Výzkum ruských vědců patří mezi největší úspěchy světové vědy 2014

Výzkum ruských vědců patří mezi největší úspěchy světové vědy 2014

Systém písma, vypracovaný pro obyvatele jemenského ostrova Sokotra pod vedením vedoucího katedry regionálních problémů Fakulty světové politiky MSU V.V. Naumkina podle ankety BBC obsadil 2. místo mezi největšími úspěchy ve vědě v roce 2014.

Skupina ruských arabistů včele s V.V. Naumkinem nedávno ukončila svoji mnohaletou vědecko-výzkumnou práci s cílem vytvořit systém sokotrijského písma na základě arabské grafiky. Tento system, jak podtrhnul vedoucí katedry  Institutu východních kultur a antiky RSHU L.J. Kogan “bude napomáhat rozvoji vzdělání a kultury v sokotrijském jazyce, mimo jiné i rozvoji místních hromadných sdělovacích prostředků.

Děkan Fakulty světové politiky MSU A.A. Kokošin nazval tento výzkum sokotrijského písma  “výjimečným úspěchem našich vědců”. “Je to obdivuhodná práce  a takové rozsáhlé uznání již poněkolikáté potvrzuje světovou úroveň Vitalije Vjačeslavoviče  Naumkina, jeho kolegů a žáků” – podtrhnul děkan.

Vedle práce skupiny V.V. Naumkina mezi velká vědecká odhalení  roku 2014 podle BBC patří takové události, jako je vyslání laboratorního modulu “Philae” na kometu Čurjumova – Gerasimenko, zachycení harvardskými astronomy reliktového záření jako potvrzení teorie Velkého třesku aj.

 

Pramen: http://www.fmp.msu.ru/index.php?id=752

Tento článek je dostupný v: Russian