Hudební večer k narozeninám Jeleny Obrazcovové v RSVK v Praze

Hudební večer k narozeninám Jeleny Obrazcovové v RSVK v Praze

Dne 28. června 2013 se ve Velkém sále RSVK v Praze uskutečnil hudební večer, věnovaný výročí narození významné ruské operní pěvkyně Jeleny Obrazcovové. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Jelena Obrazcovová – světově známá ruská operní pěvkyně-mezzosopranistka a hudební pedagožka. Narodila se 7. července v Leningradě. Po ukončení střední školy vystudovala zpěv na Leningradské státní konzervatoři. Během studia se úspěšně zúčastnila několika mezinárodních pěveckých soutěží. Na konci studia na konzervatoři debutovala v moskevském Velkém divadle v opeře Modesta Musorgského Boris Godunov. Plným právem je pokládána za jednu z nejlepších světových operních pěvkyň 2. poloviny 20. století.  Kromě Velkého divadla pravidelně vystupovala v mnoha zemích, zpívala v těch nejvěhlasnějších operních domech jako je například milánská La Scala nebo Newyorská metropolitní opera a další.V současnosti se věnuje především pedagogické činnosti ve svém vlastním operním divadle.

Na koncertě v RSVK v Praze zazněla díla ruské a světové operní klasiky z repertoáru  národní umělkyně SSSR Jeleny Obrazcovové v podání sólistky Státní opery Praha, profesorky Mezinárodní pražské konzervatoře   Tachiry Menaždinovové (soprán, ČR), Marie Adamové (mezzosoprán, Rakousko), Iriny Brodské (mezzosoprán, ČR), Olgy Bolgari (soprán, Rakousko). Tanečního vystoupení se zhostili Blanka Fialová a Štefan Radačevskij. Klavírní doprovod zajistila přední korepetitorka Státní opery Praha Jelena Nosková a Alena Gorbikovová.

Akci navštívili obdivovatelé talentu Jeleny Obrazcovové z řad ruských krajanů i české veřejnosti, ale i milovníci operní klasiky a vážné hudby. Publikum vysoce ocenilo mistrovství a profesionalizmus umělců. Každé vystoupení bylo odměněno bouřlivým potleskem.

Tento článek je dostupný v: Russian