Akce

Program online akcí

Ruského střediska vědy a kultury v Praze

na květen 2021

 

1.-31. května

Na webu: https://gaudeamus.cz/

 

Mezinárodní vzdělávací výstava „Gaudeamus online 2021“

Na mezinárodní vzdělávací výstavě „Gaudeamus online 2021“ představí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR program bezplatného vzdělávání na ruských vysokých školách. Více podrobností na webu: https://gaudeamus.cz/.https://afly.co/lzv4

1.    května 12:00

na webu projektu

Velikonoční zvěstování. Andrej Bardin (varhany)

Koncert sólisty Krasnojarské regionální filharmonie Andreje Bardina, laureáta a vlastníka zvláštních cen mezinárodních soutěží, včetně třetí mezinárodní soutěže pro varhaníky M. Tariverdijeva, je věnován významnému velikonočnímu svátku a má vzdělávací charakter. Křesťanská hudba během staletí nashromáždila velký repertoár velikonočních hymnů. Mnoho skladatelů se ve své práci obrátilo ke zpracování tohoto dědictví a také vytvořili svá autorská díla pro významné události. Program, který zahrnuje nejlepší příklady bohatého dědictví křesťanské hudby, zaujme široké spektrum diváků.

Laureát mezinárodních soutěží Andrej Bardin – varhany

J. B. Bach – Symfonie z kantáty č. 29 „Wir danken dir, Gott, wir danken dir“

– chorálové předehry z „Varhanní knihy“

Nikolaus Bruns – Prelúdium a fuga e moll

Franz Liszt – Variace na téma „Weinen, Klagen, Sorgen, Zagen“

Olivier Messiaen – Cyklus „Nanebevzetí“

https://www.culture.ru/live/broadcast/14283/paskhalnyi-blagovest-andrei-bardin-organ

 

2.    května  16:00

Na webu projektu

Melodie jara

Svátek jara a práce se bude tradičně konat v otevřeném prostoru Centra pro kulturní rozvoj. Letos diváky potěší svými vystoupeními talentovaní interpreti: Jelena Najdenovová – vítězka regionálních a oblastních festivalů a soutěží, Michail Kovtun – aranžér, zpěvák, účastník regionálních festivalů, Svetlana a Alexander Kofanovovi – autoři a interpreti písní.

Koncerty pod širým nebem jsou vždy u publika velmi oblíbené. Slavnostní koncertní program vám umožní vychutnat si písně populární v sovětském období, v devadesátých lech i později, autorské a kozácké písně.

https://www.culture.ru/live/broadcast/14557/melodii-vesny

5. května

 12:00

Na webu projektu

Koncert „VÍTĚZSTVÍ JE NAŠE“

Krasnojarský ruský orchestr A. J. Bardina

Hudební a literární kompozice „Vítězství je naše“ je věnována nejdůležitějšímu datu v historii naší země i celého světa – 76. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce.

Koncert připomene divákům, že vítězem budou vždy lidé, kteří si  váží vzpomínek na obránce vlasti, znají a jsou hrdí na svou minulost, protože naše země má bohatou historii a velká vítězství.

V programu hudební a literární kompozice zazní písně válečných let a poválečného období, díla současných autorů, filmová hudba a instrumentální skladby. Všechna tato hudební čísla se stanou součástí jedné kompozice, propojené poetickými liniemi, uměleckou zápletkou a videoprojekcemi.

Účastníci:

– Krasnojarský ruský orchestr A. J. Bardina

Dirigent – Timur Kabdušev

Sólisté:

– Anastasia Kabanovová

– Vitalij Osipov

I. Lučenok „Květnový valčík“

V. Agapkin „Loučení Slovanky“

M. Nožkin „Nesmrtelný pochod“

V. Basner „Po zbytek mého života“

B. Okudžava „Náš desátý výsadkový prapor“, „Ogonjok“

E. Derbenko Fantasie na témata vojenských písní „O přátelích a kamarádech“

V. Basner „V bezejmenné výšce“ z filmu „Ticho“

D. Tuchmanov „Valčík frontové zdravotní sestry“

a mnohé jiné.

