Prezentace závěrečné části trilogie „Dvojitý agent“ v RSVK v Praze

Prezentace závěrečné části trilogie „Dvojitý agent“ v RSVK v Praze

Dne 30. října 2017 se v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konala prezentace nové knihy známého českého publicisty Olina Jurmana „Dvojitý agent. Třetí část“, jež byla vydána nakladatelstvím „Brána“. Akce byla organizována Klubem Rusko za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Trilogie je věnována osudu československého rozvědčíka Karla Zbytka. V předválečné době pracoval pro britskou rozvědku, během války a v prvních poválečných letech byl zaměstnancem československé rozvědné služby. V roce 1948 odešel do Velké Británie, kde vedl agenty, kteří pracovali na území ČSSR. Při tom jako dvojitý agent předával veškerou informaci o působící ve vlasti síti československé kontrarozvědce. Třetí část pojednává právě o poválečné činnosti Karla Zbytka, o tom, jak pracovala výzvědná střediska v letech „studené války“, jak vytvářela vztahy se svými nejlepšími agenty.

Prezentaci zahájil autor knihy Olin (Oldřich) Jurman, který představil ty, „bez nichž by tato kniha nebyla“: ředitele nakladatelství „Brána“ Z. Doležala a prezidenta Klubu Rusko, známého českého podnikatele Z. Zbytka.

Z. Doležal ve svém vystoupení zdůraznil, že tato velmi zajímavá kniha vypovídá o důležitých stránkách historie československých speciálních služeb a první dva díly si již čtenáři velmi oblíbili.

Z. Zbytek souhlasil s názorem ředitele nakladatelství a podtrhl, že práce na knize si vyžádala velké úsilí autora.

Olin Jurman ve svém vystoupení potvrdil, že psát knihu skutečně nebylo jednoduché. Musel prostudovat více než 12000 archivních dokumentů. Sdělil též, že se zabýval pouze faktickými aspekty. Kým byl K. Zbytek – hrdinou či padouchem – se musí čtenář rozhodnout sám. Na závěr poděkoval Z. Doležalovi, Z. Zbytkovi a těm, kdo ho podpořili v jeho práci a pomohli při hledání doplňkových materiálů.

Na prezentaci v Křišťálovém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze  bylo přítomno asi 80 českých občanů. Hosté mohli v neformálním prostředí pobesedovat s Olinem Jurmanem a zadat mu různé otázky.

Tento článek je dostupný v: Russian