivních kurzů ruského jazyka v RSVK v Praze a jejich učitelé obdrží metodické konzultace z ruského jazyka.

Na akci bylo přítomno mnoho dětí, které si se zájmem přednášku vyslechly. Celkem se dílen zúčastnilo více než 50 osob různého věku z řad krajanů, Čechů i cizinců.

Tento článek je dostupný v: Russian