Akce

Program online akcí

Ruského střediska vědy a kultury v Praze

na březen 2021

1.-30. dubna

Web: https://gaudeamus.cz/

Mezinárodní vzdělávací výstava „Gaudeamus online 2021“

Na mezinárodní vzdělávací výstavě „Gaudeamus online 2021“ představí Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR program bezplatného vzdělávání na ruských vysokých školách. Více podrobností na webu: https://gaudeamus.cz/.

1. dubna

Web RSVK v Praze

Promítání celovečerního filmu „Mrtvé duše“

1. dubna si připomínáme narozeniny velkého ruského spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola.

Film „Mrtvé duše“ je sovětský pětidílný celovečerní film z roku 1984 režiséra Michaila Schweitzera podle prvního dílu stejnojmenné poemy Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Natáčení probíhalo v Suzdalu. Televizní premiéra se konala 19. – 24. listopadu 1984 na Prvním programu Centrální televize.

 

1. dubna

YouTube kanál projektu

Online promítání představení „Mrtvé duše“

K narozeninám velkého ruského spisovatele Nikolaje Vasiljeviče Gogola. Divadlo Majakovského nabízí představení „Mrtvé duše“.

Doba trvání: 148 minut

Žánr: drama

Hrají: Sergej Udovik, Světlana Nemoljajevová, Alexej Djakin, Igor Kašincev, Igor Ochlupin, Igor Kostolevskij, Naděžda Butyrcevová.

Režie: Sergej Arcibašev

Režisér Sergej Arcibašev poprvé na divadelní scéně uvedl „Mrtvé duše“ jako celek – jak klasický první díl, tak nedokončený druhý, z něhož se dochovaly pouze úryvky. Hlavní roli ve hře ztvárnil Sergej Udovik. Čičikov v jeho podání není dobrodruhem a podvodníkem, ale slabým, hodným soucitu člověkem, který sní jen o manželství a milující rodině. Korobočku hrála Světlana Nemoljajevová a Pljuškina – Igor Kostolevskij.

Podle divadelního umělce Alexandra Orlova je hlavní dekorací na jevišti obrovský buben, který se točí kolem své osy. Mezi jeho pletenými stěnami vykukují hlavy bezejmenných poradců a ruce byrokratických úředníků bez tváře s papíry a kalamáři. Skrz tyto stěny vstupují na jeviště i nové postavy představení.

2. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Literární audio projekt Knihovny RSVK v Praze „Okno do pohádky“.

Čteme pohádku Valentina Katajeva „Píšťalka a džbánek“

K mezinárodní Dni dětské knihy

Na tomto díle vyrostla více než jedna generace dětí. Je aktuální i dnes, protože vypráví o tom, jak lidé díky své práci a vlastníma rukama dokážou vytvořit skutečné kouzlo.

2. dubna

15:30

Web projektu

Online koncert Daniila Kramera (klavír) a Darji Černakovové (zpěv, kontrabas)

Samarská státní filharmonie vás zve na koncert z cyklu „Večery jazzu s Daniilem Kramerem“, na kterém vystoupí společně s Mistrem i Daria Černakovová (kontrabas, Moskva).

Daniil Kramer je slavný jazzový pianista, skladatel, pedagog a držitel evropské Ceny G. Mahlera (2000), čestný člen Sydnejského profesionálního jazzového klubu, člen jazzového klubu Happaranda (Švédsko).

2.-13. dubna

Facebook RSVK v Praze

Série videopublikací o vítězech projektu „Natáčej vědu“ 2021

Seznámíme se s antropomorfními roboty, zjistíme, zda může voda hořet a kde se nachází nový zdroj energie pro orbitální satelity.

9. dubna

18:00

Web RSVK v Praze

„Vesmír – to jsme my“. Gagarinova lekce

V předvečer oslav 60. výročí letu J. A. Gagarina do vesmíru poskytlo „Muzeum kosmonautiky“ města Moskvy materiály pro Gagarinovu lekci „Vesmír – to jsme my“. Materiály si můžete prostřednictvím odkazu stáhnout 9. dubna k samostatnému provedení Gagarinovy lekce „Vesmír – to jsme my“.

9.-10. dubna

Web projektu

IX. mezinárodní festival – soutěž interpretů ruských romancí „Klasické růže“ Igora Severjanina „Doma znanij“ (Domu znalostí), konaná ve městě Čerepovec

Soutěž se bude konat distančně, očekává se účast krajanů, žijících v zahraničí: z Estonska, Lotyšska, Slovinska a Rakouska. Kromě nich vyjádřili přání zúčastnit se i zahraniční soutěžící z Čínské lidové republiky a České republiky. Z ruských umělců již svou účast potvrdili zástupci měst Petrohrad, Moskva, Nižnij Novgorod, Staraja Russ a Vologda.