 

https://www.culture.ru/live/broadcast/14282/koncert-pobeda-za-nami-krasnoyarskii-russkii-orkestr-im-a-yu-bardina

 

7. května

Web RSVK v Praze

Online promítání filmu „Podolští kadeti“

Říjen 1941, Moskevská oblast. Asi tři a půl tisíce kadetů podolských dělostřeleckých a pěchotních škol dostane příkaz zaujmout obranu na Iljinské linii  a společně s řádnými jednotkami 43. armády zadržet ofenzívu fašistických útočníků, dokud nedorazí posily. Chlapci umírají, ale drží obranu proti mnohonásobně větším silám Němců a na dvanáct dní se stávají překážkou na cestě nepřítele do Moskvy.

8. května

Web RSVK v Praze

Online výstava „Dětství spálené válkou“

Děti války“ je jedna z nejzajímavějších a nejbolestivějších stránek tragické a slavné hrdinskými činy historie let 1941-1945. Jaké bylo válečné dětství, nakolik bylo těžké? Co děti dělaly? Je to pravda, že ho lze označit jako nešťastné?

 

8. května

 11:00

Druhá světová videokonference veteránů Velké vlastenecké války, obyvatel obléhaného Leningradu a členů antihitlerovské koalice „Paměť, která chrání svět“

 

 

9. května

Olšanské hřbitovy

Slavnostní položení věnců

Na Olšanském hřbitově v Praze společně s Velvyslanectvím RF v České republice proběhne slavnostní položení věnců a květin k Památníku sovětským vojákům, kteří padli za osvobození Československa od fašismu.

.

9. května

 7:00

Na webu projektu

Slavnostní koncert, věnovaný Dni vítězství

Den vítězství je jedním z nejdůležitějších a uctívaných svátků v Rusku. Právě tento den se pro nás všechny stal svátkem největšího úspěchu sovětského lidu v nejstrašnější válce v historii lidstva.

9. května se v obci Mrakovo v Kugarčinském okrese budou konat akce, věnované 76. výročí vítězství ve Velké vlastenecké válce. Obyvatelé a hosté vesnice se každoročně scházejí, aby uctili památku všech, kteří v této krvavé válce zemřeli.

Květiny budou položeny u Památníku truchlící matky a obelisků Hrdinů války. Na centrálním náměstí se bude konat tradiční slavnostní setkání za účasti válečných veteránů, pracovníků týlu, zástupců pracovních kolektivů, přehlídka, akce „Nesmrtelný pluk“, slavnostní koncert.

https://www.culture.ru/live/broadcast/14674/prazdnichnyi-koncert-posvyashennyi-dnyu-pobedy

9. května

 14:00

Na webu projektu

Literární večer „Ať žije vítězství!“

Herci Vladimirského akademického dramatického divadla  připravili poetický program, věnovaný smutným dnům Velké vlastenecké války a Dni vítězství. U pomníku provinčních umělců budou čteny básně frontových básníků, básně o válce, věrnosti a osudu vojáka. Nikdy nebudou zapomenuty hrdinské činy vojáků a pracujících, kteří kovali vítězství v týlu. Zůstávají v paměti i básně o té době. Pocta našim předkům, kteří obhájili svět před fašismem,  hrdinské činy lidí, již vyhráli strašlivou válku, bolest a hořkost ztráty, štěstí a triumf vítězství – to vše bude ve verších, které zazní v programu večera. Literárního večera se zúčastní jak hvězdy vladimirské scény, tak mladí umělci.

https://www.culture.ru/live/broadcast/14622/literaturnyi-vecher-da-zdravstvuet-pobeda

10. května

Web RSVK v Praze

Virtuální výstava „Vše pro front, vše pro vítězství!“

Na výstavě jsou široce představeny dokumenty o shromažďování finančních prostředků na vojenské vybavení: o sběru teplého oblečení, prádla a potravin pro vojáky Rudé armády atd. Expozici doplňují fotografie pracovníků týlu z archivní sbírky fotografií.

 

12. května

Web RSVK v Praze

Virtuální výstava „Tragédie národů. O genocidě obyvatelstva na okupovaných územích SSSR a evropských zemí v letech 1939-1945 “

Válka trvala 6 let, zúčastnilo se jí 61 států s populací 1 miliarda 700 milionů lidí, tedy asi 80% z celkového počtu lidí, žijících v té době na planetě. Asi 120 milionů práce schopné populace bylo mobilizováno do ozbrojených sil. Boje se odehrávaly ve 40 zemích.

