Koncert rakouských hudebníků v RSVK v Praze

Koncert rakouských hudebníků v RSVK v Praze

Dne 28. října 2014 se v Křiš­ťá­lo­vém sále Rus­ké­ho stře­dis­ka vědy a kul­tu­ry v Praze usku­teč­nil kon­cert vážné hudby v podání ra­kous­ké vi­o­lon­cel­list­ky ze Salzbur­gu Yuying Ze­het­me­ir, jejího syna Helian (housle) a rus­ké­ho kla­vír­ní­ho dua DUO ELE­GAN­ZA. Akce byla or­ga­ni­zo­vá­na   Za­stu­pi­tel­stvím Ros­so­trud­ni­čestva v ČR.

Yuying Ze­het­me­ir se na­ro­di­la na Taiwa­nu. Vy­stu­do­va­la Ná­rod­ní  uni­ver­zi­tu vý­tvar­né­ho umění ve městě Tai­beja a v roce 1982 zís­ka­la 1. místo v Ná­rod­ní sou­tě­ži vi­o­lon­cel­lis­tů. Poté po­kra­čo­va­la ve studiu ve Vídni a v Ně­mec­ku. V sou­čas­nos­ti je Yuying ku­rá­tor­kou pro­gra­mu kul­tur­ních výměn Ev­rop­ské­ho svazu „Eras­mus“ v Ná­rod­ní uni­ver­zi­tě v Li­sa­bo­nu. Od roku 1995 hraje v Salzbur­ském hu­deb­ním kvar­te­tu a je só­list­kou Salzbur­ské­ho hu­deb­ní­ho ko­mor­ní­ho or­chest­ru. V roce 2007 za­lo­ži­la Salzbur­ské smyč­co­vé kvar­te­to vážné hudby a kaž­do­roč­ně pořádá kon­cer­ty „Vážná hudba Salzbur­gu v Mi­ra­be­le“.

Hu­deb­ní­ci rus­ké­ho kla­vír­ní­ho dua DUO ELE­GAN­ZA man­že­lé Filipp a Jana Sub­bo­ti­no­vi jsou dobře známi ná­vštěv­ní­kům Rus­ké­ho stře­dis­ka vědy a kul­tu­ry v Praze, kde  pra­vi­del­ně po­řá­da­jí cykly kon­cer­tů „Kla­si­ka pro přá­te­le“, „Kla­si­ka pro děti“, „Ruské úterky v Praze“. Duo  mno­ho­krát úspěš­ně  vy­stou­pi­lo jak v kon­cert­ních sálech Moskvy, tak i jiných zemí po celém světě (Ma­ďar­sko, Ra­kous­ko, Špa­něl­sko, Švéd­sko aj.).

Na kon­cer­tě za­zně­ly sklad­by vel­kých rus­kých a za­hra­nič­ních skla­da­te­lů: W.A. Mo­zar­ta, L. van Beetho­ve­na, M. Glinky, F. Liszta, P. Čaj­kov­ské­ho aj.

Tento večer bylo v pře­pl­ně­ném Křiš­ťá­lo­vém sále RSVK pří­tomno okolo 100 diváků z řad rus­kých kra­ja­nů a čes­kých občanů, kteří ná­le­ži­tě oce­ni­li umění hu­deb­ní­ků a každé vy­stou­pe­ní do­pro­vá­ze­li bouř­li­vým aplau­sem. Kon­cert byl ukon­čen spo­leč­ným vy­stou­pe­ním Yuying Ze­het­me­ir a Fi­lip­pa Sub­bo­ti­na, kteří jako pří­da­vek za­hrá­li Ave Maria F. Schu­ber­ta a Ave Maria J.S. Bacha.