Akce

Plán akcí

Ruského střediska vědy a kultury v Praze

na říjen 2019

1. října

úterý

Literární salon

18:30

Setkání se spisovatelem Andrejem Djukou

Spisovatel a dramatik, člen Národního svazu novinářů Ukrajiny bude informovat o své tvorbě a představí několik nových knih, např. „Zámek hvězdného krále“, „Cesta do Města“ aj. Po prezentaci zájemci mohou získat knihy s autogramem spisovatele.

 

Vstup volný!

 

1. října

úterý

Velký sál

18:30

             Filmový festival „Nový ruský film“

Promítání filmu „Slony mogut igrať v futbol“ (Sloni mohou hrát fotbal, 2018)

V ruském melodramatu režiséra M. Segala se hlavní hrdina Dmitrij dostává do města svého dětství a potkává tam mladinkou Mášu. Jemu je víc než 40 a ona je ještě školačka. Všem známý motiv „Lolity“ se však vyvíjí podle nečekaného scénáře.

 

Vstup volný!

 

2.   října

středa

foyer

17:30

Výstava Státního muzea – rezervace A.S. Puškina „Ruský kroj v miniatuře“

Výstava obsahuje 23 miniatur vytvořených podle vzoru tradičních národních loutek. Jsou mezi nimi úplné komplety mužských, ženských a dětských oděvů, jak na všední den, tak i na svátek, pro různé počasí a všechna roční období.

Během výstavy grafik A. Ivanov povede tvůrčí dílnu „Ruské „lubočnyje“ obrázky“. Při použití lípových desek si návštěvníci budou moci vytvořit kopii „lubočného“ obrázku XIX. st. ze sbírek Puškinské rezervace.

 

Vstup volný!

 

2. října

středa

18:30

Velký sál

Festival „Nový ruský film“

Promítání krátkých filmů

18:30 Film „Nádraží Ruska“ vypovídá příběh o železničních uzlech a o tom, jakou roli hrály vlaky v životě společnosti jak v XIX. století, tak i nyní. Hlavním hrdinou filmu je Vitěbské nádraží, kterému byla během nedávné rekonstrukce navrácena jeho původní podoba z období poloviny XIX. století.

19:30 Film „Lovec legend. Dagestán“ je věnován historii starověkého Dagestánu. Jsou zde představeny historické, přírodní a etnografické památky Dagestánu, jejichž valná část se nachází ve výšce více než 2000 m a je složitě dostupná. Autor filmu shromáždil mnoho pověstí a legend a citlivě je tlumočil divákům. Velká pozornost je ve filmu věnována tradičním řemeslům Dagestánu.

 

Vstup volný!

 

3.října

čtvrtek

Velký sál

16:00

 

U příležitosti 75. výročí

Karpatsko-dukelské operace

Slavnostní večer a koncert

Na programu je slavnostní zasedání a setkání s veterány Druhé světové války a Československé lidové armády, věnované 75. výročí Karpatsko-dukelské operace a začátku osvobozování Československa od fašistické okupace.

 

Vstup na pozvánky!

 

4.října

pátek

18:00

Křišťálový sál

Koncert operního zpěvu „Podzimní hlasy“

Na programu jsou díla skladatelů ruské a světové vokální klasiky. Na koncertě vystoupí laureáti regionálních a mezinárodních soutěží: L. Mutagirova-Čižmářová (ČR), N. Gračova (RF), H. Schelberg (ČR – USA), sólistka Státní opery Praha a Národního divadla G. Ibragimova – Kurado.

Klavírní doprovod – profesorky Mezinárodní konzervatoře Praha J. Nosková a S. Melnikova.

 

Vstup volný!

 

4.října

pátek

19:00

Velký sál

 

Festival „Nový ruský film“

Promítání filmu „Nočnaja směna“ (Noční hlídka, 2018)

Max ztrácí práci ve fabrice. Potřebuje živit rodinu, a proto je nucen souhlasit s nečekanou nabídkou bývalé spolužačky, aby se stal striptérem. Max svoji novou práci skrývá před manželkou Aňou a kvůli tomu se dostává do řady podivných a hloupých situací. Ve výsledku ztrácí důvěru milované ženy.   Ve snaze navrátit klid a harmonii do rodinných vztahů se o pomoc obrací na své kolegy ze striptýzového klubu, což přivádí k ještě veselejšímu chaosu . . .

 

Vstup volný!

5.-6. října

Hotel Don Giovanni

Vinohradská 157 A

(st.m. Želivského)

III mezinárodní otevřené mistrovství ČR ve hře „Co? Kde? Kdy?“

Letos se mistrovství zúčastní 40 družstev z různých zemí. Celkem na akci vystoupí 200 osob ve hře „Co? Kde? Kdy?“, která bude obsahovat 72 otázek. Spolu s tím během 2 dnů budou účastníci hrát „Svoji hru“ a „Brain ring“.

