Setkání ruskojazyčné mládeže v RSVK v Praze

Setkání ruskojazyčné mládeže  v RSVK v Praze

Dne 15. října 2016 se ve Velkém sále Ruského střediska vědy a kultury v Praze uskutečnilo setkání studentů, kteří nedávno přijeli studovat do Česka z Ruska a zemí SNS. Akce byla organizována za podpory Zastupitelství Rossotrudničestva v ČR studenty a absolventy českých vysokých škol, kteří žijí a pracují v Praze.

Setkání proběhlo formou diskuze. Pozváni byli odborníci jako je právnička české právnické firmy  „Legal El“ Elmira Ljapinová, zaměstnankyně českého  oddělení „Sberbank“ Anastasija Stainhauser, absolventka Karlovy univerzity, konzultantka v různých oblastech vzdělávání a získávání víz v ČR Alena Kožemjako a organizátor setkání Arsenij Alexejenko.  Podělili se s posluchači o nejrozšířenější problémy, se kterými se setkávají nováčci, již přijeli studovat do ČR a rovněž sdělili možnosti, jak je řešit.

V první části diskuze Elmira Ljapinová podrobně pověděla o akreditaci českých školních zařízení, o procesu získání a prodloužení víz, o podrobnostech uzavření smlouvy na pobyt. Anastasija Stainhauser se podělila o informace ohledně činnosti českého oddělení „Sberbank“, získání a použití kreditních karet, o transakcích mezi RF a ČR, o možnostech získání hypotéky. Alena Kožemjako předala studentům rady ohledně hledání práce v Praze a projednala s nimi otázky ohledně víz, spojené s prodloužením víza a změny jednoto typu víza na jiný.

Druhá část setkání byla věnována otázkám trávení volného času v ČR. Vystoupili zakladatel klubu Sambo v ČR Igor Šašurin, umělecká vedoucí mládežnického divadla  Šatc A. Danilovová a představitel organizace „Prague Mentor“, která se zabývá hledáním učitelů na doučování A. Chasanov.

Po vystoupení hostů diváci zadali mnoho dotazů. Akci navštívilo více než 30 hostů, především studentů.

Tento článek je dostupný v: Russian