 

13. května

YouTube kanál RSVK v Praze

Vzdělávací online program – „Multimediální projekt Umělecké tradice Jugry “ Část 2.

Přednáška-exkurze „Odstřižek k odstřižku“, doprovodná přednáška „Šití z odstřižků v moderních módních kolekcích “

Vzdělávací online program – „Multimediální projekt „Umělecké tradice Jugry” je věnován tradičnímu umění původních malých národů Severu: Chantům, Mansijcům, Něncům, ruským starožilcům a bude bavit každého, kdo studuje, má zájem nebo se právě začal zajímat o ruskou nadnárodní kulturu. Program se skládá z několika částí. Každá část zahrnuje přednášky, videomateriály a video exkurze na umělecké projekty Centra řemesel a tvůrčí dílny.

Program je určen pro široké publikum různého věku a bude užitečný pro všechny, kteří se zajímají o ruskou kulturu a tradice.

 

20. května

Na webu projektu

Online kvíz „Skutečné číslo“ (vědecký a technický)

Drazí přátelé, zveme vás 20. května ve 13:00 hod. pražského času (14:00 moskevského času) na online kvíz, věnovaný 50. výročí Ruského domu v Praze „Skutečné číslo“.
Vítězové obdrží ceny!
Tato hra se bude konat na https://myquiz.ru
Kód hry je 205934. Nezapomeňte se předem zaregistrovat!
Těšíme se na účastníky a přejeme všem hodně úspěchů!
21. května

Web RSVK v Praze

Interaktivní cesta „Listování stránkami kulturního dědictví …“  u příležitosti 50. výročí Ruského domu v Praze připravila Mezinárodní fakulta Tulské státní pedagogické university L.N. Tolstého interaktivní cestování „Listování stránkami kulturního dědictví …“.

Zveme vás 21. května v 9:30 hod. pražského času (10:30 hodin moskevského času) k účasti na tomto vzrušujícím semináři-cestování v interaktivním online formátu.

Dozvíte se o slavných lidech Tulského kraje – vynikajících představitelích kulturního dědictví Ruska, kteří pracovali v oblasti literatury, malířství, hudby atd. Během cesty budou mít účastníci příležitost nejen poznat významé osobnosti (Lva Tolstého, Ivana Turgeněva atd.), ale také se seznámit s místy na mapě Tulského kraje, jež jsou spojená s jejich jmény.

Akce trvá 60 minut a bude se konat na platformě ZOOM

989 255 4731 (kod 099375), nebo 👉

https://clck.ru/RUygR.

Odkaz na akci:

 

 

22. května

YouTube kanál RSVK v Praze

Projekt „Neznámí hrdinové severu“

Dokumentární film o Arktidě s anglickými titulky: “Ledové mraky” (2020, 39 minut)

Stovky tisíc kilometrů nad ledem Arktidy, riskantní přistání na ledových polích, stovky lodí přepravujících náklad po Severním moři, kterým to bylo umožněno díky jeho jedinečné zkušenosti s ledovými průzkumy, záchranné výpravy, které neměly obdoby. A také účast na prvních náletech na Německo v srpnu 1941 a asi 30 bojových letů hluboko na nepřátelské území v následujících letech Velké vlastenecké války. Více než 30 typů letadel, cesta k nebi, kterou umožnil tím, že pracoval jako zkušební pilot.

To vše je o jedné osobě – Hrdinovi Sovětského svazu Anatoliji Dmitrijeviči Alexejevovi.

V roce 1928 byl členem posádky letadla „Rudý medvěd“, pilotovaného Borisem Čuchnovským, podílel se na záchraně expedice U. Nobileho.

V roce 1937 pilotoval letadlo ANT-6 N-172, které v rámci letecké expedice vysadilo na severním pólu První sovětskou polární driftovací stanici I. Papanina.

Jako ledový průzkumník se zúčastnil všech významných polárních expedic 30. let.

Byl jedním z těch pilotů, kteří v srpnu 1941 podnikli nálety na Berlín a další města hluboko v týlu nepřítele.

V roce 1962 byla po Alexejevovi pojmenována hora na „Zemi Entebbe“ v Antarktidě.

Poprvé film publikuje dokumenty z Ruské státní akademie ekonomie (RGAE), Státního archivu Ruské federace, RGAKFD a osobních sbírek rodiny Alexejevových.

Film vznikl v rámci projektu „Neznámí hrdinové severu“ s finanční pomocí Fondu prezidentských grantů.