Po ukončení festivalu se bude konat online kulatý stůl.

Vystoupení vítězů soutěže budou zveřejněna na kanálu YouTube (odkaz na webových stránkách       „Doma znanij“ a skupině VKontakte).

https://dom-znanij.vlg.muzkult.ru/

https://vk.com/club138130403

10. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Promítání filmu „Tři dny Jurije Gagarina. A celý život” 2011, první díl

První kosmonaut na světě se vrátil na Zemi 12. dubna 1961 v 10 hodin 55 minut 34 sekund moskevského času. Podrobně, po hodinách a minutách, autoři filmu obnovili Gagarinův život během prvních tří dnů po jeho návratu z oběžné dráhy. Hledají odpovědi na otázky: proč byla pravda o jeho přistání tak pečlivě tajena speciálními službami a co před námi stále skrývají?

11. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Promítání filmu „Tři dny Jurije Gagarina. A celý život ” 2011, druhý díl

První kosmonaut na světě se vrátil na Zemi 12. dubna 1961 v 10 hodin 55 minut 34 sekund moskevského času. Podrobně po hodinách a minutách, autoři filmu obnovili Gagarinův život během prvních tří dnů po jeho návratu z oběžné dráhy. Hledají odpovědi na otázky: proč byla pravda o jeho přistání tak pečlivě tajena speciálními službami a co před námi stále skrývají?

12. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Promítání filmu „Jurij Gagarin. Sedm let samoty“, 2014

První dobyvatel vesmíru, poručík Jurij Gagarin, měl v době svého ohromného triumfu pouhých 27 let a v 34 letech mu bylo souzeno zemřít. Sedm let, které dělily tato data, se staly pro prvního kosmonauta roky celosvětové slávy a zároveň lety hluboké osamělosti a melancholie. Láska  všech lidí mu nemohla nahradit objetí jeho milované manželky, která zůstávala v Moskvě, když cestoval po celém světě. Úsměvy korunovaných hlav byly bezcenné ve srovnání s úsměvem přítele. Ten mu nedokázal odpustit, že to nebyl právě on, kdo byl poslán do vesmíru. Sám Gagarin se však musel vždy usmívat svým slavným Gagarinovým úsměvem. Z živého člověka se stal symbolem budoucnosti. Budoucnosti, kterou sám Gagarin už neměl …

12. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Výstava „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století “. U příležitosti 60. výročí letu do vesmíru Jurije Gagarina

Slavný ruský sběratel grafiky Vladimir Bělikov představuje elektronickou výstavu „Nebe. Vesmír. Člověk (mýty, legendy, realita). Rytina 16. – 20. století”.

Vladimir Gurjevič Bělikov, profesor, doktor technických věd, akademik Akademie problémů  kvality (Rusko); akademik, člen Prezidia IAP (USA).

Je specialistou v oblasti analýzy a syntézy informačních a řídicích systémů. Podílel se na realizaci státních programů pro tvorbu vysoce účinných leteckých, raketových a vesmírných systémů. Je autorem více než 200 vědeckých děl, 4 knih. Obyvatelé Země odpradávna hledali odpověď na otázku, jak je uspořádána naše planeta; vzhlíželi k nebi nad hlavou – co je tam za modrou kopulí, posetou světluškami? Sen odpoutat se od země a létat, přání vznášet se ve vzduchu jako pták, neopouštěly člověka po mnoho staletí a odrazily se ve starodávných mýtech, legendách a tradicích: Daidalos a Íkaros se spojili kvůli tomuto snu, který nebylo možné uskutečnit; Faetonův sluneční vůz spadl na zem; zhroutila se Babylonská věž, která chtěla dosáhnout nebe…

 

12. dubna

Web projektu

Vyhlášení výsledků soutěže dětské kresby, věnované 60. výročí vesmírného letu Jurije Gagarina

12. dubna 2021 budou vyhlášeny výsledky soutěže  dětské kresby, věnované 60. výročí vesmírného letu Jurije Gagarina.

Kosmonaut Sergej Rjazanskij – Hrdina Ruské federace, letec a kosmonaut, motivační řečník, autor knih a vesmírný fotograf vyhlásí výsledky Mezinárodní soutěže dětské kresby „Jedeme!“, věnované 60. výročí vesmírného letu Jurije Gagarina.

