Akce

Plán akcí

Ruského střediska vědy a kultury v Praze

na květen 2017

Vážení návštěvníci!

Ve dnech 1., 8. a 9. května se v Rusku slaví státní svátky. RSVK bude v tyto dny uzavřeno!

Ve dnech 1. -10. května bude knihovna RSVK uzavřena!

2. května

úterý

Křišťálový sál

18:00

Setkání s klavíristkou, spisovatelkou, zakladatelkou (1997) a prezidentkou (od roku 2002) „Petrohradské rachmaninovské společnosti Ludmilou Kovaljovovou-Ogorodnovovou (Oděsa – Petrohrad)

V rámci setkání se uskuteční prezentace knihy Ludmily Kovaljovové-Ogorodnovové „Sergej Rachmaninov. Životopis“, která byla vydána v roce 2015 v Petrohradě nakladatelstvím „Vita Nova“. Na programu je i promítání úryvků choreografického dramatu „Život Rachmaninova či Rapsodie“ na hudbu S. Rachmaninova. V koncertní části večera vystoupí profesorka Mezinárodní konzervatoře Praha Tachira Menaždinovová, studentka stejné konzervatoře Sofia Uvarovová a členka vokálního studia při RSVK v Praze Ilona Pavlovová.

Podrobné informace o knize na webu: www.vitanova.ru

Vstup volný!

2. května

úterý

Velký sál

19:00

Představení „Zvyk podvádět“

Svět divadla – svět herce. Žijí na scéně a hrají ve skutečném životě? Cožpak je celý svět divadlo a všichni lidé jsou herci, kteří donekonečna hrají svou roli?

Vstup na vstupenky!

Informace na tel.č. +420 608 841 487

3. května

středa

18:00

Křišťálový sál

Zahájení výstavy „A poté byl mír . . .

Kresby účastníků Východopruské operace“ Kaliningradského oblastního historicko-uměleckého muzea

Mezi díly, věnovanými životu na frontě, je mnoho kreseb „před bojem“, „uprostřed boje“ a „po boji“. Kresby jsou provedeny jak obyčejnou tužkou, tak i pastelkami. Pravdivě vypovídají o tom, co může sdělit jen očitý svědek. O životě vojáka ve válce, o jeho každodenním životě na frontě, o složitých přemístěních a krátkých minutách odpočinku. Výstavu představí zaměstnanci muzea.

Výstava potrvá do 19. května.

Vstup volný!

4. května

čtvrtek

Literární salon

18:00

Zasedání Literárního studia

Evropského kongresu literátů ČR

„Škola literárního umění“

Každý zájemce může posluchače seznámit se svými verši a zúčastnit se besedy o hlavních pravidlech tvorby veršů. Moderátorka večera – předsedkyně vedení Evropského kongresu literátů ČR Irina Sileckaja.

Vstup volný!

4. a 5. května

19:00

Velký sál

Představení mládežnického studia T-Art „Ti volní motýli“ (Butterflies Are Free) podle hry amerického dramatika Leonarda Gershe

On je skromný začínající hudebník, který utekl před péčí matky, ona je povrchní úspěšná herečka, která lehce proplouvá životem. Jsou odděleni jen tenkou stěnou mezi jejich byty a snaží se určit, kde končí svoboda a začíná bezbrannost. Dojemný příběh jedné lásky, která se zrodila v jednopokojovém bytě na Manhattanu.

Vstup na vstupenky!

Informace a rezervace vstupenek na tel.č. +420 774 137 897

6. května

sobota

Křišťálový sál

15:00

Pozor! Koncert je zrušen pořadatelem!

Koncert českého klavíristy Petra Ožany

Petr Ožana vystudoval Pražskou konzervatoř a HAMU (Praha). Získal titul „Klavírista roku 2013“. Spolupracuje s řadou českých a zahraničních hudebníků, dirigentů, herců a operních pěvců. Kromě vážné hudby, hraje rovněž džez, populární melodie a šansony, včetně autorských čísel. Na koncertě zazní díla S. Prokofjeva, F. Chopina a F. Liszta.

Vstup volný!