Autorka myšlenky – Jelena Tjurinová – ředitelka Ruské státní akademie ekonomie

Scénárista a režisér – Boris Dvorkin – filmový režisér, člen Unie kameramanů Ruské federace

Kameraman – Ivan Alferov

Skladatel – Alexandr Seregin

Konzultanti – Jelena Kalininová (RGAE), Ludmila Tatievskaja (RGAE)

Umělecká ředitelka – Alla Surikovová – filmová režisérka, národní umělkyně Ruské federace, laureátka Ceny vlády RF

Vyrobilo „Studio Positive Film „za účasti Ruského státního archivu ekonomiky.

Film je účastník a držitel diplomu Mezinárodního filmového festivalu „Zvítězili společně“ (Sevastopol 2020), účastník filmového festivalu “KrymDok” (Simferopol 2020), byl vysílán na TK „Kultura“, OTR, 78, přísně tajné „.

 

 

22. května

 12:00

Na webu projektu

Představení „Van Gogh. Dopisy bratrovi“

J. Mironov, J. Bašmet a „Sólisté Moskvy“

Představení v rámci Prvního hudebního festivalu Jurije Bašmeta v Krasnojarsku. Národní umělec Ruska Jevgenij Mironov přednese dopisy slavného umělce Vincenta Van Gogha z různých let za doprovodu komorního souboru „Sólisté Moskvy“ pod vedením Mistra, národního umělce SSSR Jurije Bašmeta. Adresát těchto dopisů je jedinou osobou na světě, které umělec mohl takto psát a kdo mu dokázal porozumět – mladší bratr Teodor, lépe známý jako Teo. Dopisy pro něj jsou ohromujícím dokumentem, který se nepodobá ničemu jinému a táhne se přes stovky stránek. Není to jen dialog s bratrem, je to celý život Vincenta Van Gogha – neuznaného, posedlého vášní pro umění a zničeného chorobami.Trápí ho neporozumění, odmítání, kritika, neoddělitelnost nadějí a snů. Jak bylo možné si se všemi pochybnostmi a neúspěchy držet takovou víru ve zvolenou cestu? Odpověď lze najít v dopisech …

Představení má poznávací a vzdělávací charakter a bude zajímavé pro širokou škálu diváků.

Národní umělec Ruska Jevgenij Mironov

Komorní soubor „Sólisté Moskvy“

Umělecký ředitel a šéfdirigent Jurij Bašmet

Režisérka – zasloužilá umělkyně Ruské federace, ředitelka Moskevského uměleckého divadla (MCHAT) A. P. Čechova Marina Brusnikinová

Dopisy Vincenta Van Gogha jeho bratrovi

Díla Johannesa Brahmse, Alfreda Schnittkeho, Gustava Mahlera, Ludwiga van Beethovena.

https://www.culture.ru/live/broadcast/14326/spektakl-van-gog-pisma-k-bratu-e-mironov-yu-bashmet-i-solisty-moskvy

23 мая

YouTube kanál RSVK v Praze

Projekt „Neznámí hrdinové severu“

Dokumentární film o Arktidě s anglickými titulky:Bílé ticho” (2019, 36 minut) v režii Borise Dvorkina

Kdysi, když byly rozhlasové stanice velmi vzácné, lodě mezi sebou komunikovaly pomocí pípání. Jedno dlouhé pípnutí – pozor, jedno krátké – měním směr doprava, dva krátké – měním doleva. Neustálé opakování dlouhých pípnutí a neustálé časté údery zvonu nebo kovového předmětu znamenaly, že se někdo dostal do potíží.

Stalo se, že během svého života slyšel Nikolaj Ivanovič Jevgenov tuto hudbu lodních zvuků více než jednou. Celý jeho život byl koneckonců spojen s mořem. A to nejen s mořem, ale s drsnými polárními moři.

Film vypráví o osudu polárního průzkumníka, hydrografa, člena Ruské geografické společnosti Nikolaje Jevgenova.

N.I.Jevgenov pracoval v arktických mořích asi 40 let, účastnil se slavné expedice do Severního ledového oceánu, která objevila Severní zemi, po mnoho let vedl Karské výměnné expedice, mimo jiné i na ledoborci Krasin. V roce 1934 se N.I.Jevgenov zúčastnil plavby Krasinu přes dva oceány, aby zachránil “čeljuskince”.

