Setkání českých veteránů po návštěvě Moskvy v RSVK v Praze

Setkání českých veteránů po návštěvě Moskvy v RSVK v Praze

Dne 12. května 2015 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnilo setkání veteránů a členů jejich rodin, kde byly projednány výsledky cesty do Moskvy na oslavu 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Akce byla organizována společenskou organizací Ruský dům v Mariánských Lázních za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Návštěva českých veteránů se uskutečnila na pozvání Departamentu vzdělávání Moskvy z iniciativy Ruského domu v Mariánských Lázních. Delegaci tvořilo 8 veteránů 2. světové války a 6 členů jejich rodin – vnuků a pravnuků.

Program návštěvy byl velmi bohatý. Čeští hosté byli na přehlídce kadetů, která se konala 6. května na Poklonoj gore. Zúčastnili se též akce „Bessmertnyj polk“, navštívili Muzeum pohraničních vojsk a řadu kadetských a všeobecně vzdělávacích škol Moskvy.

Všichni členové české delegace s vděčností vzpomínali na srdečné přijetí, kterého se jim dostalo v Moskvě a dělili se o své dojmy.

Vysoce ocenili úroveň vzdělání a výchovy v kadetských školách a byli dojati tím, že v mnoha všeobecně vzdělávacích školách Moskvy jsou Muzea bojové slávy.

Na základě výsledků cesty se čeští veteráni rozhodli obrátit se na Ministerstvo obrany ČR s návrhem, aby byla převzata kladná ruská zkušenost a pozváni pedagogové a studenti jedné z kadetských škol Moskvy do Prahy už na jaře příštího roku.

Na setkání vystoupil generál československé armády Michal Houdek, který zdůraznil, že je posledním generálem ve vedení Varšavské smlouvy a vždy zůstane věrný tradicím přátelství mezi Ruskem a Českem.

Zástupce ředitele Ruského domu v Mariánských Lázních Viktor Marčuk předal čestné listiny všem členům delegace.

Řediteli Ruského domu v Mariánských Lázních Sergeji Komkovovi byla předána čestná medaile 1. stupně od Českého svazu bojovníků za svobodu za dlouholetou a plodnou spolupráci.

Tento článek je dostupný v: Russian