Ruská „Maslenica“ v RSVK v Praze

Ruská „Maslenica“ v RSVK v Praze

Dne 21. února 2015 ve Velkém sále  Ruského střediska vědy a kultury (RSVK) v Praze slavili tradiční svátek „Maslenicy“. Akci pořádala Koordinační rada ruských krajanů za organizační podpory a účasti Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Hlavním bodem programu byl slavnostní koncert. Hosty uvítali vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, předsedkyně Koordinační rady ruských krajanů Ljubov Vondroušková a vedoucí Mezinárodního kulturního institutu „Klíč“ Anna Jevsinová, která zároveň večer uváděla.

Program koncertu se skládal z lidových písní a melodií, které se střídaly s promítáním fotografií na velkém plátně, jež ilustrovaly zvyky a tradice oslav „Maslenicy“ v Rusku.

Moderátorka slavnostního večera od počátku udala hravý tón celé akci. Zadávala hostům hádanky a za každou správnou odpověď je odměňovala ruskými „barankami“ a „petuškami“. Díky tomu se každý divák cítil aktivním účastníkem tohoto veselého svátku.

Ve Velkém sále  RSVK úspěšně vystoupil soubor „Sudaruška“ z Brna, který si již dávno čeští posluchači oblíbili. Jelena Krušenko s dcerami, harmonikářka Růžena Horáková a hráč na balalajku Marek Tresner v ruských lidových krojích zazpívali a zahráli lidové písně a veselé „častuški“. Mezinárodnímu kolektivu srdečně aplaudoval a zpíval s ním celý sál.

Publiku se velmi líbilo vystoupení Larisy Dornové z Ostravy, která na domre zahrála známé ruské melodie a rovněž číslo studentů Střední školy při Velvyslanectví RF v ČR  Maxima Grabovského (balalajka) a Nikity Popova.

Prezident České asociace rusistů Jiří Klapka potěšil návštěvníky písní „Na okolice sela“ v českém a ruském jazyce za doprovodu kytary a rovněž známé cikánské romance  „Oči čornyje“ v ruském a slovenském jazyce.

Koncertní program mistrovsky ukončili umělci folklorního souboru „Vltavští kozáci“ z Všekozáckého svazu českých zemí a Slovenska pod vedením Viktora Byčeka, kteří zahráli a zazpívali veselé i lyrické kozácké písně v ruském a ukrajinském jazyce.

Po koncertě všichni hosté mohli ochutnat  tradiční ruské bliny a jiné pokrmy ruské kuchyně.

Veselý svátek loučení se zimou „Maslenica“ přišlo oslavit více než 200 ruských krajanů a českých občanů. Mezi nimi bylo mnoho mládeže a rodin s dětmi.

 

Tento článek je dostupný v: Russian