Vzpomínkový večer na Marinu Cvětajevovou v RSVK v Praze

Vzpomínkový večer na Marinu Cvětajevovou v RSVK v Praze

Dne 8. října 2014 se v Křišťálovém sále Ruského středisku vědy a kultury v Praze uskutečnil literárně-hudební večer, věnovaný 122. výročí narození významné ruské básnířky  Mariny Cvětajevové. Akce byla organizována uměleckým sdružením „Mir iskusstva“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Marina Cvětajevová byla jednou z nejvýznamnějších básnířek „stříbrného století“, jejíž vklad do ruské kultury dvacátého století je velmi významný a dědictví  je obrovské a nedozírné. Mnozí lidé z různých zemí si mohou vzpomenout a nazpaměť přednést své oblíbené verše, napsané básnířkou, vrátit se k ním po mnoha letech a vnímat je prizmatem svých vlastních zážitků. Možná právě proto byl Křišťálový sál RSVK naplněn  milovníky tvorby Cvětajevové, která ve 20. letech minulého století žila v tehdejším Československu.

V podání členů uměleckého sdružení „Mir iskusstva“ O. Vasiljeva, A. Anikinové, J. Trofimce, A. Reznikovové aj. zazněly básně ruské umělkyně z různého období jejího života a rovněž písně na verše Cvětajevové. Larisa Dašková (Rusko) zazpívala několik romancí, ke kterým složila hudbu.

Na večeru byla přítomna i Galina Vaníčková – předsedkyně místní Společnosti Mariny Cvětajevové, která přítomným pověděla o českém období života Mariny Cvětajevové, o místech, ve kterých básnířka žila. Představila rovněž svoji novou knihu „Místa Mariny Cvětajevové v Praze“.

Na závěr večera vystoupili básníci B. Goldberg a L. Svirskaja, kteří přednesli své oblíbené verše z tvorby Cvětajevové.

Tento večer byl Křišťálový sál RSVK naplněn hosty. Na večeru bylo přítomno mnoho českých občanů, studentů, ruských krajanů aj. Večer byl ukončen přátelskou besedou.

Tento článek je dostupný v: Russian