6. května

sobota

19:00

Velký sál

Setkání s účastníky jízdy motocyklů „Cesta vítězství“

Vstup volný!

8. května

pondělí

Loretánské nám., Praha

12:30

K 72. výročí osvobození Evropy od fašismu

„Nesmrtelný pluk v ČR“

Hlavním úkolem projektu je uchování v každé rodině památky na pokolení, jež zachránilo svět před fašismem. Každý, kdo vzpomíná a uctívá svého příbuzného, může přijít s jeho fotografií či plakátem se jménem a příjmením hrdiny a projít celou trasu pochodu.

Vstup volný!

8. května

pondělí

13:00

Hradčanské nám., Praha

K 72. výročí osvobození Evropy od fašismu

Koncert dětských sborů „Ať vždy bude mír“

Na koncertě vystoupí Plzeňský dětský sbor (ČR) a Dětská pěvecká škola „Alyje parusa“ (Krasnogorsk, RF). Oba soubory získaly ceny na evropských a mezinárodních soutěžích a festivalech.

Soubor „Alyje parusa“ vystupoval se známými orchestry, např. Ruským státním symfonickým orchestrem kinematografie a Státním velkým symfonickým orchestrem (dirigent – J. Franc, Německo).

Vstup volný!

9. května

úterý

Olšanské hřbitovy, Vinohradská 153, Ph 3

10:00

Slavnostní položení věnců a květin k Památníku sovětských vojáků, kteří padli při osvobozování Československa od fašismu

9. května

úterý

Velký sál

16:00

K 72. výročí osvobození Evropy od fašismu

Koncert „Písně vzpomínek, písně lásky“ národního umělce RF Olega Pogudina

Známý ruský komorní pěvec (tenor) a interpret ruských romancí vystoupí s koncertním programem u příležitosti oslav Dne vítězství. V jeho podání za doprovodu komorního orchestru zazní rovněž písně B. Okudžavy, romance a světoznámé písně.

Vstup volný!

10. května

středa

Velký sál

18:00

K 72. výročí osvobození Evropy od fašismu

Festival krátkých filmů „Přestávka na válku“

Festival mladých režisérů, věnovaný Velké vlastenecké válce a 2. světové válce. Soutěžní program festivalu zahrnuje krátké filmy ruských studentů, nezávislých režisérů (do 35 let) o Velké vlastenecké válce a rovněž filmy amatérů a nováčků, pro které jsou připraveny zvláštní nominace.

Vstup volný!

11.-14. května

Výstaviště

Holešovice

Praha

XXIII. mezinárodní knižní veletrh „Svět knihy 2017“

Hlavním tématem akcí festivalu bude letos „Genius loci/ město v hlavní roli“, „Kniha jako objekt“ a „Audioknihy“. Letos bude na veletrhu velký stánek „Čti rusky“. Budou v něm představeny novinky ruské literatury, knihy o historii Ruska, dětské knihy a rovněž učebnice a metodická literatura z ruského jazyka.

Informace o vstupenkách a programu veletrhu na webu: http://sk2017.svetknihy.cz

11. května

čtvrtek

17:00

Velký sál

Předání cen laureátům a certifikátů účastníkům „Totalnogo diktanta 2017“ autorem textu diktátu spisovatelem Leonidem Juzefovičem

Vstup volný!

11. května

čtvrtek

18:00

Velký sál

Setkání s ruskými spisovateli Alexejem Varlamovem, Leonidem Juzefovičem, Marinou Stěpnovovou a vdovou Valentina Rasputina Olgou Losevovou

Vstup volný!

12. května

pátek

8:00

Střední škola při Velvyslanectví RF v ČR, Krupkovo nám. 1, Ph 6

„Totalnyj diktant“ pro studenty

Studenti vyšších ročníků Střední školy při Velvyslanectví RF v ČR napíší diktát, který jim nadiktuje autor textu, spisovatel Leonid Juzefovič. Ti, již napíší diktát na jedničku, získají od autora jeho knihu s autogramem. Po diktátu se Leonid Juzefovič zúčastní setkání, na kterém bude přítomen i spisovatel Alexej Varlamov.

Vstup volný!

