V Česku byl natočen dokumentární film o vesnicích vypálených během druhé světové války

V Česku byl natočen dokumentární film o vesnicích vypálených během druhé světové války

Sdružení „Nesmrtelný pluk Česka“ iniciovalo při příležitosti 75. výročí konce druhé světové války vytvoření série krátkometrážních dokumentárních filmů „Cena vítězství“.

První díl filmové série měl premiéru 2. července 2020, věnoval se osvobození Československa od fašismu během druhé světové války. Film měl velký ohlas – na YouTube ho shlédlo přes 23 tisíc uživatelů.

Druhý díl „Spálená srdce“ vyšel 12. října 2020 na YouTube kanále „Nesmrtelný pluk Česko – Бессмертный полк Чехия“. Film se skládá z výpovědi a vzpomínek lidí, které spojují události vypálení vesnic fašistickými represivními oddíly během druhé světové války.

Film na příklad Běloruska, Česka a Ruska ilustruje podobnost osudů různých národů za druhé světové války. O tragédii vypálených vesnic ve filmu vypovídají různí svědci, jak přeživší, tak jejich potomci.

Bělorusko během války přišlo kvůli nacistické politice „spálené země“ bezmála o 2 miliony obyvatel, její obětí se stal každý čtvrtý člověk. Symbolem plošné decimace civilního obyvatelstva německými okupanty území SSSR se stala Chatyň. Podobně odstrašující osud postihl v roce 1944 další běloruskou vesnici, Ola, kde bylo zastřeleno a spáleno 1758 lidí, z čehož 950 bylo dětí. Na tuto tragédii vzpomínají ve filmu očití svědci těchto událostí Tatjana Kalejčik a Tatjana Jaroševič.

V Čechách památku těchto strašných událostí připomíná vesnice Lidice. O ní ve filmu vyprávěl ředitel památníku Lidice Eduard Stehlík, starostka Veronika Kellerová a jeden z přeživších Pavel Hořešovský. Celkově bylo na území Československé republiky nacisty spáleno a zničeno 40 vesnic, zabito bylo více jak 340 tisíc lidí.

V Sovětském svazu během nacistické okupace zemřelo více jak 15 milionů civilních obyvatel, v důsledku plošného vyhlazování bylo srovnáno se zemí 1 710 měst a okolo 70 tisíc vesnic a obcí.

O osudu vesnice Želtouchi ve Smoljenské oblasti vypráví básník a spisovatel Vladimír Timofejevič Fomičev, který sám přežil hrůzy dvouleté okupace jeho rodné vesnice a její následné spálení. Mnohé jeho básně se věnují právě událostem druhé světové války. Jednu z nich ve filmu čte divadlení a filmový herec Ilja Malakov. Ve filmu mimo jiné hrají skladby českého skladatele ruského původu Vadima Petrova.

Senátor Jaroslav Doubrava je přesvědčen, že je nyní důležité nejen zachovat památku na události druhé světové války, ale zároveň i předat zkušenosti budoucím pokolením: „Je naší povinností zachovat si vzpomínky na všechna zvěrstva, které Němci a další národy během druhé světové války provedli, v první řadě právě na území SSSR. Stačí si jen vzpomenout na to, jak byly z povrchu zemského smeteny Lidice a desítky dalších obydlených oblastí na území naší země. Taktéž je naší povinností nezapomínat na utrpení lidí v koncentračních táborech. Jsem šokován pokusy přepsat dějiny a události druhé světové války, obzvlášť když se jich účastní i vzor demokracie – Brusel. Je naší povinností nejen si vzpomínky zachovat, ale zároveň je i vytrvale předávat mladým lidem, aby v nich měli přehled a nikdy nedopustili, aby se ty strašné události zopakovaly. Musíme dosáhnout toho, aby se pravda o tom hrozném období opět vrátila do škol.“

K filmu „Cena vítězství“ se vyjádřil i český politolog, profesor a prorektor pražské Vysoké školy mezinárodních a veřejných vztahů Oskar Krejčí: „Taková česko-ruská iniciativa je velmi důležitá, protože nám vrací historii v její nezkreslené podobě právě díky vzpomínkám očitých svědků. Je to naše společná historie, naše společná bolest a utrpení. V současnosti existují snahy tuto historii přepsat, vyčistit či změnit, proto jsou právě projekty jako „Cena vítězství“ důležité, aby uchovávaly vzpomínky na opravdové události.“

Film byl natočen za podpory filmového festivalu „Nový ruský film“, filmového studia „Mosfilm“, televizní a rozhlasové společnosti „Ranak“ a muzea – památníku „Lidice“. 

Tento článek je dostupný v: Russian