Masopust v Ruském domě
Ruský dům v Praze · 20. února 2026
Starobylý slovanský svátek symbolizující rozloučení se zimou – Masopust – byl v Ruském domě v Praze oslaven barevným a strhujícím koncertem.
Vůně čerstvě upečených palačinek naplnila foyer budovy a navodila sváteční náladu. Celý kinokoncertní sál, který shromáždil asi 200 hostů včetně zástupců diplomatického sboru akreditovaného v České republice, akademické obce, osobností kultury a vzdělávání, krajanů a dalších přátel Ruského domu, s nadšením zpíval spolu s kolektivem «Ruská duše» a s Pěveckým souborem lidových písní Slovanského kulturního centra Karlovarského kraje. Zazněly ruské lidové písně a známé skladby z domácí kinematografie.
Hosté také měli možnost seznámit se s tvorbou ruské výtvarnice Natálie Ivanovové, žijící v Praze. Dosáhla dokonalosti ve vytváření děl technikou šití perlami, známou také jako navlékání nebo vsazování, kterou se na Rusi zabývali již od 12. století.
Večer proběhl v teplé, přátelské, bez nadsázky rodinné atmosféře, která ruskou pohostinností a životadárnou energií sjednotila lidi nejrůznějších kulturních tradic.