 

12. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Setkání s předsedou Svazu českých filatelistů Juliem Cackou, věnované 60. výročí prvního letu Jurije Gagarina do vesmíru.

Ing. Julius Cacka (1947) se problému astrofilatelie intenzivně věnuje od roku 1990. Je autorem první výstavy v České republice, věnované astrofilatelii a popularizuje tento trend v České republice i v zahraničí. Prostřednictvím odborných přednášek také propaguje astronautiku a filatelii. Díky svým znalostem v oblasti raketových technologií získal uznání doma i v zahraničí. Julius Cacka získal nejvyšší filatelistická ocenění Svazu českých filatelistů, v roce 2017 mu byla udělena stříbrná medaile FISA (Mezinárodní svaz aerofilatelistických spolků) za osobní přínos k rozvoji astrofilatelie.

12. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Literární audio projekt Knihovny RSVK v Praze „Okno do pohádky“. Čteme povídky „Pavouček“, „Ať září jasněji!“.

U příležitosti 90. výročí narození Vitalije Titoviče Koržikova, sovětského dětského spisovatele a básníka, který je známý svými díly o mořských dobrodružstvích.

14. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Vzdělávací online program „Multimediální projekt „Umělecké tradice Jugry“ ,část 1., přednáška: „Jak se dívat na lidové umění?“

Vzdělávací online program „Multimediální projekt „Umělecké tradice Jugry” je věnován tradičnímu umění původních malých národů Severu: Chantům, Mansijcům, Něncům, ruským starožilcům a bude bavit každého, kdo studuje, má zájem nebo se právě začal zajímat o ruskou nadnárodní kulturu. Program se skládá z několika částí. Každá část zahrnuje přednášky, videomateriály a video exkurze na umělecké projekty Centra řemesel a tvůrčí dílny. Program je určen pro široké publikum různého věku a bude užitečný pro všechny, kteří se zajímají o ruskou kulturu a tradice.

1. přednáška: „Jak se dívat na lidové umění?“

O čem? O tom, jak se dívat na lidové umění z hlediska moderního člověka, aby bylo možné nejen vidět krásu vzorů a obrazů, ale také se setkat s významy, které do něj vnáší tradice. A zároveň o tom, jak se formoval a měnil pojem „lidové umění“ od osvícenství po současnost.

Přednášející: Alla Charitonovová, kulturoložka, kurátorka, zaměstnankyně Centra lidových umění a řemesel v Chanty-Mansijsku.

Odkaz na webové stránky Centra řemesel: http://www.ugra-traditionalart.ru/

17. dubna

14:00

Web projektu

Koncert „Ach, tento večer“. Výroční koncert Maxima Dunajevského

Maxim Dunajevskij je slavný sovětský a ruský skladatel, národní umělec Ruska. Více než jedna generace zná jeho díla nazpaměť.

Na večeru, věnovaném výročí autora, zazní  oblíbená díla Maxima Dunajevského i díla jeho legendárního otce Isaaca Dunajevského za doprovodu orchestru Baškirského státního divadla opery a baletu pod vedením samotného Mistra.

https://www.culture.ru/live/broadcast/13764/akh-etot-vecher-yubileinyi-koncert-maksima-dunaevskogo

18. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Promítání a prezentace videa o městě Čerepovec „Horké srdce Ruského Severu“ s titulky

Čerepovec je největším městem z hlediska rozlohy a počtu obyvatel ve Vologodské oblasti (Rusko), jenž se nachází na soutoku řeky Jagorby a řeky Šeksny, 140 km od Vologdy.

21. dubna

13:00

Na platformě ZOOM

XI. online přednáška ze série přednášek Nižegorodské jazykové univerzity „Okno do Ruska: kultura, charakter, osud“.

Přednášku uskuteční profesorka, doktorka filologie Natalia Veniaminovna Makšancevová.

Připojte se ke konferenci Zoom

https://us02web.zoom.us/j/8980407623?pwd=SzIzUHprM3ozSEtLUVpLeTJGQVZ1UT09

ID konference: 898040 7623

Přístupový kód: 8fYCfL

 

21. dubna

14:00

Web projektu

Virtuální prohlídka expozice „Krása a užitek. Dekorativní a užité umění Tverské země “

Prohlídka expozice „Krása a užitek. Dekorativní a užité umění Tverské země “, která se nachází ve dvoupodlažním domě kupců Arefjevových, postaveném v roce 1768. Letos byla expozice po zrestaurování opět zpřístupněna veřejnosti.

