Večer pro ruské a české veterány, věnovaný 71. výročí osvobození

Večer pro ruské a české veterány, věnovaný 71. výročí osvobození

Dne 5. května 2016 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze konal večer pro ruské a české veterány, věnovaný 71. výročí osvobození Československa od fašismu. Akce byla organizována Zastupitelstvím Rossotrudničestva v ČR ve spolupráci s českou společností Klub Rusko a Společností Ludvíka Svobody. Před začátkem akce byly všem účastníkům a hostům rozdány georgijevské stužky.

Veterány a ostatní hosty přivítali vedoucí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR Leonid Gamza a prezident Klubu Rusko Zdeněk Zbytek, kteří poblahopřáli všem přítomným k blížícím se svátkům a srdečně poděkovali veteránům za jejich osobní přínos při vybojování velkého vítězství.

Přítomní uctili minutou ticha památku padlých během Druhé světové války a již zesnulých veteránů.

Veteránům a hostům Ruského střediska vědy a kultury v Praze k blížícím se svátkům též poblahopřáli mimořádný a zplnomocněný velvyslanec RF v ČR Alexandr Zmejevskij, mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Běloruska v ČR Valerij Kurdjukov a mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Kazachstánu v ČR Seržan Abdykarimov. Potlesk přítomných vyvolala informace o tom, že se dědeček velvyslance Kazachstánu zúčastnil osvobození Prahy.

Vystupující členové Parlamentu ČR, poslanci Jaroslav Foldyna a Alena Nohavová, senátoři Jan Veleba a Jaroslav Doubrava poděkovali přítomným veteránům za mír, ve kterém nyní žijeme. Zdůraznili rozhodující úlohu Sovětského svazu a Rudé armády při vítězství nad fašismem, odsoudili pokračující snahy o překrucování výsledků Druhé světové války. Vyzdvihli, že krajně negativní roli v tom hrají hromadné sdělovací prostředky, především ty, které se nazývají veřejnými. Poslankyně Parlamentu ČR Alena Nohavová podtrhla, že „jsme se setkali v den, kdy tradičně slavíme den začátku Pražského povstání. Rozhlas však o tom mlčí.“ Senátor Doubrava vyjádřil politování nad tím, že svět se dosud nezbavil válek a pověděl o tom, jak musel spolu s jinými evropskými politiky „jako živý štít“ bránit Bělehrad před nálety amerického letectva. Přítomní potleskem podpořili poslance Foldynu, který vyjádřil společné mínění: “Nemáme se čeho bát. Ať se bojí ti, co lžou.“

Bývalý vicepremiér a ministr Miroslav Grégr se podělil o vzpomínky na svého otce Emila Grégra, který během Druhé světové války sloužil nejprve v Československé armádě, která bojovala v severní Africe, později na východní frontě jako člen 1. československé tankové brigády.

Předseda českého Svazu bojovníků za svobodu Jaroslav Vodička poblahopřál všem k svátku a pozval na akci Nesmrtelný pluk, která se uskuteční 8. května v Praze. Navrhl, aby všichni přišli s portréty svých příbuzných, kteří bojovali s fašisty na Východní frontě, na Západní frontě i v hnutí odporu.

Zástupci motorkářského klubu Red Eyed Crue, kteří se zúčastnili akce Cestami vítězství na území Česka, pozvali přítomné, aby přišli 7. května na pamětní akci u památníku rudoarmějců, kteří padli při osvobození Československa a poté i na setkání v RSVK v Praze s ruskými účastníky jízdy motocyklů, mimo jiné s představiteli klubu „Noční vlci“.

Prezident Klubu Rusko Zdeněk Zbytek se podrobně pozastavil na nebezpečných tendencích v současném světě. Mezi ně zařadil ztrátu historické paměti, slabost evropské a americké vlády, jejich neschopnost bránit se nekontrolovatelné migraci a terorismu.

Známý český umělec Karel Vágner se podělil o své vzpomínky na hostování v SSSR a setkání s Vladimirem Vysockým a Vasilijem Šukšinem. Prohlásil, že nevidí žádnou hrozbu, která by vycházela z Ruska. „Bojím se USA“, zdůraznil.

Pro hosty večera byl nachystán kulturní program. Ruským a českým veteránům poblahopřál sbor lidové tvořivosti ruských krajanů „Legija“, který zazpíval válečné písně a česká baletka Anna Vágnerová, v jejímž podání hosté zhlédli úryvek baletu P. Čajkovského Labutí jezero.

V Křišťálovém sále RSVK v Praze se hosté mohli seznámit s výstavou „Pomni . . . Mir spas sovětskij soldat“ (Pamatuj si . . . Svět zachránil sovětský voják).

Na slavnostním večeru bylo přítomno asi 400 hostů. Byli mezi nimi slovenští a ruští veteráni, poslanci Parlamentu ČR, vedení společenských organizací, zástupci vojenského atašé a Velvyslanectví RF v ČR, Velvyslanectví Běloruska v ČR Velvyslanectví Kazachstánu v ČR, četní ruští krajané a čeští občané.

Tento článek je dostupný v: Russian