Akce

Plán akcí

Ruského střediska vědy a kultury v Praze

na únor 2019

  Vážení návštěvníci!

Vzhledem k oslavám Dne obránce vlasti 23. února bude v tento den RSVK v Praze uzavřeno.

2.     února

sobota

10:00

Křišťálový sál

 

Volně přístupná hodina estetické gymnastiky

Úkolem volně přístupné hodiny je seznámit diváky se sportovní disciplínou s názvem estetická gymnastika, získat dívky 4-14 let a zařadit je do tří družstev podle věku.

Vyučování povede mistryně sportu v umělecké gymnastice, několikanásobná vítězka mezinárodních soutěží Milana Kovaljova.

Vstup volný!

 

5.     února

úterý

18:00

Velký sál

K jubileu národního umělce RF

Vasilije Lanového

Promítání filmu „Alyje parusa“ (Rudé plachty)

Hraný film režiséra A. Ptuška byl natočen v roce 1961 na filmovém studiu „Mosfilm“ podle stejnojmenné povídky A. Grina. Roli kapitána Greye získal tehdy 27letý V. Lanovoj, který se stal velmi populárním po hlavní roli ve filmu „Pavel Korčagin“. Herec vzpomíná: „Když jsem šel na zkoušku, byl jsem přesvědčen, že roli Greye dostanu. Byla to moje role!“

 

Vstup volný!

 

7. února

čtvrtek

18:00

Křišťálový sál

Umělecký večer ruské spisovatelky 

Jeleny Filipovič

Prezentace knihy „A kolik je Vám let?“

Jelena Filipovič je bioložka, autorka patentů a více než 130 vědeckých a vědecko-populárních publikací. Z jejího pera vyšlo též 17 knih, věnovaných historickým a církevním tématům a rovněž beletrie, mimo jiné i autobiografická. V nové knize „A kolik je Vám let?“ autorka píše o ortopedických, chirurgických, geriatrických a neurologických klinikách v ČR, jejichž historie začíná „Masarykovými domy“.  Humánní vztah ke starým lidem, založený v období vlády 1. prezidenta Československa T. G. Masaryka, se úspěšně rozvíjí i v současném Česku.

 

Vstup volný!

 

9. února

sobota

12:00

Křišťálový sál

 

Ke Dni ruské vědy

Volně přístupné laboratorní cvičení

Volně přístupné laboratorní cvičení je osvětová akce, na které si každý zájemce může ověřit svoji přírodovědeckou gramotnost. Akce proběhne ve 30 zemích. Zúčastnit se akce, stát se laborantem, ověřit si své znalosti ve fyzice, biologii, chemii a astronomii, může každý zájemce starší 12 let.

Akce bude trvat 1,5 – 2 hod. Za tuto dobu účastníci odpovědí na otázky, hned se dozvědí výsledky a podrobně proanalyzují každý úkol s vedoucími laboratorního cvičení – předními ruskými a světovými vědci a popularizátory vědy.

 

Vstup volný!

 

11. února

pondělí

19:00

Kino Lucerna

Vodičkova 36, Ph 1

Literární salon

K 75. výročí ukončení blokády Leningradu

Promítání celovečerního filmu „Spasti Leningrad“ (Zachránit Leningrad, 2019)

Film režiséra A. Kozlova popisuje tragické stránky z historie blokádního Leningradu, kde v září 1941 probíhala spěšná evakuace lidí přes Ladožské jezero. V hlavních rolích: M. Melnikova, A. Mironov – Udalov, S. Žarkov aj.

Vstup na vstupenky!

http://www.kinolucerna.cz

 

12. února

úterý

18:00

Velký sál

K 70. výročí narození Iriny Muravjovové

Promítání filmu „Samaja obajatělnaja i privlekatělnaja“ (Nejkouzelnější a nejpůvabnější, 1985)

Ruská filmová a divadelní herečka, národní umělkyně RF I. Muravjova se stala populární díky rolím ve filmech „Moskva slezam ně věrit“, „Karnaval“, „Samaja obajatělnaja i privlekatělnaja“ aj. Na divadelní scéně vystoupila v mnoha rolích, např. v představeních „Višňový sad“, „Racek“, „Vlci a ovce“, „Vláda tmy“ aj.

 

Vstup volný!