12. května

pátek

18:00

Křišťálový sál

Árie a duety z opery W.A. Mozarta „Figarova svatba“

Na koncertě vystoupí mladí operní pěvci – studentka Mezinárodní konzervatoře Praha Anna Semivolos, absolvent pražské HAMU Andrej Beneš a absolventka Konzervatoře C. Monteverdi v italském Bolzanu, členka vokálního studia při RSVK v Praze Ilona Pavlovová. Moderátorka koncertu – profesorka Mezinárodní konzervatoře Praha Tachira Menaždinovová.

Vstup volný!

13. května

sobota

Kurzy RJ

14:00

Jednotný dětský mezinárodní diktát

Jednotný dětský mezinárodní diktát je akce, která současně probíhá ve všech zahraničních ruskojazyčných školách, jež mají zájem se diktátu zúčastnit. Umožňuje dítěti, aby si ověřilo své znalosti, získané na základní škole a udělalo další krok ve studiu ruského jazyka. Organizátory akce jsou Škola J. Baženovové (Praha) a dětská škola ruského jazyka v Barceloně „Planeta znalostí“. Autorem diktátu se letos stala dětská spisovatelka, autorka humorných povídek pro předškoláky a školáky M. Družininová.

Vstup volný!

13. května

sobota

Křišťálový sál

10:15

Dílna „Etiketa pro děti“

Svátek dobrých způsobů pořádaný Školou etikety J. Ševčenkové. Pod vedením trenérů J. Ševčenkové a A. Dijevoj se děti mezi sebou seznámí formou hry podle pravidel etikety a dozvědí se hodně zajímavostí o stolování doma i v restauraci. Zajímavé hry, ilustrované hádanky, užitečný tréning a jiná zábava nenechají ani jedno dítě lhostejným a určitě ho zapojí do hry!

Registrace účastníků na tel.č. 776 430 111.

Vstup volný!

16. května

úterý

Velký sál

17:00

Zahájení II. mezinárodního festivalu „Vitamín radosti“

Na zahájení vystoupí spisovatelka, prezidentka „Ligy vycházejícího slunce“ G. Baryšnikovová. V rámci festivalu budou zahájeny výstavy „Kouzlo světelného štětce“ N. Toskinové a „Dvě řeky“ S. Murzinové a A. Ko. Po zahájení proběhne prezentace knih G. a P. Baryšnikovových (Moskva) a rovněž autorský večer Nicolase Celoro (Francie), jenž získal Zlatou medaili Konzervatoře Versailles.

Vstup volný!

17. května

středa

Křišťálový sál

17:00

II. mezinárodní festival „Vitamín radosti“

V první části večera proběhne setkání se členem Svazu spisovatelů Ruska a Svazu novinářů Moskvy, protojerejem A. Iljašenkem „Duchovní slovo“. Ve druhé části zazní válečné písně a romance. Ve třetí části bude promítnut dokumentární film „Tři písně o perle“ J. Cvětkovové.

Vstup volný!

18. května

čtvrtek

18:00

Křišťálový sál

Ukončení II. mezinárodního festivalu „Vitamín radosti“

Hudební představení „Čet – nečet, nečet – čet“, věnovaný M. Cvětajevové

V představení o osudech básnířky vystoupí zasloužilá umělkyně Litvy O. Děmičevová. Po představení zazní romance a písně na verše M. Cvětajevové.

Vstup volný!

18. května

čtvrtek

České muzeum hudby

Karmelitská 2/4

Ph 1

18:30

Koncert v Evropě známého klavírního dua „Carles a Sofia“ (Španělsko)

Španělští klavíristé Carles Lama a Sofia Cabrucha vystoupí na koncertě, věnovaném 30. výročí vzniku dua. Umělci začali společně vystupovat v roce 1987 a v Evropě si získali velkou popularitu. Na koncertě zazní díla F. Schuberta, J. Brahmse a E. Granadose.

Vstup na vstupenky!

Informace a rezervace vstupenek na tel.č. +420 739 213 861, art-duo@email.cz.

19. května

pátek

14:00 – 18:00

Ústí n/L.,

Lidické nám.

