Koncert v rámci „Slovanských dnů“ v RSVK v Praze

Koncert v rámci „Slovanských dnů“ v RSVK v Praze

Dne 2. července 2016 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil koncert účastníků ruské delegace „Mezinárodního slovanského pochodu“. Akce byla připravena mezinárodním svazem společenských sdružení Všeslovanský svaz a Českomoravským slovanským svazem za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Členy ruské delegace, která přijela do Prahy, byli významní veřejní činitelé, spisovatelé, básníci, malíři a jiní zástupci uměleckých profesí. Trasa procházela různými zeměmi Evropy přes Polsko, Německo, Česko, Slovensko a Rakousko. Ústředním bodem pochodu bylo město Nitra na Slovensku, kde se ve dnech 4.- 6. července uskutečnil každoroční mezinárodní festival Slovanské dny.

Koncert v RSVK v Praze zahájil zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Oleg Soloduchin, který uvítal hosty, popřál všem účastníkům slovanského hnutí hodně úspěchů a poděkoval jim za uchovávání duchovních a kulturních tradic slovanských národů.

Přítomné pozdravil i předseda Českomoravského slovanského svazu Zdeněk Opatřil.

Koncertní program zahájil folklorní soubor „Bělyj kameň“ pod vedením laureáta ceny „Glas angelskij Rusi“ Vasilije Butrova. Umělci zazpívali několik kozáckých písní a bylinu o třech bohatýrech. Vedoucí souboru pověděl o původu některých lidových nástrojů a ukázal divákům techniku hry na harmoniku, gusle aj.

Poté vystoupila laureátka ruských a mezinárodních soutěží a festivalů Irina Leonovová. Základem jejího repertoáru jsou lidové a duchovní písně. Zazpívala jak velmi známé, tak i zřídka znějící písně v bulharském, srbském, slovenském, ukrajinském a ruském jazyce.

Na koncertě rovněž vystoupili laureáti ruských a mezinárodních soutěží, herec a zpěvák Kirill Chmelevskij, operní pěvkyně Diana Redkobajkinová, hudebníci Natalija Latifovová (klavír), Boris Kuvšinov (akordeon) a Andrej Kočetkov (kytara).

Koncert byl ukončen společným fotografováním u hlavního vchodu do RSVK.

Tento článek je dostupný v: Russian