Akce

Plán akcí

Ruského střediska vědy a kultury v Praze 

na leden 2020

Vážení návštěvníci!

Ve dnech 1. – 8. ledna 2020

budou v Rusku novoroční svátky.

RSVK bude uzavřeno.

6. ledna

pondělí

19:00

Smetanova síň

Obecního domu

Koncert Ruské hudební klenoty“ v podání Mariuse Stravinského a Tatiany Samouil

Ruská houslistka Tatiana Samouil, jež pokračuje v ruských hudebních tradicích a Symfonický orchestr hl. m. Prahy FOK pod taktovkou Mariuse Stravinského zahrají ve Smetanově síni Obecního domu díla P.I. Čajkovského a A. S. Arenského.

 

Vstup na vstupenky, které získáte na: www.obecnidum.cz

7. ledna

úterý

15:00

Velký sál

Pravoslavná jolka (vánoční oslava)

Pravoslavná nedělní škola Cyrila a Metoděje zve na vánoční oslavu. Na programu budou divadelní a hudební vystoupení žáků nedělní školy, hostů a rovněž slavnostní pohoštění.

 

Vstup volný!

 

10. ledna

pátek

18:00

Velký sál

Ruské Vánoce v RSVK v Praze

Na koncertě vystoupí studenti a učitelé oddělení klasického zpěvu Mezinárodní konzervatoře Praha a rovněž host programu – sólista Národního divadla v Praze J. Kruglov. Zazní díla skladatelů ruské duchovní a vážné hudby. Režie koncertu – profesorka konzervatoře T. Menaždinovová, choreografie-profesorka konzervatoře I. Benešová, sbormistryně   chrámu sv. mučednice Ludmily v Praze – T. Medvěděvová. Klavírní doprovod – korepetitorka konzervatoře S. Melnikovová.

 

Vstup volný!

13. ledna

pondělí

18:00

Křišťálový sál

 

Koncert – exkurze folklorního souboru „Komoň“ do světa ruské tradiční kultury

„Komoň“ je mladý soubor, který interpretuje písně, jež etnografové zaznamenali v ruských vesnicích. Členy kolektivu jsou absolventi Ruské akademie hudby Gněsiných, laureáti všeruských a mezinárodních soutěží. Na koncertě zazní písně obyvatel jižních oblastí Ruska, zabajkalského kraje aj.

 

Vstup volný!

 

14. ledna

18:00

Velký sál

 

Promítání hraného filmu

„Starý Nový rok“ (1980)

V domě, kam se lidé nedávno nastěhovali, probíhá novoroční oslava.   Dvě rodiny žijící vedle sebe mají nehledě na různorodost mnoho společného. V obou rodinách je muž, jenž není spokojen se současným životem. Vbrzku oba nešťastníci bouchnou dveřmi a odejdou ze svých nových bytů, aby získali klid a uspokojení v družné mužské společnosti.

 

Vstup volný!

 

16. ledna

čtvrtek

19:00

Velký sál

 

K 180. výročí narození P.I. Čajkovského Hudební představení „Evžen Oněgin“ podle románu A.S. Puškina a opery P.I. Čajkovského

Vystoupí sólisté operních a dramatických divadel Česka a Ruska – M. Mkrtčan, L. Sass, N. Višňakov, T. Janošová, O. Korotkov, V. Koval, N. Volkovová, J. Nováček, V. Vonásek aj.

Korepetitorka – N. Šonertová, housle – A. Šonert, režie – národní umělec Tatarstánu E. Treskin.

Ve 2. části večera zazní romance a instrumentální skladby P.I. Čajkovského v podání J. Kruglova, G. Ibragimovové, M. Vyskvorkinové, S. Melnikovové, F. Subbotina aj.

 

Vstup volný!

 

17. ledna

pátek

18:00

Křišťálový sál

Zahájení výstavy „Aristokrati moří“

Na výstavě budou představena díla členů Mořského fotografického sdružení – jediného na světě uměleckého sdružení fotografů, kteří se zabývají uměleckým zobrazením mořských scenérií, jež odpovídají všem pravidlům klasické fotografie. Cílem autorů výstavy je věnovat návštěvníkům sen o moři, ať už se jedná o ty, kdo se ještě neplavili po moři či o ty, jejichž život je nerozlučně spjat s loděmi a plachetnicemi.

Autory projektu jsou členové Ruské geografické společnosti, Ruské historické společnosti a Uměleckého sdružení malířů Ruska.

Vstup volný!

 

18. ledna

sobota

15:00

Křišťálový sál

Koncert „Zvěnit janvarskaja vjuga“

(Zvoní lednová vánice)

Ruský pěvecký sbor „Ruská duše“ zazpívá oblíbené lidové písně spolu se známými novoročními šlágry z celovečerních filmů.

 

Vstup volný!

 

21. ledna

úterý

18:00

Velký sál

Promítání filmu „Věčera na chutore bliz Dikaňki“ (Večery na samotě u Dikaňky, 1961)

Oblíbená filmová pohádka A. Roua podle povídky N.V. Gogola „Noc před Vánocemi“.   Krasavice Oxana slíbila kováři Vakulovi, že se za něho provdá, jestliže jí sežene střevíčky, které nebudou horší, než nosí sama carevna. Co by si Vakula počal, jestli by v noci před Vánocemi nenašel na ulici pytel . . . s čertem?

 

Vstup volný!

 

21. – 23.ledna

PVA Expo, Praha – Letňany, sál č.4

EVROPSKÝ VELETRH POMATURITNÍHO A CELOŽIVOTNÍHO VZDĚLÁVÁNÍ

GAUDEAMUS

XIII. ROČNÍK, PVA EXPO PRAHA-LETŇANY 21. – 23. 1. 2020

Největší výstava vzdělávacích služeb v ČR, která již 11 let probíhá v Praze. Výstavy se účastní nejvýznamnější vysoké školy a univerzity z ČR a celé Evropy.   Vysoké školy a univerzity z RF budou představeny ve stánku RSVK v Praze.

Vstup na vstupenky!

Další informace na webu: https://gaudeamus.cz

 

25. ledna

sobota

12:30

Křišťálový sál

Koncert mladých houslistů na závěr roku

Na koncertě zazní houslové skladby ruských a zahraničních skladatelů v podání žáků S. Samojlovové.

Vstup volný!

 

28. ledna

úterý

18:00

Velký sál

 

 

K 76.výročí ukončení blokády Leningradu

Výstava J. Popova „Leningradské odrazy“

Výstava akvarelů se zobrazením krajiny ruského malíře a architekta J. Popova představí severní hlavní město v jeho odrazech. Výstava je tichou novelou o milovaném městě, které přežilo blokádu a hladomor, ale uchovalo si svoji neopakovatelnou krásu.

 

Vstup volný!

 

29. ledna

středa

18:00

Křišťálový sál

K 76.výročí ukončení blokády Leningradu

Koncert „Pokloníme se těm velkým létům . . . „

Na programu jsou lyrické retro písně a staré ruské romance v podání laureátky všeruských a mezinárodních soutěží interpretů ruských romancí a lyrických písní N. Imedašviliové. Klavírní doprovod – L. Jermijajevová.

 

Vstup volný!

 

 

Tento článek je dostupný v: Russian