Mezinárodní amatérský šachový turnaj „Zimní gambit“ v RSVK v Praze

Dne 29. listopadu 2014 se v Křišťálovém sále RSVK v Praze uskutečnil VIII. mezinárodní amatérský šachový turnaj „Zimní gambit“. Akce byla organizována Koordinační radou ruských krajanů v ČR, Šachovou školou Anatolije Karpova při RSVK v Praze, českými šachovými kluby „e2“ a „Sokrates“ za podpory Velvyslanectví RF v ČR a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Mezinárodní amatérský šachový turnaj „Zimní gambit“ měl 7 kol podle švýcarského systému a trval 5 hodin. Letos se turnaje zúčastnilo 26 hráčů z Ruska, Česka, Ukrajiny, Slovenska, Kirgizie a Arménie. Turnaj proběhl pod záštitou mezinárodní šachové velmistryně mezi ženami Julie Korotkovové, která v současné době vystupuje za reprezentační družstvo Slovenska.

Hodnocení turnaje, vezmeme –li v potaz jeho amatérský statut a nízký věk řady účastníků, bylo poměrně vysoké – 1652 v systému „Elo“. Většina účastníků pravidelně hraje za česká sportovní družstva a šachové kluby. Nejmladšímu hráči Ruslanu Achedžakovi (Šachová škola Anatolije Karpova při RSVK v Praze) bylo letos 9 let. Nejzkušenějším šachistou byl Milan Bartoň   (Šachový klub „Praha“), kterému je 84 let.  Mezi hráči  byl rovněž populární hlasatel českého televizního kanálu Nova Rai Koranteng, který se zúčastnil prakticky všech předchozích turnajů. Dodržování pravidel kontroloval rozhodčí mezinárodní kategorie  Michal Korečko.

Vítězem turnaje se stal mladý ruský mistr Andrej Macenko ze Šachového klubu „Sokol Vyšehrad“ (hodnocení – 2276 v systému „Elo“). Druhé místo si vybojoval  člen Šachového klubu „Joly“ z Lysé nad Labem kandidát na mistra Michal Čermák (Česko).  Bronzovou medaili získal mladý ruský krajan Daniil Bystrickij ze Šachové školy Anatolije Karpova při RSVK v Praze (hodnocení – 1825 v systému „Elo“).

Všichni účastníci obdrželi pamětní dárky a ocenění od RSVK v Praze a sponzorů a rovněž novin „Pražskij express“, které jsou mediálním partnerem turnaje „Zimní gambit“. Mnozí účastníci turnaje vyjádřili přání, aby mezinárodní amatérský šachový turnaj probíhal v RSVK v Praze dvakrát v roce.

Tento článek je dostupný v: Russian