Výstava „Kraj mužestva i slavy“ v RSVK v Praze

Výstava „Kraj mužestva i slavy“ v RSVK v Praze

Dne 25. června 2015 se v Ruském středisku vědy a kultury v Praze konalo zahájení výstavy fotografií „Kraj mužestva i slavy“ (Kraj hrdinství a slávy), věnovaný 70. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce a 70. výročí osvobození Běloruska od fašistických okupantů. Akce byla připravena Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s Velvyslanectvím Běloruské republiky v ČR.

Vystavené archivní dokumenty a fotografie odrážejí nejdůležitější momenty historického období bojů o Bělorusko – léto roku 1944. Expozice se především zaměřuje na operaci „Bagration“, během které v období od 23. června do 29. srpna 1944 bylo osvobozeno celé Bělorusko, velká část Litvy, část Lotyšska a východní území Polska.
Na bannerech jsou vystaveny vzácné fotografie a dokumenty, jež odráží hrdinství vojáků a důstojníků Rudé armády, kteří se zúčastnili bojů za osvobození Běloruska, zásluhy partyzánského odboje o blížící se vítězství nad fašismem, úlohu žen na frontě a v týlu nepřítele, rozměry ztrát protivníka během operace „Bagration“ i obnovu republiky po osvobození.

Výstavu zahájili mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Běloruské republiky v ČR Vasilij Markovič a mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Ruské federace v ČR Sergej Kiselev.

Vasilij Markovič pověděl o hlavních historických bitvách na území Běloruska během Velké vlastenecké války. Zdůraznil, že v první rok okupace bylo fašisty vytvořeno 260 táborů smrti, ve kterých za války zahynulo více než 2 miliony 200 tisíc civilistů a vojáků, do Německa na nucené práce bylo odvlečeno asi 380 000 lidí.
Sergej Kiselev všem připomněl, že před 74 lety obránci legendární Brestské pevnosti první odrazili útok fašistů a ukázali celému světu příklad odolnosti a hrdinství. Podtrhnul, že hrdinský čin národů Ruska a Běloruska navždy zůstane symbolem neohroženosti a jednoty.

Vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza sdělil, že v předvečer 22. června v Bělorusku, Rusku a Ukrajině slavili Den vzpomínek a smutku. Je to den, který připomíná všechny ty, kdo zahynuli v bojích, byli umučeni ve fašistickém zajetí, zemřeli v týlu hladem.

Poté přítomní minutou ticha uctili památku těch, kdo se nevrátili z frontů Velké vlastenecké války.

Během zahájení výstavy byl promítán videozáznam „Poběditěli“, který připravil ruský televizní kanál „Russia Today“.

Tento článek je dostupný v: Russian