Setkání s dirigentem Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského Vladimirem Fedosejevem

Setkání s dirigentem Velkého symfonického orchestru  P. I. Čajkovského Vladimirem Fedosejevem

Dne 8. prosince 2015 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnilo
setkání s významným ruským hudebníkem – národním umělcem SSSR, uměleckým vedoucím a šéfdirigentem Velkého symfonického orchestru (VSO) P. I. Čajkovského (od roku 1974), Vladimirem Ivanovičem Fedosejevem. Na setkání byla rovněž přítomna jeho manželka – známá muzikoložka, redaktorka a moderátorka mnoha televiznícch hudebních pořadů Olga Ivanovna Dobrochotovová.

Akce byla věnována 175. výročí ruského skladatele P.I. Čajkovského, 85. výročí Velkého symfonického orchestru P.I. Čajkovského a 90. výročí národní diplomacie. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Setkání zahájil vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza, který poděkoval váženým hostům za to, že si našli čas na setkání s krajany a českými milovníky hudby. Zdůraznil, že Vladimir Fedosejev do Prahy zavítal, aby se zúčastnil Dne Velkého symfonického orchestru P. I. Čajkovského, který pořádá česká rozhlasová stanice „Klasik“. Program je připravován za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

V. Fedosejev vystupuje s ruským orchestrem, ale i s předními světovými symfonickými orchestry. V letech 1997-2005 byl šéfdirigentem Vídeňského symfonického orchestru. Od roku 2000 je hlavním zvaným dirigentem Tokijského filharmonického orchestru. Od roku 2009 je hlavním dirigentem Milánského filharmonického orchestru G. Verdi.

Mistr se podělil s diváky o to, jak vznikl a vyvíjel se Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského. Pověděl o setkáních a spolupráci s významnými ruskými skladteli a hudebníky – D. Šostakovičem, S. Richterem aj. Sdělil i to, jak vidí současného dirigenta – vedoucího velkého, často i mezinárodního kolektivu hudebníků. Podle něho musí orchestr nejen hrát dobrou technikou, „musí mít i lidský hlas“ a být „jednou rodinou“.

Od roku 2010 je Vladimir Ivanovič členem „Patriarchovy rady pro kulturu“, členem „Poručnické rady náboženské obce chrámu careviče Dmitrije“. On i jeho manželka tento večer hovořili o důležité roli Ruské pravoslavné církve jak v historii ruské kultury, tak i v jejím dalším hudebním vývoji.

Olga Ivanovna také pověděla o orchestrální hudbě, která uchovává a předává budoucím pokolením talentovaných hudebníků nejlepší obrazy hudebního umění. Zdůraznila důležitou roli pocitu jednoty v hudbě, pocitu duševní harmonie v hudební kultuře. Podělila se o vzpomínky na setkání a spolupráci s G. Sviridovem a jinými významnými ruskými skladteli a hudebníky.

Poté hosté večera mohli zadat otázky Vladimiru Ivanovičovi a Olze Ivanovně o mezinárodních projektech VSO, spolupráci talentovaných hudebníků a umělců ve velkých orchestrech a rovněž o životní dráze významného ruského dirigenta.

V přeplněném Křišťálovém sále RSVK bylo přítomno více než 80 diváků – skutečných ctitelů umění Vladimira Ivanoviče Fedosejeva a jeho orchestru.

Po vystoupení Vladimir Ivanovič poskytl několik interview zástupcům ruských HSP.

Tento článek je dostupný v: Russian