 

14. února

čtvrtek

18:00

Křišťálový sál

 

Zahájení výstavy fotografií vítězů a oceněných IV. mezinárodní soutěže novinářských fotografií Andreje Stěnina

Soutěž organizovaná informační agenturou „Rossija segodňa“ pod záštitou Komise RF pro záležitosti UNESCO je jedinou soutěží v Rusku, na které mezinárodní společenství fotografů objevuje nová jména ve fotožurnalismu, podporuje a rozvíjí jeho vysoké standardy, tvoří kritéria kvality dokumentární fotografie jak v Rusku, tak i ve světě. V roce 2018 se soutěže zúčastnilo 77 zemí. Na výstavě jsou představena díla fotografů z Ruska, Indie, Iránu, JAR, Běloruska, Španělska aj.

 

Vstup volný!

 

15. února

pátek

19:00

Divadlo Hybernie,

nám. Republiky ¾, Ph 1

Michail Žvaněckij v Praze

Se sólovým programem Prahu navštíví známý ruský satirik, interpret vlastních literárních děl, moderátor a herec Michail Žvaněckij. Představí publiku svůj nový program, naplněný neopakovatelným humorem živého klasika estrádního žánru.

 

Vstup na vstupenky!

http://www.ticketstream.cz

 

18. února

pondělí

17:30

Velký sál

Koncert studia «Benefit Dance»

Zimní fantazie

Žáci dětského studia baletu a moderního tance «Benefit Dance» pod vedením T. Sadovych představí koncert u příležitosti konce pololetí.

 

Vstup volný!

 

19. února

úterý

18:00

Velký sál

Ke Dni obránce vlasti

Promítání hraného filmu „Bitva za Sevastopol“ (Bitva o Sevastopol, 2015)

Válečné drama S. Mokrického, v němž v hlavních rolích vystoupili Jevgenij Cyganov a Julia Peresild. Film je společným projektem ruských a ukrajinských filmařů.  Pojednává o hrdinské obraně Sevastopolu, jež se stala přelomem ve válce a rovněž o osudech legendární odstřelovačky Ludmily Pavljučenkové.

Vstup volný!

 

 

21. února

čtvrtek

10:00

RSVK v Praze

 

Den ruské vědy

Rok 2019 byl vyhlášen Valným shromážděním OSN Mezinárodním rokem Periodické tabulky chemických prvků, jež byla objevena před 150 lety velkým ruským vědcem D. I. Mendělejevem.

Hosté Dne ruské vědy v Praze – vědci a výzkumníci z Ruské chemicko-technologické univerzity D. I. Mendělejeva – budou informovat o moderním vědeckém výzkumu na jedné z předních vysokých škol, jenž zahrnuje prakticky všechna odvětví chemie. Zveme všechny zájemce o moderní vědu.

  

Vstup volný!

 

21. ledna

čtvrtek

19:00

Křišťálový

sál

Umělecký večer „Světotěni 2“

Setkání s autory únorového vydání časopisu „Světotěni“ – herci, hudebníky, malíři a literáty. Šéfredaktor časopisu – O. Krylov.

 

Vstup volný!

23. února

sobota

12:00

Střední škola při Velvyslanectví RF v ČR

 

Ke Dni obránce vlasti a na památku gardového vojína Nikolaje Koblikova

Mezinárodní kulturně-sportovní festival „Vachta pamiati 2019“

V rámci programu se uskuteční zápasy v sambo a sumo. Zúčastní se více než 30 sportovců ze sportovních klubů Ruska, Česka, Slovenska, Německa, Běloruska a Polska.

 

Vstup volný!

 

26. února

úterý

18:00

Velký sál

K 70. výročí narození Iriny Muravjovové

Promítání celovečerního filmu „Moskva slezam ně věrit“ (Moskva slzám nevěří, 1980)

Film režiséra V. Meňšova, jenž získal prestižní filmovou cenu Oskar. Hrají V. Alentova, A. Batalov, I. Muravjeva aj.

 

Vstup volný!

27. února

Středa

18:00

Křišťálový sál

K Mezinárodnímu dni žen

Tvůrčí dílna trenéra Andreje Pekševa

„Hry, jež hrají úspěšné ženy“

Na setkání budou projednány otázky vzájemných vztahů mezi muži a ženami, strategie a cíle úspěšné ženy a mnohé jiné. A. Pekšev rovněž objasní „Jak poznat lež ve vztazích“ a „Techniku nenuceného seznamování“.

 

Vstup volný!

 

28. února

čtvrtek

19:00

Křišťálový sál

Sólový koncert operní pěvkyně Evy Borečko (Polsko)

Eva Borečko – koloraturní soprán, laureátka mezinárodních soutěží, absolventka Akademie umění ve Varšavě. Specializuje se na komorní a oratorní hudbu. Na koncertě zazní skladby S. Rachmaninova, N. Rimského-Korsakova, A. Aljabjeva, A. Dvořáka aj.

 

Vstup volný!

 

Tento článek je dostupný v: Russian