Petrohradská setkání v Praze a Ústí nad Labem

Petrohradská setkání v Praze a Ústí nad Labem

Ve dnech 18. – 20. listopadu v Praze, Ústí nad Labem a městech Ústeckého kraje proběhl cyklus kulturně-vzdělávacích akcí, připravený Výborem pro zahraniční vztahy Petrohradu a společenskou organizací „Kovčeg – Archa“ za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice.

Ve dnech 18. – 19. listopadu se v Duchcově a Litvínově uskutečnily volně dostupné hodiny ruského jazyka, které vedly učitelky Pedagogické fakulty Petrohradské státní univerzity T. Astajkinová a K. Ščukinová. Studenti a učitelé středních škol kraje byli v moderní interaktivní formě seznámeni se složitým vytvářením slov a morfologií ruského jazyka.

Dne 18. listopadu se Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnila přednáška pro učitele ruského jazyka „Čítankové texty: fenomén a analýza“, kterou přednesl vedoucí střediska výzkumu dětské literatury Institutu ruské literatury RAV, profesor V.V. Golovin. Zdůraznil, že neoddělitelnou součástí výuky ruského jazyka je výuka kultury. Během svého vystoupení poukázal na to, že čítankové texty dětské literatury zahrnují mnoho historických a kulturních vrstev, ukázal rozdíl v jejich vnímání a výkladu dětem a dospělým. Tentýž den profesor Golovin navštívil rusko-českou školu „Veda“, kde provedl krátký kurz pro žáky 3.-7. tříd „Jak vesele číst vážnou literaturu“.

Ve dnech 18. a 20. listopadu v Ústí nad Labem proběhl malý festival Petrohradská setkání. Hosty uvítal senátor ČR Jan Doubrava, předseda společenské organizace „Kovčeg – Archa“ A. Orlov, zástupce Výboru pro zahraniční vztahy Petrohradu G. Bolšakov, ředitel Muzea Ústí nad Labem V. Houfek a zástupce vedoucího Zastupitelství Rossotrudničestva v České republice O. Soloduchin.

Hosté se seznámili s výstavou hologramových fotografií Petrohradu a zúčastnili se koncertu petrohradské zpěvačky Julie Reznorové a ruského klavíristy z Prahy F. Subbotina.

Akcí, jež se konaly v rámci cyklu Petrohradská setkání, se zúčastnilo více než 130 osob z řad krajanů a Čechů.

Tento článek je dostupný v: Russian