 

Více informací na webu: http://www.chgk.cz/occ2019

8. října

úterý

18:00

Velký sál

 

Na památku sovětského a ruského divadelního a filmového režiséra

M. Zacharova

Promítání hraného filmu „Obyknověnnoje čudo“ (Obyčejný zázrak, 1978)

Podle stejnojmenné hry J. Švarce. Kouzelník potkává v lese medvěda a pro svoje potěšení ho změní v krásného chlapce. Existuje však jedna podmínka: pokud ho nepolíbí a nezamiluje se do něho princezna, stane se opět medvědem …

Co se stane s ubohou dívkou a chlapcem, který když potká skutečnou lásku, netroufá si ji políbit?

 

Vstup volný!

10. října

čtvrtek

19:00

Divadlo v Dlouhé,

Hradební 727,

Ph 1

Ruská klasika v českých divadlech

A.P. Čechov „Racek“

1. uvedení v sezoně

V žádné své jiné práci nevěnuje Čechov tolik pozornosti tématu lásky jako právě v této hře. Je tedy Racek hrou o lásce? Nejspíš ne. Láska byla pro Čechova spíš klíčem pro pochopení člověka. Říkal, že „to, co člověk prožívá, když je zamilovaný, je vlastně nejpřirozenější stav” a že „zamilovanost ukazuje člověka, jaký by měl a mohl být”.

Vstup na vstupenky!

Návštěvníci RSVK mohou získat vstupenky na toto představení s 50% slevou v pokladnách Divadla v Dlouhé.

11. října

pátek

Velký sál

19:00

Koncert Státního orchestru ruských lidových nástrojů „Metělica“ (Petrohrad)

Orchestr „Metělica“ je jedním z nejlepších profesionálních lidových orchestrů v Rusku. Soubor úspěšně reprezentuje ruské umění po celém světě. Na koncertě zazní populární ruské lidové písně a romance.

 

Vstup volný!

 

12. října

sobota

Velký sál 15:30

Galakoncert Mezinárodního dětského hudebního festivalu

„Hvězdný deštík“

Festival „Hvězdný deštík“ je dětským svátkem písní a tanců, který se v Praze koná každý rok. Hlavním cílem akce je popularizace a propagace dětské a mládežnické tvorby, upevňování přátelských styků a uměleckých kontaktů mladých lidí z různých zemí a umožnění jim předvést svoje umění.

Vstup volný!

 

12. října

sobota

11:00

RSVK v Praze

Mezinárodní mládežnický folklorní festival „Pokrova na Vltavě“

Na festivalu zazní písně v běloruském, bulharském, ruském, rusínském, ukrajinském a českém jazyce. Na koncertě vystoupí ochotnické a profesionální soubory.

V rámci festivalu se uskuteční tvůrčí dílna na výrobu amuletů.

 

Vstup volný!

 

12. října

sobota

15:00

RSVK v Praze

Staroslovanské hry a chorovody světa

Na programu budou nejen tradiční chorovody východních Slovanů, ale i tance z celého světa.   Všichni zájemci se budou moci zúčastnit staroslovanských her a tanců, které budou probíhat pod širým nebem.

 

Vstup volný!

 

15. října

úterý

18:00

Velký sál

Na památku sovětského a ruského divadelního a filmového režiséra

M. Zacharova

Promítání hraného filmu „Tot samyj Mjunchauzen“ (Ten samý Münchhausen,1980)

Na motivy povídky E. Raspe „Baron Münchhausen (Prášil)“. Děj se odehrává v Německu v XVIII. století. Baronu nevyhovuje nudný život. Díky své fantazii se snaží změnit obyčejné dny v pestrý svátek – v nekonečné a obdivuhodné objevy.

 

Vstup volný!

 

17. října

čtvrtek

Křišťálový sál

10:00

K 30. výročí sametové revoluce

Mezinárodní vědecká konference

„Rok 1989 v dějinách SSSR, Československa a slovanských národů“

Přední historikové, odborníci a veřejní činitelé z Běloruska, Ruska, Slovenska a Česka projednají nejdůležitější události druhé poloviny 80. let XX. století, jejich význam pro dějiny východoevropských zemí a vztahy Ruska s těmito státy.

 

Vstup volný!

22. října

úterý

Křišťálový sál

18:00

Výstava J. Popova

„Modré cesty, modrá města“

Malíř a architekt J. Popov představí črty, akvarely, architektonické projekty, grafiku a obrázky z cest, které tvoří zajímavý příběh jednoho lidského života. Do rozsáhlé retrospektivy bude zahrnut svět operního divadla v rychlém náčrtu, akvarely nasáklé dýmem a mlhou výzkumných expedic, atmosférou přímořských měst a rovněž futuristickými přízraky městských scenérií a profily monumentální architektury.

 

Vstup volný!