Multikulturní festival „Barevná planeta“

Každoroční festival národních kultur umožňuje hostům, aby se seznámili s uměním, národní kuchyní, tradičními výrobky a historií národů, které žijí v Ústeckém kraji. V rámci festivalu s hudebními a tanečními čísly vystoupí folklorní soubory.

Vstup volný!

22. května

Křišťálový sál

19:00

Sólový koncert klavíristky Angeliny Ruď, věnovaný Dni Petrohradu

Klavíristka představí program, který se skládá z děl skladatelů jak počátku XX. století, tak i našich současníků, žijících nyní v Petrohradě. Umělkyně rovněž povypráví o tvůrčí dráze ruských skladatelů a současných tendencích v hudbě.

Vstup volný!

22. května

čtvrtek

Křišťálový sál

17:00

Zahájení výstavy „Symfonie barvy“

ruských malířů I. a A. Melnikovových

Hlavním úkolem výstavy je ukázat různorodost výtvarného umění. Malíři odvážně experimentují s barvami a povrchovou úpravou, aby dosáhli maximální výmluvnosti obrazu. Tvorba díla se mění ve složitý a dlouhý proces, kdy je každý pohyb štětce naplněn smyslem.

Vstup volný!

24. – 26. května

RSVK v Praze

Mezinárodní zkouška s osvědčením „Test z ruského jazyka“

v Kurzech ruského jazyka při RSVK v Praze

Zkouška z ruského jazyka na těchto úrovních:

elementární (A1), základní (A2), 1. úroveň (B1), 2. úroveň (B2), 3. úroveň (C1), 4. úroveň (C2), Ruský jazyk v obchodní sféře.

Podrobnosti na webu: http://rsvk.cz/kurzy/zkousky.php

25. května

čtvrtek

foyer RSVK

18:00

Výstava „Město ve stylu impresionismu“

Obrazová galerie „Galerie BM“ (Karlovy Vary) představuje výstavu unikátních obrazů, vytvořených ruskými malíři: zasloužilým umělcem Ruska, členem – korespondentem Ruské umělecké akademie A. Zacharovem a členem Svazu malířů Ruska, protojerejem, představeným chrámu „Sofii Premudrosti Božej“ (Sofiiny Boží Moudrosti) v Jaroslavli Vasilijem Šichanovem.

Vstup volný!

25. května

čtvrtek

Velký sál

19:00

Pozor! Koncert je zrušen pořadatelem!

Vystoupení korejské klavíristky Viki Lee

„Mistrovská díla světové klasiky“

Viki Lee se narodila v Soulu (Jižní Korea). V dětství se spolu s rodiči přestěhovala do USA, kde se začala zabývat hudbou. V roce 2006 přijela do Ruska, aby zde ve vlasti velkých skladatelů pokračovala ve studiu hudby. Je laureátkou ruských a mezinárodních soutěží. Na koncertě zazní díla S. Rachmaninova, S. Prokofjeva, D. Šostakoviče aj.

Vstup na vstupenky!

Informace a koupě vstupenek na tel.č. +420 773 195 198.

26. května

pátek

Křišťálový sál

19:00

Koncert VIII. mezinárodního hudebního festivalu Eduarda Nápravníka

Na koncertě vystoupí české smyčcové kvarteto „Kociánovo kvarteto“, ruský klavírista a skladatel V. Grochovskij a české trio „Maestrio Piano“. Zazní skladby skladatelů E. Nápravníka a A. Dvořáka.

Vstup volný!

29. května

pondělí

Velký sál

18:30

Představení „Večeře pro tři“

v podání herců Pražské divadelní dílny

Vstup na vstupenky!

Informace na tel.č.+420 608 841 487

31. května

středa

Křišťálový sál

19:00

Koncert mezinárodního ženského sboru „Viva Voce“

V této sezóně sbor sdružuje 18 představitelek ze 12 zemí – Německa, Egypta, Kazachstánu, Kolumbie, Polska, Ruska, USA, Francie, Ukrajiny, Česka, Jižní Koreje a Japonska. Na repertoáru souboru jsou jak klasika, tak i populární písně v ruském, anglickém, korejském a japonském jazyce. Na večeru zazní i písně ze známých filmů.

Vstup volný!

Tento článek je dostupný v: Russian