Uncategorized05.12.2025

Program Interkosmos — SSSR otevírá vesmír partnerům

So­vět­ský svaz jako první ote­vřel vesmír za­hra­nič­ním part­ne­rům. Pro­gram In­ter­kos­mos (1967–1994) — me­zi­ná­rod­ní pro­gram so­vět­ské kos­mic­ké spo­lu­prá­ce se so­ci­a­lis­tic­ký­mi zeměmi. Účast­ni­lo se 9 států: Bul­har­sko, Ma­ďar­sko, NDR, Kuba, Mon­gol­sko, Polsko, Ru­mun­sko, Čes­ko­slo­ven­sko a Viet­nam. Čes­ko­slo­ven­sko bylo první, které vy­sla­lo svého kos­mo­nau­ta — Vla­di­mí­ra Remka (1978).

1967
vznik pro­gra­mu
13
zú­čast­ně­ných zemí
33
mise a lety
1978
Remkův let

Zú­čast­ně­né země a mise

  • Čes­ko­slo­ven­sko (1978). Vla­di­mír Remek na Sojuzu 28 — první kos­mo­naut nikoli ze SSSR či USA. 7 dní 22 hodin.
  • Polsko (1978). Mi­rosław Her­mas­zewski — druhý v pro­gra­mu In­ter­kos­mos, let k Salju­tu 6.
  • NDR (1978). Sig­mund Jähn — první Němec ve vesmí­ru.
  • Kuba (1980). Ar­nal­do Tamayo Méndez — první La­ti­no­a­me­ri­čan a první čer­noš­ský kos­mo­naut.
  • Mon­gol­sko a Viet­nam. Žü­g­der­de­mi­dín Gurrag­ča (Mon­gol­sko, 1981), Phạm Tuân (Viet­nam, 1980).

Celkem se v letech 1978 až 1988 usku­teč­ni­lo 11 me­zi­ná­rod­ních ex­pe­dic. Pro­gram po­lo­žil základ dnešní spo­lu­prá­ce na ISS.

Čtěte také


Поделиться

© 2026 Ruský dům v Praze · Zásady zpracování údajů · Nastavení cookies