Koncert sólisty Státní opery Praha Damira Basyrova v RSVK v Praze

Koncert sólisty Státní opery Praha Damira Basyrova v RSVK v Praze

Dne 9. prosince 2015 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnil koncert „Melodie lásky“ v podání národního umělce Republiky Komi, sólisty Národního divadla ČR Damira Basyrova (baryton). Na koncertě rovněž vystoupila pěvkyně a učitelka zpěvu Jekatěrina Šestoperovová. Klavírní doprovod – korepetitorka Národního divadla ČR Světlana Jánová. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Damira Basyrova velmi dobře znají ruští i čeští milovníci hudby. V poslední době často vystupuje v Rusku i zemích SNS. Jeho zřídkavá vystoupení v RSVK jsou proto vždy významnou kulturní událostí pro ctitele talentu tohoto ruského umělce.

Na programu koncertu byly nejznámější árie z klasických oper a operet, např. árie Escamilla z opery G. Bizeta „Carmen“, Grigorije Grjaznova z opery N. Rimského – Kosrakova „Carská nevěsta“ aj.

Vášnivému a citově založenému umělci jsou blízké neapolské písně a rovněž písně z repertoáru Muslima Magomajeva, které si podle slov D. Basyrova oblíbil ještě v dětství a na kterých rozvíjel své profesionální kvality zpěváka.

Velmi procítěně zazněly v jeho podání ruské romance „Tolko raz“ a „Chrizantemy v sadu“.

Závěrečnou scénu z opery P.I. Čajkovského „Evžen Oněgin“ zazpíval v duetu s Jekatěrinou Šestoperovovou, která v současné době žije v Praze a učí zpěv.

Jekatěrina Šestoperovová zazpívala též árii Giuditty z operety F. Lehára „Giuditta“ a ruskou národní píseň.

Mistrovská interpretace umělců si získala srdce diváků, kteří dlouze aplaudovali a žádali si přídavky.

Na koncertě v Křišťálovém sále RSVK bylo přítomno více než 70 hostů z řad ruských krajanů a českých občanů.

Tento článek je dostupný v: Russian