V největším sále, pod starobylými klenbami, zdobenými reliéfem dvouhlavého orla, byl obnoven interiér slavnostního sálu kupeckého domu ze 17. století a vizuální legenda o tom, jak kupci Arifjevovi přijali u sebe cara Petra I. Tverská gubernie je domovem vzácných a dokonce jedinečných řemesel: toržkovské zlaté výšivky,  kaljazinské výroby krajek, tverského ikonopisu. Autentické věci 18. – 19. století pomohou návštěvníkům ponořit se do starověké éry, uvidět nejlepší příklady dekorativního a užitého umění regionu. Muzeum zrekonstruovalo interiér domu malíře ikon z konce 19. – počátku 20. století: dílnu a obytnou část domu.

Průvodce: vedoucí Muzea života v Tveru Jelena Zadonskaja.

https://www.culture.ru/live/broadcast/13366/krasota-i-polza-dekorativno-prikladnoe-iskusstvo-tverskoi-zemli

26. dubna

YouTube kanál RSVK v Praze

Promítání dokumentárního filmu „Usedlost Galských“ za účasti profesora slavistiky na Tulane University  Williama Brumfielda

Profesor slavistických studií na Tulane University William Brumfield vede prohlídku historického a etnografického muzea “Usedlost Galských”.

26.-30. dubna

Web RSVK v Praze a platforma ZOOM

Mezinárodní vědecká a praktická konference „Informační inovativní technologie“

Cílem konference je zvýšit efektivitu inovativních aktivit při řešení naléhavých problémů naší doby.

Cíle konference:

–       diskuse o inovativních řešeních, založených na informačních a komunikačních technologiích ve vzdělávání, vědě, technice, ekonomice, sociální sféře a dalších oblastech;

–       upozornění na problémy inovace, konsolidace nastíněných úspěchů v oblasti informačních technologií a vypracování akčního plánu pro budoucnost;

–       navazování nových a posilování stávajících vazeb mezi účastníky konference; vytváření vědeckých týmů pro efektivní řízení inovačních projektů;

–       vytváření podmínek pro harmonickou interakci vzdělávání, vědy, průmyslu a sociálně-ekonomické sféry;

–       zajištění možnosti aktualizace vědeckého personálu prostřednictvím aktivního zapojení mladých vědců, postgraduálních studentů a vysokoškoláků.

Konference je věnována následujícím hlavním oblastem:

Ekonomika informačních systémů a digitalizace

Část je věnována ekonomické analýze informačních systémů a probíhajícímu procesu přechodu k digitální ekonomice (digitalizace).  Zabývá se pracemi, které zdůrazňují přístupy k implementaci nejnovějších informačních systémů a technologií, organizační podmínky implementace, požadavky na zaměstnance, způsoby realizace těchto změn, výsledky a náklady na implementaci.

Pro účastníky budou rovněž uspořádány KULATÉ STOLY, SEMINÁŘE, TVŮRČÍ DÍLNY.

27. dubna

Web RSVK v Praze

„Literární kvíz“ knihovny RSVK v Praze

Virtuální kvíz obsahuje 10 otázek o slavných literárních dílech, které najdete v knihovně RSVK v Praze.

28. dubna

15:00

Web projektu

Online promítání opery „Tosca“ Giacoma Pucciniho z Baškirského státního divadla opery a baletu

V pochmurném Římě v období revolučních válek vzkvétá impulzivní a vášnivá láska zpěvačky Florie Toscy a malíře Maria Cavaradossiho. Jejich štěstí ničí šéf tajné policie Scarpia, který pod rouškou oficiální služby sleduje osobní zájmy.

Scény vášně a žárlivosti, pronásledování, vydírání a něžných setkání se střídají se závratnou rychlostí. Rychlost akcí se odráží v neustálé variabilitě emočního stavu postav a rozmanitosti hudebního obsahu, plného krásných melodií. To vše již více než sto let poskytuje “Tosce” nehynoucí slávu na pódiích nejlepších světových divadel.

https://www.culture.ru/live/broadcast/13766/toska

 

YouTube kanál RSVK v Praze Online setkání v Ruském dome (RSVK) v Praze s ruským filmovým režisérem a scenáristou Nikolajem Lebeděvem

Nikolaj Lebeděv je ruský filmový režisér a scenárista, který je všeobecně známý svými díly: válečným filmem Hvězda, fantasy filmem “Vlkodav z rodu Šedých Psů” a životopisným sportovním dramatem “Legenda č. 17”.

Tento článek je dostupný v: Russian