Výstava „Cesta do vesmíru“ bude zahájena v Praze

Výstava „Cesta do vesmíru“ bude zahájena v Praze

25. září 2017, pondělí, Křišťálový sál, 18:00

Dne 25. září 2017 bude v Ruském středisku vědy a kultury v Praze zahájena výstava „Cesta do vesmíru“, jež je věnována 60. výročí počátku kosmické éry – vypuštění první umělé družice Země.

Výstava byla připravena Kaliningradským oblastním historicko-uměleckým muzeem za podpory Ministerstva kultury a sportu Kaliningradské oblasti, Velvyslanectví RF v ČR a Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR.

Dne 4. října 1957 byla vypuštěna první umělá družice Země, jež položila základ kosmické éry lidstva. Dne 12. dubna 1961 se kosmonaut SSSR Jurij Gagarin stal prvním člověkem, jenž letěl do vesmíru.

Následovníci Jurije Gagarina aktivně pokračovali v průzkumu nových hvězdných dálek. Dne 18. března 1965 se kosmonaut SSSR z Kaliningradu Jurij Leonov stal prvním člověkem, který vstoupil do otevřeného prostoru vesmíru.

Ve sbírkách Kaliningradského oblastního historicko-uměleckého muzea se nachází více než tisíc exponátů, jež svědčí o historii ruské a sovětské kosmonautiky. Hrdostí muzea je bohatá sbírka dokumentů a osobních věcí ruských krajanů – kosmonautů Alexeje Leonova, Jurije Romaněnka, Viktora Pacajeva a Alexandra Viktorenko. Zvláštní pozornost poutají předměty, které byly ve vesmíru – lékárnička a baterka s lodi „Sojuz – 19“, propiska na psaní v podmínkách beztíže, rukavice, tuby s kosmickým jídlem aj.

Na výstavě „Cesta do vesmíru“ budou představeny unikátní materiály z fondů Kaliningradského oblastního historicko-uměleckého muzea, jež vypovídají o výzkumu a osvojení si vesmíru. Jedna část výstavy je věnována prvnímu kosmonautovi Československa Vladimíru Remkovi, který v březnu roku 1978 letěl v kosmické lodi „Sojuz 28“. Během letu se kosmická loď „Sojuz-28“ spojila s orbitální stanicí „Saljut-6“. Posádka kosmické lodi ve složení Vladimír Remek a Alexej Gubarev a posádka stanice, kterou tvořili Jurij Romaněnko a Georgij Grečko, uskutečnily řadu společných experimentů.

Zahájení výstavy se zúčastní ruští kosmonauté Alexandr Viktorenko (Hrdina Sovětského svazu, kosmonaut a zkušební pilot SSSR) a Roman Romaněnko (Hrdina Ruské federace, kosmonaut).

Tento článek je dostupný v: Russian