Jubileum velkého vítězství v Česku

Jubileum velkého vítězství v Česku

Ve dnech 6.- 12. května 2015 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze, v hlavním městě a jiných místech České republiky konaly četné akce, věnované 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce, osvobození Československa od fašismu a ukončení Druhé světové války v Evropě. Akce se uskutečnily za účasti a organizační podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Dne 7. května se v Praze na náměstí Interbrigády uskutečnil slavnostní ceremoniál položení věnců a květin k památníku osvoboditele Prahy maršála Sovětského svazu I.S. Koněva. Zúčastnili se jej zástupci Českého svazu bojovníků za svobodu, Česko-ruské společnosti a zaměstnanci RSVK v Praze. Akce proběhla za podpory Ministerstva obrany a Generálního štábu armády České republiky.

Tentýž den se zaměstnanci RSVK zúčastnili slavnostního položení věnců a květin k památníku sovětských vojáků a účastníků Pražského povstání na hřbitově v městské části Vokovice.

Večer 7. května se ve Velkém sále RSVK v Praze uskutečnil mládežnický festival krátkých filmů „Přestávka na válku“. Autory filmů byli mladí filmaři z různých zemí, kteří pohlédli na události před 70 lety svýma očima a pokusili se vyjádřit své pocity a představy o nejstrašnější válce v historii lidstva.

Dne 8. května se na Hradčanském náměstí konal společný koncert dětského sboru z Brna a dětského sboru „Aprel“ z města Gatčina (RF, Leningradská oblast). Proběhl pod záštitou prezidenta ČR Miloše Zemana a Magistrátu hl. města Prahy, za podpory Koordinační rady ruských krajanů v ČR, novin „Pražskij telegraf“ a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Tentýž den se zaměstnanci RSVK a místní ruskojazyčné HSP zúčastnili tradičního ceremoniálu položení kytic šeříků k místu, kde dříve stál legendární sovětský tank T – 34, který vjel jako první do Prahy v květnu 1945. Akci organizovali poslanci městské části Praha 5.

Dne 8. května se v Hradci Králové na náměstí Osvoboditelů uskutečnily oslavy, věnované osvobození Československa od fašismu. Na náměstí Osvoboditelů proběhl masový vzpomínkový mítink. V Muzeu východních Čech byl promítnut film s vyprávěním veteránů „Knihovna osudů“. Slavnostní akce vyvrcholily velkým koncertem, kterého se zúčastnili dětské taneční soubory z Kirova a v ČR žijící ruští krajané. Organizátorem akce byl Český svaz bojovníků za svobodu, starosta Hradce Králové Zdeněk Fink, gubernátor kraje Lubomír Franc, mezinárodní kulturní institut „Klíč“ a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR. Akci podpořil prezident ČR Miloš Zeman.

Dne 9. května byl ve Velkém sále RSVK organizován přímý přenos vojenské přehlídky z Moskvy. Před jejím zahájením zaměstnanci Velvyslanectví RF v ČR a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR předali jubilejní medaile „70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce“ a personální blahopřání prezidenta Ruska V.V. Putina veteránům, již žijí v Česku. Přímý přenos vojenské přehlídky z Moskvy zhlédlo více než 350 diváků z řad ruských krajanů a místních obyvatel.

V den vítězství zaměstnanci RSVK položili květiny k památníku Vojáka – osvoboditele na Olšanském hřbitově v Praze, kde jsou pohřbeni sovětští vojáci, již padli při osvobození Československa. Poté navštívili výstavu, organizovanou vedením Prahy 10, na které účastníci českých historických klubů v historických uniformách představili expozici zbraní a bojové techniky armád tří zemí – SSSR, Rumunského království a Německa.

Dne 9. května v Milíně a Slivicích proběhl slavnostní akt položení květin k Památníku na počest ukončení 2. světové války v Evropě. Vedle památníku se nachází společný hrob s nápisem: „Na tomto místě 12. května ve 12 hod. v noci vybuchly poslední granáty 2. světové války“. Uskutečnila se rovněž výstava vojenské techniky z období 2. světové války a byla provedena rekonstrukce závěrečných bojů fašistických vojsk se sovětskými a českými oddíly. Akce se zúčastnil starosta Sedlčan, senátor Jiří Burian, zástupce náčelníka Generálního štábu Ministerstva obrany ČR, brigádní generál Petr Mikulenka, předseda oblastního výboru Svazu bojovníků za svobodu Ing. Z. Rerych, veteráni války, zaměstnanci Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR aj.

Dne 11. května 2015 se na Olšanském hřbitově v Praze konalo oficiální slavnostní položení věnců a květin k památníku sovětských vojáků, kteří padli za osvobození Československa od fašismu. Akce se zúčastnil předseda Senátu Parlamentu ČR Milan Štech, předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček, předseda vlády ČR Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek a další oficiální představitelé ČR.

Věnce k památníku položili velvyslanec Arménské republiky Tigran Sejrajan, velvyslanec Ázerbájdžánské republiky Farid Šarijev, velvyslanec Běloruské republiky Vasilij Markovič, velvyslanec Kazašské republiky Seržan Abdykarimov a velvyslanec Ruské federace Sergej Kiselev. Akce se rovněž zúčastnili zaměstnanci Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR a jiných ruských zahraničních institucí, zástupci ruských a českých veteránských organizací.

Na počest státního svátku Ruska se na Velvyslanectví RF v ČR uskutečnila slavnostní recepce, na které vystoupil mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v ČR Sergej Kiselev a předseda Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Jan Hamáček.

Po ukončení recepce se ve Velkém sále RSVK u příležitosti jubilea uskutečnil slavnostní galakoncert, připravený Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Koncert zahájil „hlas válečné epochy“ – historický záznam vystoupení Jurije Levitana, který přečetl rozhodnutí o vyhlášení 9. května dnem celostátního svátku – Svátku vítězství.

Na koncertě vystoupili hudební soubor „ARoss“ pod vedením Olgy Roginské, kolektiv lidového umění „Zavalinka“ (Kirov), dětský choreografický kolektiv „Fejerija“ (Kirov), folklorní soubor „Kozaki Vltavy“ a žáci Střední školy při Velvyslanectví RF v ČR.

Koncert byl ukončen písní „Den vítězství“ v podání sólisty souboru Alexandrovci Petra Bogačeva (Moskva) a všech účastníků koncertu.

Publikum každé vystoupení odměňovalo bouřlivým aplausem. Slavnostní koncert zhlédlo více než 200 diváků.
Ve dnech 6.-12. května se v Kurzech ruského jazyka při RSVK ve všech skupinách konaly vyučovací hodiny, věnované slavnému jubileu. Studenti se seznámili s literárními díly a písněmi o Velké vlastenecké válce známých ruských autorů.

Během všech akcí byly zájemcům rozdávány georgijevské stuhy.

Фото 2

Tento článek je dostupný v: Russian