Setkání s ruským scenáristou A. Kaněvským v RSVK v Praze

Setkání s ruským scenáristou A. Kaněvským v RSVK v Praze

Dne 6. června 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnilo setkání s ruským prozaikem a dramatikem Alexandrem Kaněvským. Akce byla připravena za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Alexandr Kaněvskij se narodil v roce 1933 v Kyjevě. V roce 1980 se přestěhoval do Moskvy a od roku 1991 žije a pracuje v Izraeli. Autora her a filmových scénářů publikovali v mnoha populárních sovětských novinách a časopisech. Byl jedním ze stálých autorů populárního humoristického televizního pořadu „Kabačok „13 stuljev“ a „Vokrug směcha“. Vytvořil a vedl divadlo „Grotesk“. Napsal asi 20 novel, sborníků povídek, her a reportáží, jež byly vydány nákladem více než milion výtisků.

Na uvítanou Alexandr Kaněvskij divákům přednesl nedávno složenou báseň „Čelověk s togo směcha“, ve které krátce popisuje svůj život a okruh zájmů. Přiznal se, že mnohokrát byl v různých evropských městech, ale v Praze vystupuje poprvé.

Spisovatel povyprávěl o svých setkáních se známými sovětskými umělci, jako byli A. Rajkin, Z. Gert aj. Zavzpomínal na své přátele – herce J. Berezina a J. Timošenka, kterým 20 let psal texty jejich vystoupení.

Na konci večera Alexandr Kaněvskij hostům představil své knihy. Každý zájemce měl možnost zakoupit si některou získat podpis autora.

Tento článek je dostupný v: Russian