Koncert v rámci IX. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka v Praze

Koncert v rámci IX. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka v Praze

Dne 4. dubna 2018 se v rámci IX. me­zi­ná­rod­ní­ho hu­deb­ní­ho fes­ti­va­lu Edu­ar­da Ná­prav­ní­ka v kos­te­le sv. Va­vřin­ce v Praze konal kon­cert ko­mor­ní hudby. Akce byla při­pra­ve­na or­ga­ni­zač­ním vý­bo­rem fes­ti­va­lu ve spo­lu­prá­ci se Za­stu­pi­tel­stvím Ros­so­trud­ni­čestva v ČR.

Me­zi­ná­rod­ní hu­deb­ní fes­ti­val vý­znam­né­ho čes­ké­ho hu­deb­ní­ka, skla­da­te­le a di­ri­gen­ta Edu­ar­da Ná­prav­ní­ka, který byl v letech 1869 – 1916 šéf­di­ri­gen­tem or­chest­ru Ma­ri­jin­ské­ho di­va­dla v Pe­t­ro­hra­dě a měl velký přínos pro rozvoj hu­deb­ní kul­tu­ry Ruska, pro­bí­há v ČR každý rok.

Na kon­cer­tě vy­stou­pi­li: kla­vír­ní trio „Ma­estro piano“, český soubor „Five Star Cla­ri­net Quar­tet“, známí hu­deb­ní­ci V. Gro­chov­skij (RF), J. Hlaváč (ČR) a jeho žák F. Slo­vá­ček jr. (ČR).

Večer za­há­jil před­se­da or­ga­ni­zač­ní­ho výboru fes­ti­va­lu Vja­česlav Gro­chov­skij. Před­sta­vil účast­ní­ky kon­cer­tu a se­zná­mil pří­tom­né s pro­gra­mem kon­cer­tu, který byl též vě­no­ván 70. výročí na­ro­ze­ní zná­mé­ho čes­ké­ho hu­deb­ní­ka Jiřího Hla­vá­če.

Po­dě­ko­val Za­stu­pi­tel­ství Ros­so­trud­ni­čestva v ČR a jiným or­ga­ni­za­cím za pod­po­ru fes­ti­va­lu.

Zmoc­ně­ný ve­dou­cí Za­stu­pi­tel­ství Ros­so­trud­ni­čestva v ČR A. Kon­ča­kov pozdra­vil hosty a účast­ní­ky kon­cer­tu. Po­dě­ko­val Vja­česla­vu Gro­chov­ské­mu za jím or­ga­ni­zo­va­ný fes­ti­val a předal J. Hla­vá­čo­vi diplom RSVK v Praze za přínos do roz­vo­je kul­tur­ních styků mezi Ruskem a Českem.

  1. Hlaváč in­for­mo­val o své tvorbě a žácích, z nichž ně­kte­ří rovněž vy­stou­pi­li na kon­cer­tě. Poté na sa­xo­fo­nu v jeho podání za­zně­ly dvě sklad­by.

Me­lo­die zná­mých skla­da­te­lů spo­leč­ně za­hrá­li V. Gro­chov­skij (klavír) a F. Slo­vá­ček jr.(kla­ri­net).  Ná­sle­do­va­lo vy­stou­pe­ní kla­vír­ní­ho tria „Ma­estro piano“ a čes­ké­ho sou­bo­ru kla­ri­ne­tis­tů „Five Star Cla­ri­net Quar­tet“, jehož čle­no­vé jsou rovněž žáky J. Hla­vá­če.

Každé vy­stou­pe­ní bylo od­mě­ně­no bouř­li­vým po­tles­kem diváků.