Atamanská „jolka“ v RSVK v Praze

Atamanská „jolka“ v RSVK v Praze

 

Dne 14. prosince 2018 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnila dětská novoroční oslava „Atamanská jolka“. Akce byla připravena Všekozáckým svazem českých zemí a Slovenska za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

 

Ataman kozáků Michail Dzjuba a jeho manželka Irena přivítali malé hosty a jejich rodiče. Informovali o tom, jak kozáci dříve v ČR slavili novoroční svátky. Připomněl, že „Atamanská jolka“ se letos slavila již posedmé. Poblahopřál přítomným k blížícím se Vánocům a Novému roku a zdůraznil, že se akce koná s blahoslavením arcibiskupa pražského a českých zemí Michala.

„Atamanská jolka“ je rok od roku populárnější, a proto bylo rozhodnuto ji provést v ruském a českém jazyce dvakrát.

Hlavním bodem první „jolky“ bylo představení „Cukrářka Barbora a zbloudilý čert“ v podání českého divadla „Ulybka“ (Úsměv).

Na druhé „jolce“ herci zahráli loutkové představení „Vánoční koledy a písně“, ve kterém tradiční hrdinové českých pohádek zdobili vánoční stromeček.  Obě představení děti sledovaly s velkým zájmem a živě reagovaly na výzvy herců.

Poté vystoupil folklorní soubor Kozáci Vltavy pod vedením V. Byčeka, v jehož podání zazněly ruské a kozácké písně s vánoční tematikou.

Vrcholem oslav byl příchod hlavních novoročních hrdinů –  Dědy Mráze a Sněhurky, kteří pro děti shromáždili velký pytel dárků, ale zapomněli ho na lesní mýtině.  Na pomoc jim přišla Baba Jaga, která nebyla zlá, ale naopak velmi hodná. Přinesla zapomenutý pytel a zazpívala veselou písničku.

Následně Sněhurka spolu s malými hosty zazpívala oblíbené písničky.   Na závěr každé dítě mohlo přednést básničku či zazpívat písničku a dostat od Dědy Mráze sladký dárek.

Na oslavě „Atamanská jolka“ bylo přítomno více než 150 hostů z řad ruských krajanů a českých občanů.

Tento článek je dostupný v: Russian