Jeho jménem jsou nazvány mys v Severní zemi a úžina, která odděluje Ostrov bolševiků (souostroví Severní země) od Starokodomského ostrova.

Film obsahuje vzácné dokumentární záběry, fotografie a dokumenty z Ruského státního archivu ekonomiky, Muzea Arktidy a Antarktidy a osobního archivu rodiny Jevgenovových.

Projekt je financován z grantu Fondu prezidentských grantů.

 

25. května

Na webu projektu

Online kvíz, věnovaný tématu ruské lidové kultury (lidové tance, písně, řemesla).Drazí přátelé, zveme vás 25. května ve 18:00 hod. pražského času (19:00 moskevského času), abyste se zúčastnili online kvízu, věnovaného 50. výročí Ruského domu v Praze „RUSKÁ LIDOVÁ KULTURA: TRADICE, LIDOVÁ ŘEMESLA A LIDOVÉ TANCE“.

Vítězové obdrží ceny!

Tato hra proběhne na https://myquiz.ru

Kód hry je 205739. Nezapomeňte se předem zaregistrovat!

Těšíme se na účastníky a přejeme všem hodně úspěchů!

27. května

YouTube kanál RSVK v Praze

Vzdělávací online program – „Multimediální projekt Umělecké tradice Jugry “ Část 3.

Program se skládá ze tří tvůrčích dílen a přednášky „Živel hry. Panenka“

Vzdělávací online program – „Multimediální projekt „Umělecké tradice Jugry” je věnován tradičnímu umění původních malých národů Severu: Chantům, Mansijcům, Něncům, ruským starožilcům a bude bavitt každého, kdo studuje, má zájem nebo se právě začal zajímat o ruskou nadnárodní kulturu. Program se skládá z několika částí. Každá část zahrnuje přednášky, videomateriály a video exkurze na umělecké projekty Centra řemesel a tvůrčí dílny.

Program je určen pro široké publikum různého věku a bude užitečný pro všechny, kteří se zajímají o ruskou kulturu a tradice.

 

 

20.-29. května

Web RSVK v Praze

Od 20. do 29. května – Festivalový týden gratulací.

Ruský dům v Praze slaví 50 let od svého otevření.

– 3minutové vystoupení souboru “Zvonnica”;

– 3minutové vystoupení souboru lžičkařů “Ljubava”

– 3minutový tanec „Filimonovská hračka“ souboru lidového tance „Kalinka“

– 10minutové folklórní číslo – gratulace Fakulty umění a humanitních věd TSPU L.N. Tolstého (pod vedením učitelky V.V. Karmanovové).

 

30. května

 14:30

Na webu projektu

Sólista Pavel Nazarov (klavír), dirigent Michail Ščerbakov

Samarská státní filharmonie vás zve na koncert z cyklu „Diriguje Maestro Ščerbakov“. Spolu s Akademickým symfonickým orchestrem Samarské filharmonie pod vedením uměleckého ředitele a šéfdirigenta, laureáta mezinárodních soutěží, národního umělce Ruské federace Michaila Ščerbakova vystoupí klavírista Pavel Nazarov. Na programu večera bude Koncert č. 1 pro klavír a orchestr d moll J. Brahmse, stejně jako Symfonie č. 9 A. Dvořáka, jejíž uvedení je věnováno 180. výročí skladatelova narození.

Pavel Nazarov je sólista Samarské státní filharmonie, laureát mezinárodních soutěží. Je absolventem Saratovské státní konzervatoře Sobinova. Kombinuje hru na klavír  s výukou (docent Samarského státního institutu kultury). Aktivně koncertuje jako sólista i jako člen orchestru.

Akademický symfonický orchestr Samarské státní filharmonie. Umělecký ředitel a šéfdirigent – národní umělec Ruské federace Michail Ščerbakov.

Sólista – laureát mezinárodních soutěží Pavel Nazarov (klavír).

Koncert uvádí lektorka-muzikoložka Irina Cyganovová.

K 180. výročí narození skladatele A. Dvořáka.

Symfonie č. 9 „Z Nového světa“ e moll op. 95.

I. Brahms. Koncert č. 1 pro klavír a orchestr d moll op. 15.

https://www.culture.ru/live/broadcast/13476/solist-pavel-nazarov-fortepiano-dirizher-mikhail-sherbakov