22. října

úterý

19:00

Velký sál

Na památku sovětského a ruského divadelního a filmového režiséra

M. Zacharova

Promítání hraného filmu „Formula ljubvi“ (Formule lásky,1984)

Muzikál na motivy povídky A. Tolstého „Hrabě Cagliostro“. Dobrodruh a mág G. Cagliostro přijel do Ruska. Sní o tom, že vytvoří formuli lásky a poutá k sobě mladinkou Marii tím, že jí slibuje vyléčit otce.

 

Vstup volný!

 

25. října

pátek

19:00

Křišťálový sál

Večer vokální hudby a improvizace

Na večeru zazní vokální díla M. Jakšijevové v podání autorky a rovněž improvizovaný klavírní soubor.

Maral Jakšijevová je skladatelka, koncertující klavíristka a pedagožka. Vystudovala Turkménskou národní konzervatoř v oboru klavír a kompozice. Byla na stáži na Moskevské konzervatoři. Její skladby hrají v Evropě, Asii, Africe a USA.

 

Vstup volný!

24. října

čtvrtek

16:00

Křišťálový sál

Každoroční schůze české

Asociace absolventů ruských (sovětských) vysokých škol

Nezávislá dobrovolná organizace absolventů, žijících v ČR napomáhá profesionálnímu růstu absolventů, informuje o možnostech studia na ruských vysokých školách, šíří objektivní informace o politickém, kulturním a jiném životě v Rusku. Funguje od roku 2003.

 

Vstup volný!

24. října

čtvrtek

18:00

Literární salon

 

Přednáška „Poklady ruského umění v Česku“

„PragueArtWeekends“ zve na přednášku kunsthistoričky, zaměstnankyně AV ČR J. Jančárkové, CSc., o uměleckém dědictví významných ruských malířů. V této přednášce se dozvíte o díle I. Repina

 

Rezervace vstupenek +420 774 989 949

26. října

sobota

Křišťálový sál

10:00

I.  konference lékařů se zahraničním vzděláním

Cílem konference je informování lékařů, stomatologů, felčarů a zdravotních sester o integraci do profesionální činnosti, projednání otázek potvrzení kvalifikace, výměna zkušeností při získání postgraduálního vzdělání. Přípravou akce se zabývá Společnost lékařů se zahraničním vzděláním „Doktor Čechov“. Registrace na e-mailu: czechdoc.conference@gmail.com

 

27. října

neděle

12:00

Křišťálový sál

V. mezinárodní geografický diktát

Geografický (zeměpisný) diktát se koná od roku 2015 za účelem popularizace zeměpisných znalostí. Diktát se skládá ze 40 otázek, rozdělených na dvě části, které se liší svou složitostí. Pro správnou odpověď je třeba využít obrazné myšlení, logiku a erudici.

 

Podmínky a pravidla konání akce:  Положении о проведении Географического диктанта.

29. října

úterý

18:00

Velký sál

 

Na památku sovětského a ruského divadelního a filmového režiséra

M. Zacharova

Promítání hraného filmu „Ubiť drakona“ (Zabít draka,1988)

Na motivy hry J. Švarce „Drak“. Potulný rytíř Lancelot se má utkat s drakem, aby osvobodil město, kterému drak vládne již mnoho let. Starostovi se však tento nápad nelíbí. Snaží se přesvědčit rytíře, že lidé nepotřebují svobodu, že nebudou moci žít bez draka . . .

 

Vstup volný!

 

30. října

středa

Divadlo v Dlouhé,

Hradební 727,,

Ph 1

19:00

Představení „Oblomov“ podle stejnojmenné hry I. Gončarova v překladu L. Dvořáka

(v českém jazyce)

1.uvedení v sezoně

Citlivý a až dětsky upřímný Oblomov odmítá přijmout pravidla uspěchaného světa, založeného na sobectví a přetvářce, a nechce s ním ani zápasit. Svou vědomou nečinností klade horečné lidské aktivitě znepokojivé otázky po jejím smyslu.

Vstup na vstupenky!

Návštěvníci RSVK mohou získat vstupenky na toto představení s 50% slevou v pokladnách Divadla v Dlouhé.

30. října

středa

Křišťálový sál

19:00

K 200. výročí narození významného choreografa Mariuse Petipa

Zahájení výstavy „Hranice ruské duše

Projekt sdružuje uznávané grafiky, ale demonstruje i dětské kresby žáků různých studií, věnovaných kráse ruského baletu. Výstava je doplněna krajinomalbami.

Na výstavě jsou představena díla ruských umělců jako: J. Gordějevová, V. Vasiljev, O. Radionová aj.

 

Vstup volný!

31. října

čtvrtek

18:00

Tereziánský sál Břevnovského kláštera

Slavnostní předávání cen soutěže

„Stříbrný lukostřelec – Česko“

Cílem soutěže je podpořit projekty, které napomáhají rozvoji rusko-českých vztahů. Byly vyhlášeny nominace: Mezinárodní komunikace, Historické dědictví, Obchod a obchodní komunikace, Vzdělávací programy, Osobnost.

Vstup na pozvánky!

Tento článek je dostupný v: Russian