Podzimní výstava – veletrh „Vzdělání a volný čas“ v RSVK v Praze

Podzimní výstava – veletrh „Vzdělání a volný čas“ v RSVK v Praze

Dne 10. září 2016 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze uskutečnila výstava – veletrh „Vzdělání a volný čas“, jíž se zúčastnily ruskojazyčné společnosti a organizace, které působí v Praze. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR.

Výstavy – veletrhu se zúčastnilo 36 organizací, z nichž většinu tvořily vzdělávací dětská střediska, umělecká studia pro děti i dospělé, školy, gymnázia a mateřské školy.

Sváteční akce byla zahájena dílnou jógy, vedenou Sofií Osipovovou. Poté děti i dospělé čekaly tance, hry, soutěže a jiná zábava. V dětském klubu „Molekula“ probíhala výuka šachů, studio „Art.Bum“ pořádalo dílnu vyřezávání ze dřeva, volně přístupné hodiny organizovala i jiná střediska a studia.  S organizátorkou dětských oslav Lilei Nalimovovou se děti vydaly do království, kde mohly zvítězit nad „Zmejej-Garynyčem“ a získat peříčko Ptáka Ohniváka. Dětský knižní klub – obchod „Světljačok“ předvedl loutkové představení „Tři prasátka“. Studio „Gospodin Balonek“ překvapilo figurkami zvířat z nafukovacích balónků, aranžérka květin Marina Sidorskaja  se podělila o tajemství tvorby květinových kompozic.

Rodina kozáků Dračevových připravila unikátní překvapení – nabídla všem zájemcům velký perník vlastní výroby „Jarní piknik“ a zazpívala několik tradičních kozáckých písní. Své pěvecké umění předvedli i pedagogové vokálního studia MIX. Mezinárodní dětský průvodce „Svět dětí“ představil svůj projekt – mezinárodní systém karet loajálnosti, které platí v různých zemích. Potenciální studenty zvalo rusko-české gymnázium VEDA, mezinárodní kulturní institut Klíč a jiné organizace.

Mnozí účastníci veletrhu se zabývají dobročinností.  Projekt „Jeden dobrý skutek“, který ve svých řadách sdružuje ruskojazyčné účastníky, sbíral prostředky na stavbu dětského hřiště pro dětský domov v Ostravě a ti, kdo zakoupili na veletrhu skleničku s ručním malováním či plyšovou hračku, rovněž přispěli na dobrou věc.

V rámci programu veletrhu vystoupilo i duo Natalia Mrazovová (klavír) a Sofie Uvarovová (zpěv), v jehož podání zazněly písně z filmů i klasická estrádní hudba.

Ve foyeru RSVK probíhala výstava ruských fotografů „Prapůvodní Rusko“, věnovaná krásné a neopakovatelné přírodě Ruska. V průběhu dne ve Velkém sále RSVK  byly promítány ruské a sovětské kreslené filmy.

Během čtyř hodin výstavu – veletrh v RSVK navštívilo více než 800 lidí z řad ruských krajanů a českých občanů. Mnozí z nich umístili kladné hodnocení akce a zdařilé fotografie na internetu.

Tento článek je dostupný v: Russian