Večer ruských romancí v RSVK v Praze

Večer ruských romancí v RSVK v Praze

Dne 27. dubna 2015 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnil večer ruských romancí. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Večer zahájil v Rusku i za jeho hranicemi dobře známý interpret ruských a cikánských romancí, publicista a veřejný činitel Nadir Širinskij, který přivítal hosty i účastníky večera. Sdělil, že na koncertě zazní romance ruského skladatele Simona Šurina, který byl rovněž vědcem, lékařem, hudebníkem, básníkem a cestovatelem.

Poté v jeho podání zazněly romance na verše současného ruského básníka Anatolije Žigulina a Lva Tokmakova. Na klavír jej doprovázela ve Vídni žijící ruská klavíristka a skladatelka, laureátka mezinárodních soutěží Irina Daškevičová.

Manželka skladatele Natalija Šurinová-Stremitinová pověděla o umělecké dráze svého chotě. Sdělila, že se v roce 1986 v Moskvě v muzeu V. Majakovského uskutečnil první koncert a poté hudba Šurina zněla v mnoha sálech hlavního města. V roce 1990 rodina odjela do Vídně, kde jeho hudbu pro sebe odhalili mnozí vokalisté, orchestry i pěvecké soubory. Přednesla i několik svých básní, které jsou naplněny láskou k manželovi.

Simon Šurin vytvořil cykly romancí na verše M. Cvětajevové, A. Achmatovové a mnoha dalších básníků XX.století. Odborníci ho staví na úroveň takových skladatelů jako je Borodin a Kjuj.

Ozdobou večera bylo instrumentální duo „Expromt“ laureátů mezinárodních soutěží a festivalů Jekatěriny Puškarenkové (kytara) a Andreje Subbotina (balalajka). Oni převedli klavírní sklady Simona Šurina na skladby pro balalajku a kytaru. Jejich dynamické podání nenechalo nikoho v sále lhostejným.

Pěvkyně Larisa Cholodnaja (soprán) spolu s Irina Daškevičovou (klavír) předvedly romance na verše A. Achmatovové, A. Vozněsenského, B. Achmadulinové aj.

Každé vystoupení umělců bylo vítáno bouřlivým aplausem.

Večer ukončil Nadir Širinskij napsanou před 100 lety ruskou romancí „Cvětiki“, která je nyní známa pod názvem „Vasilečki“ a romancí „Ej raz, ještě raz“.

Na koncertě v Křišťálovém sále byli přítomni milovníci romancí z řad ruských krajanů i českých občanů.

Tento článek je dostupný v: Russian