Vánoční představení „Pohádky pro dobrá srdce“ v RSVK v Praze

Vánoční představení „Pohádky pro dobrá srdce“ v RSVK v Praze

Dne 12. prosince 2014 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konalo představení „Pohádky pro dobrá srdce“, připravené  uměleckým sdružením „Mir iskusstva“ pod vedením Světlany Suvorovové. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Divadelní představení s krásnými klavírními melodiemi bylo prodchnuto duchem blížících se Vánoc. Moudré pohádky Natalie Abramcevové (1954 – 1995), které tvořily základ scénáře, se velmi dobře hodily k atmosféře tohoto kouzelného svátku.

Nový počin sdružení „Mir iskusstva“ – to jen daň památce talentované moskevské spisovatelce, které odešla ze života příliš brzy. Kvůli těžké nemoci Natalie Abramcevová nemohla chodit a vleže vytvářela své podivuhodné příběhy, které si tak oblíbili i děti i dospělí. Spisovatelka zanechala okolo 120 pohádek a příběhů, 12 divadelních her, ve kterých vládně dobro a spravedlnost, kouzla a úsměv.

Jednou z účastnic vánočního představení byla i malířka Larisa Dašková, která mnoho udělala pro to, aby tvorbu  Natalie Abramcevové poznali a zamilovali si i v Česku. Přeložila do češtiny a opatřila ilustracemi více než 60 pohádkových historií autorky.

S dospělými herci sdružení, které diváci RSVK již velmi dobře znají, poprvé vystoupily i děti, které navštěvují „Mir iskusstva“ teprve od podzimu tohoto roku. Jejich účast v představení není náhodná. Podle vedoucí Světlany Suvorovové poetická próza spisovatelky Natalie Abramcevové lépe než různá ponaučení vychovává dobré city mladého pokolení.

Na představení zazněla ukolébavka W.A. Mozarta, romance z opery „Piková dáma P. Čajkovského, písně M. Dunajevského aj.

„Pohádky pro dobrá srdce“ se velmi líbily divákům, mezi kterými bylo mnoho ruských krajanů i českých občanů, kteří přišli na představení i se svými dětmi.

Рождественский спектакль «Сказки для добрых сердец» в РЦНК в Праге

Tento článek je dostupný v: Russian